Sari la conținut
Forum Roportal
catherinedeneuve

Moartea spirituala si renasterea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

in general, sper sa nu supar pe nimeni, e doar parerea mea, cei care pleaca brusc pe calea spiritualitatii si incep sa citeasca, eventual primesc si ceva initieri, incep sa-si puna intrebari, sa caute raspunsuri, sa nu se mai multumeasca cu raspunsuri plate si dogme, au trecut printr-o grea incercare a vietii

poate fi o moarte clinica, o boala grava, o nefericire adinca vecina cu nebunia, ceva care sa-i zdruncine zdravan, eventual si fizic si psihic

atunci incep sa realizeze ca mai exista si altceva, ba chiar ceva mult mai important pe lume decit materialismul, prostia si rautatea din jur

ma uit la multi in jur care se complac in locuri caldute, serviciu caldut, televizor cit cuprinde si daca le pui asa ca din intimplare o intrebare existentiala au impresia ca ai luat-o razna

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in general, sper sa nu supar pe nimeni, e doar parerea mea, cei care pleaca brusc pe calea spiritualitatii si incep sa citeasca, eventual primesc si ceva initieri, incep sa-si puna intrebari, sa caute raspunsuri, sa nu se mai multumeasca cu raspunsuri plate si dogme, au trecut printr-o grea incercare a vietii

poate fi o moarte clinica, o boala grava, o nefericire adinca vecina cu nebunia, ceva care sa-i zdruncine zdravan, eventual si fizic si psihic

atunci incep sa realizeze ca mai exista si altceva, ba chiar ceva mult mai important pe lume decit materialismul, prostia si rautatea din jur

ma uit la multi in jur care se complac in locuri caldute, serviciu caldut, televizor cit cuprinde si daca le pui asa ca din intimplare o intrebare existentiala au impresia ca ai luat-o razna

adevarat dar tot nu raspunzi la intrebari :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

depinde din ce punct de vedere privesti

Pentru unele orientari spirituale trebuie mai intai "sa mori la nivel lumesc" si apoi renasti in orientarea aleasa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand omul e nemultumit rau de ceva se "sinucide" - ca sa raman on-topic, una dintre modalitati este aceea de a elimina vechiul fel de a fi si de a se pune pe citit, pe psihologie, pe reiki, pe religie, pe kaballa si pe altele de genul. Cel putin asa cred.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce inseamna moarte si renastere spirituala? E doar o forma de a se minti omul ca se poate schimba?

Cred ca ar trebui explicata ideea mortificarii,asa cum a fost ea propovaduita de catre rcrestinism:

MORTIFIC

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×