Sari la conținut
Forum Roportal
VictorN

O revelatie divina a iadului de Mary K Baxter

Postări Recomandate

Tot citesc ce a scris tipa asta.

Aici gasiti cred cartea ei tradusa http://www.crestinul.ro/iadul.htm

Ce nu pricep.

De ce Iisus se adreseaza Tatalui daca tot El e si Tatal?!

De ce zice ca numai stiu ce lucru doar Tatal il stie? Pai zisese de n ori ca El e tot una cu Tatal, ca nus entitati diferite.

Tipa asta e platita sa inventeze sau este pe bune?

Ca sa numai vorbesc de filmele cu Iisus, cu "Iarta-i Doamne ca nu stiu ce fac!", pai daca Fiul e tot una cu Tatal si Sfantul Duh, de ce se adresa Iisus Tatalui ca si cand ar fi ceva separat de El, nu pricep.

La cum descrie tipa asta iadul, pare a fi o idee a lui satan, pentru ca daca Dumnezeu S-a gandit la "amenajare" etc. inseamna ca are o gandire mai intunecata decat cea a celor ce torturau in numele inchizitiei.

PS: Pare a fi un fals profet. http://www.jesus-is-savior.com/Wolves/mary_k_baxter.htm

Ce zice ea, se aseamana putin cu ce zice Parintele Cleopa http://www.crestinortodox.ro/credinta/pari...-iad-69805.html

"A sasea munca este viermele cel neadormit. Acolo sunt viermi de foc care mananca trupurile oamenilor si sufletele lor in vecii vecilor, si niciodata oamenii nu mor." Cum sa manance in veci? Ca doar corpul are o anumita cantitate de carne si sufletul din cate stiu nu este infinit ca marime.

Editat de VictorN

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Topicul are a face cu subiectul "moarte" si "paranormal" doar in titlu.

In continut are a face cu unele intrebari bune pentru aria de religie.Intrebari destul de puerile de altfel.

Adevarul prin prisma Bibliei ,se recunoaste doar cu inima,instinctual,la nivelul simturilor si al subconstientului . Cat priveste intelegerea acelui adevar,se face doar prin revelatie divina.

Nimic altceva nu foloseste.

Dumnezeu este si Fiu si Tata si Duh Sfant in acelasi timp,cu aceiasi indreptatire ,manifestandu-se independent si concomitent in toate trei ipostazele . Cu alte cuvinte, Dumnezeu poate exista concomitent in timpuri si spatii diferite, in ipostaze diferite ,in afara timpului, chiar si in afara spatiului asa cum le cunoastem noi. Acesta este Dumnezeu Unicul ,in ipostaze si manifestari diferite ,spre deosebire de conceptul de Sfanta Treime, inca si mai greu de explicat si pe care personal nu il simt ca pe un adevar ,care sa imi inspire credinta.

Dumnezeu nu se supune nici unei legi omenesti ,fie ca sunt fizice sau morale,logice sau ezoterice, juridice sau matematice. Ce rost are sa incerci a-l intelege pe Dumnezeu prin gandire materialista ?

Dumnezeu nu este iubire si bunatate decat pentru cine doreste El ,asta insemnand asa numita "Biserica a lui Iisus" sau "Mireasa a Lui ",in rest pentru ceilalti, Dumnezeu poate fi destul de nesuferit.

Nu stiu daca Iadul este parte a creatiei. Poate ca este raul suprem care se creaza singur sau poate este altceva ,dar cu siguranta Dumnezeu aproba ceea ce se intampla acolo. Pentru ce ne mira asta ? Alternativele ne sunt prezentate iar noi alegem una sau alta. Daca iti spun ca de fapt simtim ca alegem si credem ca alegem ,chiar o facem in limitele noastre umane,dar aceasta alegerea este din start predestinata de gena pe care o purtam,cea buna a lui Set sau cea rea a lui Cain ,te bag prea tare in ceata si totusi nu suntem la religie.

Atunci cand te intrebi cum pot acei asa zisi viermi de foc descrisi de parintele Cleopa sa manance etern ,un corp sau un suflet , de fapt arati ca ai citit cam pe diagonala si nu ai practic "dotarea"[nu ma refer la inteligenta sau instruire],necesara pentru a te apropia de o intelegere a conceptelor religioase.

Daca doresti o intelegere logica chiar daca inutila ca demers, te poti apropia de asa ceva intr-un singur fel. Printr-un initial act de credinta neconditionata. Presupune ca adevarat faptul ca dupa moarte ,sufletul primeste un alt corp astral ,indestructibil si regenerabil. In acelasi timp sufletul,scanteia divina plasata de Dumnezeu si transmisa genetic,este nemuritor si ca parte a infinitului divin,chiar este un mic,minuscul infinit. Acest ansamblu suflet&corp astral ,primeste in urma judecatii doua destinatii posibile, rai sau iad. Viata vesnica in "partasie" zice textul religios,egalitate inteleg eu, cu Dumnezeu si ingerii, devenind asemeni lor sau tot o vesnica, pedeapsa in iad.

Ce se intampla in iad,daca arata cum il descrie Cleopa sau Mary K Baxter ,cine poate spune? Daca acolo exista focul acela negru si scarbavnicii serpi de foc ,cu siguranta ca pacatosul suflet si corpul sau astral,vor fi in meniul lor pentru eternitate si asta doar ca o infima parte a chinurilor.

Eu sincer cred ca nu poate fi decat mai rau iadul,decat il descriu Mary K Baxter,Cleopa si oricine a mai incercat. Respectivele descrieri pot fi revelatii sau deliruri religioase ,ori lovituri de presa motivate material,dar pana la urma ne fac sa constientizam un singur lucru : Este atat de rau ,cat mintea omeneasca nu poate imagina.

BRRRR :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este atat de rau ,cat mintea omeneasca nu poate imagina.

BRRRR :rock:

 

Iadul nu este un loc public, ci fiecare isi construieste propiul iad, in care sufletul sau se va odihni .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Burel,din punctul meu de vedere,ce scrii tu si spun cei citati de Victor,sunt blasfemii.

Nu stiu daca ai sa ma iei catusi de putin in seama,dar decat sa crezi asemenea orori,mai bine nu mai crezi deloc,pentru ca oricum ceea ce crezi nu are nici o legatura cu Dumnezeu.

Incearca sa cunosti prin experienta -nu prin ce spun scripturile si dogmele.Dumnezeu nu e monstrul ala!

Nu pot sa inteleg cum anume reusiti sa credeti intr-un "Dumnezeu" sadic,nedrept,RAU,discretionar,crud -intr-o fiinta "divina" mult mai rea decat ati putea fi voi insiva vreodata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce mi se pare foarte naspa este ca se zice ca si pentru un singur pacat ajungi in iad.

Asta e oribil.

Chiar daca satan ar fi creat iadul si Dumnezeu doar a aprobat, ma face sa ma gandesc la un presedinte care aproba tortura teroristilor ca sa spuna tot (de genul: "Utilizati orice mijloace care sunt posibile pentru a afla tot."), nu e direct vinovat de ce patesc aia, e indirect vinovat de tortura si deci de nerespectare a drepturilor omului.

Divinitatea ma gandesc ca trebuie sa fie corecta si nu poate fi corecta si buna daca ne da o singura viata in care unii au de toate si altii mor de foame prin Africa.

Dumnezeu cunoaste mai bine ca oricine modul nostru de gandire si cauzele care ne duc la anumite decizi, care in opinia bibliei sunt pacate.

De exemplu, unele persoane au fost agresate sexual in puscarii si ajung apoi la randul lor agresori, El stia ca daca va permite agresarea acelei persoane sunt sanse mari sa ajunga agresor si totusi a permis, deci, teoretic El e complice la ce va face acel individ, pentru ca in imensa sa putere, cred ca putea convinge un gardian sa vina si sa opreasca evenimentul si totusi nu a facut-o. Asta ma face sa ma gandesc ca a creat niste legi pe care nici El nu le incalca, nu ca nu ar putea, dar stie ca ar deveni impartial daca ar face-o si in al 2-lea rand, ar recunoaste ca sunt gresite si El nu greseste niciodata.

Editat de VictorN

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca toti oamenii ar fi crezut in mizeria de concept care este pacatul si ar fi actionat cu teama de iad si pentru a nu cumva il supara pe dumniedzau, inca am trai in pesteri...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tot citesc ce a scris tipa asta.

Aici gasiti cred cartea ei tradusa http://www.crestinul.ro/iadul.htm

Ce nu pricep.

De ce Iisus se adreseaza Tatalui daca tot El e si Tatal?!

De ce zice ca numai stiu ce lucru doar Tatal il stie? Pai zisese de n ori ca El e tot una cu Tatal, ca nus entitati diferite.

Tipa asta e platita sa inventeze sau este pe bune?

Ca sa numai vorbesc de filmele cu Iisus, cu "Iarta-i Doamne ca nu stiu ce fac!", pai daca Fiul e tot una cu Tatal si Sfantul Duh, de ce se adresa Iisus Tatalui ca si cand ar fi ceva separat de El, nu pricep.

La cum descrie tipa asta iadul, pare a fi o idee a lui satan, pentru ca daca Dumnezeu S-a gandit la "amenajare" etc. inseamna ca are o gandire mai intunecata decat cea a celor ce torturau in numele inchizitiei.

PS: Pare a fi un fals profet. http://www.jesus-is-savior.com/Wolves/mary_k_baxter.htm

Ce zice ea, se aseamana putin cu ce zice Parintele Cleopa http://www.crestinortodox.ro/credinta/pari...-iad-69805.html

"A sasea munca este viermele cel neadormit. Acolo sunt viermi de foc care mananca trupurile oamenilor si sufletele lor in vecii vecilor, si niciodata oamenii nu mor." Cum sa manance in veci? Ca doar corpul are o anumita cantitate de carne si sufletul din cate stiu nu este infinit ca marime.

Oameni buni.Traiesti pe pamant,sa zicem 80 de ani amarati si chinuiti,un pacatos nemantuit pt. ca TU ai vrut ASA, si sa fii trecut la chinuri vesnice,asta ne arata imaginatia unora care-si zic ca au revelatii.Este jale pana unde a ajuns superstitiile.Asa este Dumnezeu.?Si din cand in cand mai trage cate o raita prin iad sa vada ce mai fac,,enoriasii nemantuiti!,,.Halal Dumnezeu.Prinde bine la prostime si la nestiutori.De ce Lazar nu a vb. pe unde a fost.?Si Dumnezeu a pus la,, munca,, ingerii cei rai le-a dat de treaba in iad.Unde e logica din Apoc 20,13-14. Iazul de foc este moartea a doua. Sunt mistuiti definitiv, pt totdeauna nu chinuiti in iad vesnic.Apoc 21,1,,Apoi am vazut un cer nou si un pamant NOU ;pt.ca cerul dintai si pamantul dintai pierisera , si marea nu mai era ,,.Unde este iadul.Nicaieri.pt. ca el Nu exista in lumea cea noua , a lui Dumnezeu.Cartea de mai sus sunt basme pt. copii,si cineva face reclama pe seama lui Dumnezeu si acela este satana prin agentii lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×