Sari la conținut
Forum Roportal
bahuczki peter

Cand si cum se transforma relatia de dragoste intr-una de amicitie in cuplu?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Se stie ca intr-o relatie primele trei luni sunt cele mai superbe: sex ca iepurasii, sarutari cu sutele, amabilitati exagerate, cadouri de primul sex :))), de o luna de cuplu etc.

Apare perioada in care scanteia se transforma in foc mocnic, sexul este mai mar sau de mai slaba intensitate si dupa multi ani devine partenerul /partenera ca un frate, o chestie de obisnuinta, pupicuri formale, inselari, amagiri.

 

Cum ne dam seama ca suntem intr-o astfel de situatie, avand in veere faptul ca in mintea noastra traim intr-o lume perfecta?

Cum facem sa preintampinam situatia de a se transforma relatia de dragoste intr-una de amicitie in cuplu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum facem sa preintampinam situatia de a se transforma relatia de dragoste intr-una de amicitie in cuplu

 

 

 

Eu spun altfel: nu dragostea duce la amiciţie, ci amiciţia duce la dragoste. Şi mai mult dec

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu dragostea duce la amiciţie, ci amiciţia duce la dragoste

 

Sunt de acord cu tine. Dar exista si partea: sa nu stricam prietenia prin a fi iubiti :D

 

 

Cunosc caz in care ea s-a maritat dupa ce partenerul dinainte de nunta era un tip plin de viata, spontan si nebunatic, iar actualul sot este un molau. Se comporta frumos cu ea, ii face mofturile, dar lipseste scanteia din relatie, sexul salbatic.

Din pacate ea nu a ales situatia in care sa vb cu el ca sa schimbe ceva in relatie si a ales sa caute scanteia in alta parte pe ascuns.

Se comporta in prezent ca niste amici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se comporta frumos cu ea, ii face mofturile, dar lipseste scanteia din relatie, sexul salbatic.

 

 

Chiar dacă ar exista acea sc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu as putea fi prietena cu un fost fie daca "amorul" s-a incheiat simultan pentru amandoi ( ceea ce cred ca se intampla foarte rar) , fie dupa ce-mi trece oftica. N-am avut minunata ocazia sa experimentez niciuna dintre cele doua situatii, o data pentru ca nu sunt norocoasa, a doua oara pentru ca dupa perioada de "furie" am inteles prea bine personajul si a devenit, brusc, destul de neinteresant . Aia carora le-am dat eu papucii nu se pun la socoteala, evident .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand nu mai simti nimic pentru persoana respectiva, il poti privi ca pe un amic.

 

Sentimentele pot sa nu dispara. Doar ca partea de sex nu mai functioneaza ca la inceput.

 

Este ca si la batranete. Lipseste sexul, dar este dragostea ce leaga cuplul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred ca sunt cupluri care rezista impreuna fara sentimente. Intr-un final, tot se despart.

Prietenul meu e cel mai bun prieten al meu, dar ne leaga si un alt tip de sentimente. Eu cred ca atunci cand gasesti persoana potrivita, nu scad sentimentele in intensitate. Noi suntem de un an impreuna si ma simt in fiecare zi tot mai bine, in niciun caz nu se estompeaza trairile mele. Si nu pot realiza cum s-ar putea distruge aceste sentimente...singura conditie ar fi schimbarea.

Intr-adevar...daca unul dintre noi se schimba apar probleme reale. Dar de obicei, cand iubesti, te schimbi alaturi de persoana de langa tine, cresti cu ea, te transformi impreuna cu ea, toate visele le legi de ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu cred ca sunt cupluri care rezista impreuna fara sentimente.

 

Eu sunt sigur ca sunt. Se sta impreuna de imagine(familii care au un anumit statut in societate) , pentru avere si alte motive ciudate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×