Sari la conținut
Forum Roportal
Nicoll_puricel

Teleangiectazii. Ce sa fac?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De cateva luni observ in zona coapselor si a gleznelor niste capilare dilatate de culoare violet, foarte aproape de suprafata pielii. Nu sunt foarte multe si nici foarte vizibile, insa ma intreb daca ar putea fi semn al vreunei afectiuni mai grave. Tin sa precizez ca iau anticonceptionale de aproximativ doi ani, iar din cate stiu aceasta ar putea fi o eventuala cauza pentru aparitia acelor venule vizibile. Nu stiu ce sa fac, oare trebuie sa merg la doctor? Sau exagerez eu? :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu'mi dau seama, de ce nu pui 1,2 poze sa ne edificam ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se numesc venectazii si sunt capilare sparte din diferite cauze - circulatie periferica proasta (poate ai celulita in zonele respective, care "sugruma" vasele subtiri), fumat, alcool, anticonceptionale, stat mult in picioare, lipsa de sport.

Nu sunt semne ale altor afectiuni.

 

Capilare sparte

 

Apar ca vinisoare subtiri de culoare rosie-visinie, cel mai frecvent pe picioare. Cauza principala e data de rezitenta mica a peretelui capilar - conditionata genetic.

Capilarele se dilata si apoi se sparg datorita urmatorilor factori:

- insuficienta venoasa a picioarelor (varice)

- dereglari hormonale prin boala

- anticonceptionale

- tulburari de coagulare

- aplicarea de caldura excesiva (bai fierbinti, epilare cu ceara) si masajele puternice.

 

Tratamentul unui vas dilatat sau spart nu se face cu creme! Nici o crema nu lipeste peretele rupt! Asa cum nici un medicament nu poate sa previna spargerea lor!

Principiul e sa eliminam sangele scurs din el atunci cand s-a spart. Pentru asta se folosesc lasere Nd-YAG si substante speciale. Poate fi nevoie de mai multe sedinte de tratament. Sigur ca fiecare aduce imbunatatiri vizibile.

 

Intrucat se trateaza doar efectul si nu cauza, in anii urmatori alte capilare se vor decompensa si vor trebui tratate. Netratate, se vor intinde si vor colora zonele ca o retea de nuante de rosu.

 

http://www.drdoboscalin.ro/ro/nechirurgicale/capilare-sparte

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se numesc venectazii si sunt capilare sparte din diferite cauze - circulatie periferica proasta (poate ai celulita in zonele respective, care "sugruma" vasele subtiri), fumat, alcool, anticonceptionale, stat mult in picioare, lipsa de sport.

Nu sunt semne ale altor afectiuni.

Ms de raspuns. Celulita nu am deloc, nu fumez, nu beau alcool, iar miscare fac zilnic. Deci tot anticonceptionalele ar putea fi cauza...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De cateva luni observ in zona coapselor si a gleznelor niste capilare dilatate de culoare violet, foarte aproape de suprafata pielii. Nu sunt foarte multe si nici foarte vizibile, insa ma intreb daca ar putea fi semn al vreunei afectiuni mai grave. Tin sa precizez ca iau anticonceptionale de aproximativ doi ani, iar din cate stiu aceasta ar putea fi o eventuala cauza pentru aparitia acelor venule vizibile. Nu stiu ce sa fac, oare trebuie sa merg la doctor? Sau exagerez eu? :flowers:

Esti constipata? ( adica scaune tari, mici, uscate)

Ce mananci?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt nici constipata...vinisoarele astea mi-au aparut acum vara, cand beau si ft multe lichide si mananc multe fructe si legume, deci ma indoiesc ca ar fi de la alimentatie. Cred ca imi creste tensiunea de la caldura. Eu suport foarte greu caldura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu sunt nici constipata...vinisoarele astea mi-au aparut acum vara, cand beau si ft multe lichide si mananc multe fructe si legume, deci ma indoiesc ca ar fi de la alimentatie. Cred ca imi creste tensiunea de la caldura. Eu suport foarte greu caldura.

Ce inseamna multe ? Este clar ca vasele tale de sange si-au pierdut elasticitatea si este posibil sa se fi infundat. Ti-ai facut vreo analiza? cum ai colesterolul? cite dulciuri maninci ? etc.

Este clar ca una dintre cauze este consumarea anticonceptionalelor. Ar fi bine sa le opresti pana nu te vei pricopsi cu o boala in toata regula. Femeile ce i-au anticonceptionale sunt foooooarte expuse la infarct, boli cardiovasculare, trombofilii, etc... Deocamdata este posibil sa nu ai nimic, insa daca vei continua iti vei da sistemul hormonal peste cap, la fel si cel vascular. Asta asa ca s anu intram in amanunte.

Alimentatia joaca un rol foarte important, degeaba mananci multe legume si fructe daca cantitatea de carne lapte oua, este mare. Da-mi mai multe date, concret ce mananci si cat? si cite scaune ai pe zi?

Editat de **Lux**

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Carne, branzeturi si oua mananc zilnic, de obicei dimineata si seara, la pranz mananc ciorbe si supe. Iar printre mese consum fructe.

Nu mi-am facut recent analize, cred ca am sa merg in curand.

Anticonceptionalele le-am luat la indrumarea medicului ginecolog, pt ca aveam probleme cu menstruatia si acneea. Si m-au ajutat foarte mult. Imi e teama ca daca le intrerup vor reveni problemele acestea...si imi este teama si de o sarcina nedorita.

Scaun am cam o data pe zi.

Editat de nicoll.daniletz@yahoo.com

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Carne, branzeturi si oua mananc zilnic, de obicei dimineata si seara, la pranz mananc ciorbe si supe. Iar printre mese consum fructe.

Nu mi-am facut recent analize, cred ca am sa merg in curand.

Anticonceptionalele le-am luat la indrumarea medicului ginecolog, pt ca aveam probleme cu menstruatia si acneea. Si m-au ajutat foarte mult. Imi e teama ca daca le intrerup vor reveni problemele acestea...si imi este teama si de o sarcina nedorita.

Scaun am cam o data pe zi.

Ti-ai dat singura raspunsul, alimentatia este gresita. Ai o concentratie mare de homocisteina, acid miristic si colesterol. Toate acestea ingreuneaza sistemul circulator, duc la fragilizarea vaselor de sange si la pierderea elasticitatii.

 

Homocisteina este un produs de metabolizare , ce apare in circumstantele in care consumi multe produse animale, ori ai o viata sedentara, ori fumezi, ori consumi produse rafinate, ori ai peste greutatea normala, ori toate la in loc, in cazul tau produsele animale sunt problema.

 

Acidul miristic este un acid gras saturat ce se ragaseste din plin in produsele de origine animala, are ca si efect fragilizarea vasculara, obstructionarea vasculara etc.

 

Despre colesterol cred ca stii, exista 2 tipuri, LDL- adica, colesterolul rau, si HDL- colesterolul bun, fa-ti analize pentru LDL, este posibil sa fie mare, chiar daca colesterolul per total iese in limite normale.

 

Legat de acnee si probleme menstruale, poti sa ii transmiti doctorului tau ca se poate apuca de jucat table in loc de medicina. Este cea mai mare crima sa prescrii medicamente de sinteza periculoase pentru probleme gen acnee si probleme mentruale.

Acneea este un efect al unei cauze ce se numeste toxicitate in sange.

Problemele menstruale sunt date de consumul de carne si lactate "imbogatite" cu hormoni de crestere, ce probabil ti-au declansat ciclul menstrual pe la 12 sau 13 ani daca nu mai devreme.

 

Sanatate!

Editat de **Lux**

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×