Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Pe la noi, prin provincie, este o vorba faina: In tat cazu'. :good:

Acum imi dau seama de unde iti stiam numele. Tu erai fata cu legendele romantice ale dacilor antici. :good:

Ma intreb daca nu ai si capacitati extrasenzoriale. In zona Bistrita, in satul Dumitra, am avut prima dedublare unde am ajuns pana in Bucuresti si inapoi in cateva secunde. A fost incredibil, sigur e ceva intens de pe lumea cealalta acolo in nordul tarii. Aveam doar 14 ani, dar si-a facut simtita prezenta, zona aceea. Din ce oras esti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum imi dau seama de unde iti stiam numele. Tu erai fata cu legendele romantice ale dacilor antici. :good:

Ma intreb daca nu ai si capacitati extrasenzoriale. In zona Bistrita, in satul Dumitra, am avut prima dedublare unde am ajuns pana in Bucuresti si inapoi in cateva secunde. A fost incredibil, sigur e ceva intens de pe lumea cealalta acolo in nordul tarii. Aveam doar 14 ani, dar si-a facut simtita prezenta, zona aceea. Din ce oras esti?

 

 

Silverdane, ti-ai raspuns la intrebari. sa revenim ontopic. :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce vezi asa greu? Trimiti o masa mare cu cateva rachete de propulsie si cateva motoare de corectie a traiectoriei. Asta-i tot.

 

Bine, nu-i floare la ureche, trebuie totul bine coordonat si calculat, dar nu-i ceva extraordinar de greu.

mda...tu vorbesti de trimiterea in spatiu a unei mase mari si mai mult decat atat, la care sa atasezi si niste rachete de propulsie..

de fapt este invers...

cu propulsoarele trimiti cum spui tu--"o masa mare in spatiu"

dar stii cumva ca o naveta spatiala cantareste peste 200 de tone, din care mai mult de 3 sferturi il reprezinta combustibilul necesar lansarii si punerii pe orbita?

ce "masa mare" iti mai ramane sa lovesti bolovanul si sa-l mai si "deranjezi din calatoria lui catre noi"?????

 

uite un calcul simplu.

presupunem ca asteroidul este o bila de apa inghetata pentru ca nu stim din ce material este si nici densitatea nu o stim.

 

volumul sferei este V=4xpixR'3/3

dupa calcule reiese ca volumul serei asteroidului este de approx. 113.040.000 tone.

gandeste=te ce masa ar avea daca ar fi din roca, sau fier, sau cine stie ce alt material..

odata intrat in atmosfera incepe arderea..dar la marimea de 600 de metri nu mai mult de 1/3...

cam ce masa iti trebuie tie sa trimiti in spatiu sa deranjezi 113 milioane tone care are viteza de zeci de mii de km/ora?????

 

simplu..este?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg ca nu ne vom mai prapadi in 2012 , ci vor disparea urmasii nostri in 2182.........oamenii chiar nu au ce sa faca in zilele de azi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa inteleg ca nu ne vom mai prapadi in 2012 , ci vor disparea urmasii nostri in 2182.........oamenii chiar nu au ce sa faca in zilele de azi

vorbim si noi :good:

 

 

Stai asa .. Naboo pari a fi inteligent. Cum de nu ai inteles nimic din ce am spus eu cu marea eterica?

hmm..in fine..( btw..nu sunt suparat pa nimeni )

 

tu vrei sa zici ca frecarea cu aerul poate rezolva problema bolovanului...

sau poate inteleg eu mai greu...:good:...desi!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cam ce masa iti trebuie tie sa trimiti in spatiu sa deranjezi 113 milioane tone care are viteza de zeci de mii de km/ora?????

 

simplu..este?

Trimiti o bomba atomica si gata. Treaba rezolvata prin dezintegrare daca asta te linisteste :good:

 

This is the Sedan Crater at the Nevada Test Site, where the government tested atomic weapons between 1951 and 1992. The crater was created in 1962 as part of the Plowshare program, which researched the possibility of using nuclear explosions for peaceful purposes. :good:

 

35638966_5b8ba5dbcf_o_d.jpg

 

Tot nu te-ai linistit? :P O bomba d-asta de 5 ori mai mare, care nu-i o masa prea mare de trimis in spatiu il spulbera, din fier sa fie, nu conteaza. Hai, linisteste-te... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine a citit exceptionala carte a lui Lucian Cozma "ROMANIA si Arma Suprema "si nu numai, a gasit multe informatii despre aplicatiile asa numitei "arme sonice", despre arme cu raze laser , despre "tunuri de plasma" care-au fost testate si in cadrul programului "Razboiul stelelor si mai sunt. Parerea mea ca se va reusi , intr-o forma sau alta, contracararea amenintarilor bolizilor din spatiu.

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
vorbim si noi :good:

 

 

 

hmm..in fine..( btw..nu sunt suparat pa nimeni )

 

tu vrei sa zici ca frecarea cu aerul poate rezolva problema bolovanului...

sau poate inteleg eu mai greu...:good:...desi!!!

 

Spun ca aerul de fapt nu exista in atmosfera, ci doar apa mai putin densa decat cea a marilor. La fel cum focul are in jurul sau un strat de caldura, si noi traim intr-o apa mai putin densa decat cea a marii.

 

Deci frecarea atmosferica, s-ar explica in ce fel? Daca noi nu traim defapt sub apa eterica, ca o proiectie electromagnetica a marilor.

 

Cu alte cuvinte, energia radiata din ape, nu creaza un strat de umiditate si ape eterice care plutesc deasupra apei marilor? Deci aerul de aici nu este doar un strat de apa, explicand frecarea cu meteoritii?

 

Daca aerul adevarat, curat, proaspat nu are avea de ce sa intampine rezistenta sau frecare, de ce exista asemenea forte dense in aerul acesta?

 

Presiunea enorma a tonelor care sunt in stratul acesta apropiat de marea densa, nu ar confirma ca suntem aici intr-o mare electromagnetica, strat proiectat de marile inconjuratoare? Gravitatia marii cu alte cuvinte, dar nu in sensul de atractie doar, ci si in sensul de camp inconjurator ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Trimiti o bomba atomica si gata. Treaba rezolvata prin dezintegrare daca asta te linisteste :good:

 

This is the Sedan Crater at the Nevada Test Site, where the government tested atomic weapons between 1951 and 1992. The crater was created in 1962 as part of the Plowshare program, which researched the possibility of using nuclear explosions for peaceful purposes. :good:

 

35638966_5b8ba5dbcf_o_d.jpg

 

Tot nu te-ai linistit? :P O bomba d-asta de 5 ori mai mare, care nu-i o masa prea mare de trimis in spatiu il spulbera, din fier sa fie, nu conteaza. Hai, linisteste-te... :)

 

Nu mai este permisa folosirea bombelor atomice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cine a citit exceptionala carte a lui Lucian Cozma "ROMANIA si Arma Suprema, a gasit multe informatii despre aplicatiile asa numitei "arme sonice", despre arme cu raze laser si mai sunt. Parerea mea ca se va reusi , intr-o forma sau alta, contracararea amenintarilor bolizilor din spatiu.

De acord ca metode exista .. dar bolizii nu vin din spatiu, ci dintr-un strat atmosferic mai inalt decat nivelul marii. La fel cum satelitii plutesc in partea superioara a marii eterice de aici, la fel si meteoritii plutesc pe marea eterica la suprafata sa. Din cand in cand, unul este scufundat de curentii marini eterici de aici, si se afunda in adancul marii eterice pana ajunge aici.

 

Referitor la ce a spus Pippo, nici nu e nevoie sa loveasca bombele atomice asteroidul. Este suficient sa explodeze sub el la o distanta destul de proxima, pentru ca valul de caldura sa incetineasca mult viteza sa, reducand din impactul cu solul. Iar o serie de explozii succesive pe traiectoria sa, i-ar seca majoritatea inertiei descendente, si socurile ar rezona faramitand din interior asteroidul, facandu-l pulbere sau roci marunte. Care apoi s-ar arde usor de tot prin frecare.

 

Silverdane, ti-ai raspuns la intrebari. sa revenim ontopic. :good:

Da puisor, da iubi, cum spui tu .. :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×