Sari la conținut
Forum Roportal
Davi_

Abandon in numele iubirii?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Uite o alta forma de abandon, sau cel putin asa o vad eu.

 

O mama care ajunge sa se prostitueze pentru a-si creste copilul/copii..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ntz ntz ntz

citesc si ma minunez....

dar de unde pana unde trageti concluzia ca instinctul matern trebuie sa fie mai puternic decat cel patern?

ca mama are fata de copil indatoriri mai mari decat tatal?

ca in cazul unui divort, cea care trebuie sa si sacrifice viata de dragul copilului trebuie sa fie neaparat mama?

cate sanse ai sa ti refaci viata cand tu cresti un copil singura???? de ce sa i fie lui mai usor sa si refaca viata, decat ei, e corect???

 

eu nu zic ca e scuzabil abandonul matern, doar ca nu judecati cu aceeasi masura.

 

si pana la urma nu e deloc asa de inexplicabil... sunt mame implinite, care se regasesc in acest rol, si mame chinuite, pentru care copilul e sursa de disconfort.

 

Intelegi cum vrei tu, ca de obicei.

Nu am nici o intelegere pt mamele care-si parasesc copiii. Mi-e greu sa le numesc mame. Nu sunt nici pe departe perfecta, sunt oricum vrei tu, dar nu mi-as parasi copiii niciodata, pentru nici un motiv.

N-am de unde sa stiu de ce situatii ma voi lovi in viata, dar nu stiu ce s-ar putea intampla, care sa ma determine sa ma rup INTENTIONAT, CU BUNA STIINTA, de fiintele care sunt parte din mine, carne din carnea mea, care-s rupte din mine, spune cum vrei.

 

Ai zis ca nu pricepi cum o femeie isi poate abandona copilul, pe urma dai de inteles ca "cred ca orice actiune gresita are la baza o decizie proasta luata in urma nasterii ideii de abandon"

Intelegi sau nu intelegi, ca nu inteleg.

 

 

eu una inteleg, Amarena. Life sucks, nu traim in romane, nici noi nu suntem asa de grozavi si morali cum credem. Stiu cazuri de copii abandonati de mamele lor, chiar la tara la G. e un baietel, mama a plecat la munca in spania, a venit acasa doar ca sa divorteze, cel mic e crescut de bunica si tata.... pe cuvantul meu daca are ceva copilul ala... daca e trist sau are vreo trauma... e perfect normal... iar ea, mama, daca, maritata la 16, cu copilul in brate de la 18, a gasit o sansa sa aiba o viata mai buna, sa scape de colbul de pe jos, cine suntem noi sa o judecam????????

Editat de another_kind

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare om are dreptul sa faca ce vrea, pana la urma...in masura in care nu raneste iremediabil pe altcineva sau...mai rau pe cineva la inceput de drum, asa cum e un copil.

 

Intre o mama care isi paraseste copilul si una care se prostitueaza pentru el, eu as alege-o pe a doua.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu stiu femei care si-au abandonat copiii. Nu ma intereseaza sa le justific si sa le inteleg, pentru ca nu merita. Orice fapta odioasa mai are justificari, asta NU. Ar trebui ca astfel de femei sa fie sterilizate.

 

Ironia este ca multe isi refac viata si fac alti copii, pe care ii cresc bine-mersi.

Copilul abandonat cum traieste cu gandul asta?

 

dar de unde pana unde trageti concluzia ca instinctul matern trebuie sa fie mai puternic decat cel patern?

 

Mamele AU instinct, tatii nu au. N-au cum sa aiba.

Cand o sa fii mama, o sa intelegi. Pana atunci.... :huglove:

 

mame chinuite, pentru care copilul e sursa de disconfort.

 

si la ce dracu-l mai fac? sau e doar un rateu? cand s-au f(cenzurat)utut, nu s-au gandit ca o sa aiba un mic disconfort, dupa?

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ironia este ca multe isi refac viata si fac alti copii, pe care ii cresc bine-mersi.

Copilul abandonat cum traieste cu gandul asta?

 

Isi zic ca mama poate a fost prea tanara cand i-a facut, ca poate are ea justificarile ei...

 

Si, mai apoi, cand au si ei copii, nu-si mai inteleg mamele :huglove:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
... pe cuvantul meu daca are ceva copilul ala... daca e trist sau are vreo trauma...

 

asta pentru ca el ii stie de parinti pe bunici.

mama e pentru el o straina.

de-aia. Nu stie ce i s-a intamplat, dar o sa stie mai tarziu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si eu stiu femei care si-au abandonat copiii. Nu ma intereseaza sa le justific si sa le inteleg, pentru ca nu merita. Orice fapta odioasa mai are justificari, asta NU. Ar trebui ca astfel de femei sa fie sterilizate.

 

Ironia este ca multe isi refac viata si fac alti copii, pe care ii cresc bine-mersi.

Copilul abandonat cum traieste cu gandul asta?

 

 

 

Mamele AU instinct, tatii nu au. N-au cum sa aiba.

Cand o sa fii mama, o sa intelegi. Pana atunci.... :huglove:

 

 

 

si la ce dracu-l mai fac? sau e doar un rateu? cand s-au f(cenzurat)utut, nu s-au gandit ca o sa aiba un mic disconfort, dupa?

 

1. nu trebuie tu sa justifici nimic, faptul ca tu accepti sau nu greselile altora nu are nici o relevanta pe lumea asta... ar avea, daca am intelege ca nu avem nici un drept sa aratam cu degetul, si pur si simplu nu am face asta...dar pana atunci mai e...

2. asta intr adevar nu este ok, cel mai corect ar fi sa incerce sa l recupereze si pe cel lasat in urma...dar viata e viata, Amarena, si barbatii sunt cum sunt, si putini accepta ideea ca ai avut un copil cu altcineva innainte, si mult mai putini ti ar ingadui sa l frecventezi, si, cu atat mai putin, sa il aduca acasa...

3.=)) stii bine ca putine se gandesc la asta =))

 

stiu ca va pare ciudata pozitia mea, dar nu stiu... e grea viata de femee... si se fac multe greseli...si cei din jur prea putin te ajuta, sunt prea ocupati sa se asigure interior ca ei nu pot face asta, desi stiu intr un fel ca orice e posibil, si ca sa consoleze pe ei ii condamna pe cei care gresesc...si tot asa...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
conteaza-e si vina tatalui-

desi nimic nu justifica abandonul!

 

Daca e si vina tatalui, mama isi paraseste sotul, NU SI COPIII!

 

orice om are momente de ratacire-trebuie ajutat;cineva sa-i fie alaturi

 

Corect, daca te lasa sa il ajuti.

 

 

 

Cum poti sa gasesti justificare unei mame care si-a parasit copiii mici si a plecat cu alt barbat? Unei mame care a plecat spunand ca o sa le explice cand vor creste si vor intelege, iar copiii asteapta de 22 de ani momentul asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. nu trebuie tu sa justifici nimic, faptul ca tu accepti sau nu greselile altora nu are nici o relevanta pe lumea asta... ar avea, daca am intelege ca nu avem nici un drept sa aratam cu degetul, si pur si simplu nu am face asta...dar pana atunci mai e...

 

Eu, fiind subiectiva, desigur, imi rezerv dreptul de a arata cu degetul cel putin o femeie de genul asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
barbatii sunt cum sunt, si putini accepta ideea ca ai avut un copil cu altcineva innainte, si mult mai putini ti ar ingadui sa l frecventezi, si, cu atat mai putin, sa il aduca acasa...

 

Accepti ca justificare ca o femeie isi paraseste copilul pentru ca nu va avea sansa sa fie cu un alt barbat ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×