Sari la conținut
Forum Roportal
bahuczki peter

Avocat pentru 15 minute

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Avem drepturi, nu cedati!

Era prin 2007. Lucram pe atunci la o tipografie. Ne extindeam si in curand s-au facut si angajari. Unul dintre ei era un tip tinerel, cu mult bun simt.

Intr-o dimineata colegul vine suparat ca o casiera de banca l-a amenintat, ca daca nu merge cu o copie de la foaia de virament, o sa-i inchida contul.

Si mare suparare pe el, deoarece trebuia sa faca cateva plati in urmatoarele zile. Cum eram cel mai umblat prin lume dintre colegi, imi cere ajutorul.

 

avocat_jeune.jpg

 

Aflu toate informatiile necesare si sun la agentia respectiva. Cer cu directoarea de sucursala si in scurt timp o voce impunatoare imi serveste un Daaa!? flegmatic.

Eu: Buna ziua, sunt avocatul domnului Jepan Mihai. Clientul meu m-a rugat sa rezolv un aspect ce il pricinuieste suparare!

Ea: Spuneti va rog, va ascult.

Eu: Domnului Jepan a fost sunat de catre angajata de la aceasta sucursala, la 10 minute dupa ce a folosit serviciile dumneavoastra si a fost amenintat ca daca nu se intoarce in 15 minute cu copia de la foaia de virament, i se va inchide contul.

Putem rezolva acest incovenient la telefon sau trebuie sa ma deplasez cu domnul Jepan la agentia dumneavoastra?

Ea: Va rog sa-mi spuneti ce nume apare pe spampila?

Duap ce-i zic, verifica si cu o voce melodioasa incep scuzele:

Va rog sa ne scuzati ca a fost o neintelegere...etc, am sa va fac legatura cu angajata de la ghiseul respectiv pentru a-si cere scuze pentru situatia in care a fost pus clientul dumneavoastra.

Un salut a unei voci tremurand se auzi la capatul firului.

Casiera: Buna ziua, va rog sa ma scuzati pentru cele intamplate, a fost o neintelegere, o problema cu sistemul bancii.

Eu: Nu mie trebuie sa va cereti scuze! Eu sunt platit pentru ca am dat acest telefon! Va rog sa-l contactati pe domnul Jepan Mihai si sa va cereti scuze.

Dupa ce salut respectos, inchid telefonul.

La doua minute Mihai este sunat pe mobil. Rolul meu de avocat a dat rezultate. Respectiva a sunat sa-i ceara scuze.

 

Concluzia: avem drepturi, dar daca suntem pupincuristi, suntem calcati in picioare!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×