Sari la conținut
Forum Roportal
Inteleptul Sorinica

Ce face religia credinciosilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Răspuns: educaţia.

De ce sunt musulmanii atât de neputincioşi?

(PIB-ul ţărilor musulmane ca procent din cel mondial este în scădere rapidă).

Aşadar, de ce sunt musulmanii lipsiţi de putere?

Răspuns: lipsa educaţiei!!!

În alta ordine de idei, nu e deloc greu de dedus ca societatea musulmana este bolnava de infatuare, subtila doar în subterfugii, necreativa si profund dusmanoasa diversitatii religioase/culturale...mai simplu zis, organizarea lor sociala lasa de dorit! Islamul e forma de totalitarism, daca e sa spunem lucrurilor pe nume.

 

Stiai ca în tarile Golfului un sot nu-si poate atinge în public propria femeie, indiferent daca tipa este lesinata pe jos si sta sa moara?

 

Daca e sa privim obiectiv lucrurile, trebuie sa marturisim ca societatea musulmana este disfunctionala, groteasca si împotriva naturii...aceste personaje sinistre încearca cu disperare sa forteze oamenii, prin orice mijloace, sa se adapteze ideilor lor bolnave! Europa e plina de exemple...musulmani care doresc sa interzica carnea de porc, toate celelalte preparate din carnuri sa aiba inscriptia 'hallal', burqa, Sharia etc. !

dar stiu ca lumea araba a avut si ea o contributie majora in literatura, matematica, astronomie, etc ... cu secole in urma .

Partial, ai dreptate...aspectul istoric al Islamului se discuta aici, de fapt e un monolog: http://www.roportal.ro/discutii/topic/89253-civilizatie-si-societate-in-islamul-si-crestinatatea-traditionale/page__p__1060718524?do=findComment&comment=1060718524

Editat de L

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Conform datelor strânse de Programul Natiunilor Unite pentru Dezvoltare (UNDP),

rata alfabetizarii în lumea crestina este de aproape 90 la suta, iar 15 tari majoritar crestine au o rata a alfabetizarii de 100 la suta.

Spre deosebire de ele,un stat majoritar musulman are o rata medie a alfabetizarii de aproape 40 la suta,

si nu exista nicio tara majoritar musulmana cu o rata a alfabetizarii de 100 la suta.

Nu stiu de la cine ai primit acel e-mail care nu a furnizat si sursa balivernelor pe care le continea, dar este plin de informatii inacurate, daca nu chiar minciuni intentionate, menite sa dezinformeze. Nu ma mira. Este o metoda tipica propagandei evreiesti.Si uite asa, citind kilometrul tau de mesaj aberant si mincinos, m-am gandit sa pun si eu cativa kilometri de date acurate, insotite de surse valide si reputabile.

Datele de mai jos sunt extrase de pe pagina urmatoare : UNdata - a data access system to UN databases

 

The United Nations Statistics Division (UNSD) of the Department of Economic and Social Affairs (DESA)

Adult literacy rate

Last update in UNdata: 24 Aug 2011

http://data.un.org/D...=inID%3A74#SOWC

 

Albania 99%

Algeria 73%

Azerbaijan 100%

Bahrain 91%

Brunei 95%

Comoros 74%

Egypt 66%

Indonesia 92%

Iran 82%

Iraq 78%

Jordan 92%

Kazakhstan 100%

Kuwait 94%

Kyrgyzstan 99%

Lebanon 90%

Libya 58%

Malaysia 92%

Maldives 98%

Mauritania 57%

Morocco 56%

Nigeria 60%

Oman 87%

Pakista 54%

Palestinian Territory 94%

Qatar 93%

Saudi Arabia 86%

Syria 84%

Tajikistan 100%

Tunisia 78%

Turkey 89%

Turkmenistan 100%

United Arab Emirates 90%

Uzbekistan 99%

Yemen 61%

____________________________

 

Doar cateva tari africane precum Burkina Faso, Senegal, Niger, The Gambia, Mali, Chad, Somalia, Guinea, Djibouti si Afghanistan au sub 40%.

 

În întreaga lume araba, numarul total de cercetatori angajati full-time este de 35.000, si exista doar 50 de tehnicieni la un milion de arabi (în lumea crestina exista pâna la 1.000 de tehnicieni la un milion).

Prezinta sursa acestor statistici. Pana la proba contrarie, o consider o minciuna.

Si nu uita sa iei in considerare, numarul de arabi si musulmani care traiesc in diaspora, multi dintre ei deja la a doua generatie. Prin urmare daca printre acestia se afla cercetatori si alti oameni de stiinta, ei sunt angajati in tarile occidentale unde locuiesc aka "lumea crestina" cum iti place tie sa o numesti. In urma conflictelor armate care au bantuit orientul mijlociu decenii intregi, multi intelectuali si capete luminate au emigrat sau au fugit in occident. Multi altii au murit in aceste conflicte. De exemplu, stii ca dupa 2003 in Iraq se rapeau si ucideau oameni de stiinta cu carul ? Oare cine crezi ca facea asa ceva ? Iraqienii ? Orice om inteligent isi poate da seama ca decimand clasa intelectuala si comunitatea stiintifica a unui popor este o sentinta de moarte in ceea ce priveste economia si progresul de orice fel. Astfel distrugi o tara, mult mai eficient si durabil decat cu bombe. Imi povestesti si mie despre profetia pe care o aveti in Talmud si care spune ca sfarsitul vostru va veni din Iraq ?

 

Concluzie: lumea musulmana nu are capacitatea de a genera cunoastere.

Concluzie: lumea musulmana nu poate difuza cunostinte.

Concluzie: lumea musulmana nu poate aplica cunostintele.

Aceste concluzii sunt trase de tine in baza a ce anume ? E-mailul ala anomim ? Sau ti l-a trimis un confrate de al tau ?

Am vazut e-mailuri de genul celor pe care spui tu ca l-ai primit, e-mailuri care prezinta aceleasi clishee dezinformatoare, adunate impreuna tocmai pentru acest scop : propaganda anti-araba si dezinformare.

 

Exporturile de înalta tehnologie ca procent din exporturile totale reprezinta un important indicator al aplicarii cunostintelor. Exporturile de înalta tehnologie ale Pakistanului ca procent din exporturile totale reprezinta unu la suta.

În cazul Arabiei Saudite, el este de 0,3 la suta; Kuweit , Maroc si Algeria sunt toate la 0,3 la suta, în timp ce Singapore a ajuns la 58 la suta. Concluzie: lumea musulmana nu poate aplica cunostintele.

Indonezia este cea mai mare economie din Asia de Sud si este una din economiile de piata emergente din lume.

Este de asemenea, un membru al sumitului G-20 al marilor economii mondiale. Procentajul de musulmanime in Indonezia este de 85%. Am dat tara asta ca exemplu, pentru ca este tara cu cel mai mare numar de musulmani din lume si situatia ei reprezinta oarecum de ce este sau nu capabil un stat musulman. Deci, repet...de ce este capabil. Nu spun ca Indonezia reprezinta lumea musulmana actuala la modul general.Ceea ce vreau sa scot in evidenta este ca acei oameni musulmani din Indonezia, au o astfel de tara, ceea ce sta drept dovada pentru faptul ca in lumea musulmana exista capacitatea de a genera, difuza si aplica cunostinte daca circumstantele sunt favorabile.

In schimb ceea ce te chinui tu sa propagandezi este ca musulmanul ca om este un retardat dpdv al capacitatii intelectuale si asta din cauza religiei. Ceea ce vrei tu sa spui lumii este ca musulmanul e prost din nastere, ca prostia se afla in ADN-ul lui.

 

 

Exista 57 de state membre ale Organizatiei Conferintei Islamice (OIC)si toate la un loc au în jur de 500 de universitati

SUA are 5.758 de universitati, iar

India are 8.407

Dintre care state membre

 

Camaroon 69% populatie crestina

Gabon 73% populatie crestina

Uganda 84% populatie crestina

Benin 42% populatie crestina/ 24% musulmana

Mozambique 56% populatie crestina/ 17% musulmana

Suriname 40% populatie crestina/ 27% hindu/ doar 13% musulmana

Togo 51% populatie cu religie indigena/ 29% crestina/ 20% musulmana

Guyana 57% populatie crestina/ 28% hindu/ 9% musulmana

 

As of 2009, India has 20 central universities, 215 state universities, 100 deemed universities,

5 institutions established and functioning under the State Act, and 33 institutes which are of national importance.

http://en.wikipedia....cation_in_India

 

 

Doar Iran are vreo cel putin 532. Mai multe exemple insotite de date si surse, mai jos...

 

The catalogue lists all the Universities and other Higher Education Institutions with an independent URL domain.

The list is organized alphabetically by the name of the organization.

 

Universities of Iran (Islamic Republic of)

Numar 532

http://www.webometri...ry=ir&offset=-1

Note : Female to Male ratio of School enrollment Nr. 1 in lume (1.223 females per one male student)

World's largest universities by enrollment-Nr. 3 in lume ca numar de studenti inscrisi (Islamic Azad University)

Sursa : http://en.wikipedia....ankings_of_Iran

 

Universities of Pakistan

Numar 266

http://www.webometri....asp?country=pk

 

Universities of Turkey

Numar 160

http://www.webometri....asp?country=tr

 

Universities of Indonesia

Numar 351

http://www.webometri....asp?country=id

 

Universities of Iraq

Numar 47

http://www.webometri...ent.asp?cont=aw

Total 54 (follow link http://en.wikipedia....rsities_in_Iraq)

Note: The Golden Years (1970-1984) rata inscrierii in sistemul educational 100%,

cheltuielile pe invatamant = 6% of Gross National Product [GNP]

si 20% din bugetul total al statului.

Mai multe info despre educatie in Iraq: http://en.wikipedia....ucation_in_Iraq

 

Universities of Afghanistan 8

Universities of Bahrain 15

Universities of Brunei Darussalam 4

Universities of Jordan 36

Universities of Kazakstan 94

Universities of Kuwait 10

Universities of Kyrgyzstan 11

Universities of Lebanon 40

Universities of Oman 23

Universities of Palestinian Territories 16

Universities of Qatar 4

Universities of Saudi Arabia 43

Universities of Syrian Arab Republic 20

Universities of United Arab Emirates 36

Universities of Uzbekistan 45

Universities of Tajikistan 6

Universities of Yemen 12

___________________________________________

Total 1733 (si astea sunt doar cele listate cu URL independent)

 

Sursa: http://www.webometri...p?cont=asia_all

 

În 2004, Universitatea Shanghai Jiao Tong a publicat un 'Clasament Academic al Universitatilor din Lume'

si,surprinzator, nici macar una singura din statele musulmane nu era în top 500.

 

Hai sa vedem si in 2009, 2010 si 2011. Mai sa fie in 2004 nu era NICI UN UNA in top 500, iar in ultimii trei ani au aparut 22 ca ciupercile ?

 

University Malaya Rank 180 (2011) Malaysia

Koç University Rank 401-450 (2010) Turkey

Istanbul University Rank 401-450 (2010) Turkey

King Abdul Aziz University Rank 401-450 (2010) Saudi Arabia

Bandung Institute of Technology Rank 351 (2009) Indonesia

University of Tehran Rank 368 (2009) Iran

Sabanci University Rank 401-450 (2010) Turkey

L.N. Gumilyov Eurasian National University Rank 451-500 (2010) Kazakhstan

Airlangga University Rank 451-500 (2009) Indonesia

Cairo University Rank 451-500 (2009) Egypt

Istanbul Technical University Rank 451-500 (2009) Turkey

King Fahd University of Petroleum & Minerals Rank 255 (2010) Saudi Arabia

University of Indonesia Rank 236 (2020) Indonesia

University Kebangsaan Rank 263 (2010) Malaysia

University Sains Rank 309 (2010) Malaysia

University Putra Rank 319 (2010) Malaysia

Universitas Gadjah Mada Rank 321 (2010) Indonesia

Bilkent University Rank 332 (2010) Turkey

University of Beirut Rank 341 (2010) Lebanon

University Teknologi Rank 365 (2010) Malaysia

National University of Sciences and Technology Islamabad Rank 366 (2010) Pakistan

United Arab Emirates University Rank 372 (2010) UAE

 

Sursa : http://www.universit...niv-100001.html

 

As of 2009, India has 20 central universities, 215 state universities, 100 deemed universities

 

In concluzie Evreule, mesajul tau este plin de minciuni si anti-propaganda.

 

Stiai ca în tarile Golfului un sot nu-si poate atinge în public propria femeie, indiferent daca tipa este lesinata pe jos si sta sa moara?

De ce minti ?

exemple...musulmani care doresc sa interzica carnea de porc, toate celelalte preparate din carnuri sa aiba inscriptia 'hallal', burqa, Sharia etc. !

Prezinta sursa care spune ca musulmanii in Europa vor sa interzica (,) carnea de porc pe acel continent. Prezinta sursa care zice ca musulmanii din Europa vor sa va puna burqa pe cap tuturor si sa va supuna Shariei. Sau cumva ei vor astea pentru comunitatea lor, insa paranoici si haters ca tine fac din tantar armasar si urla cat ii tin plamanii ca vor sa va subjuge musulmanii p'acolo ?

Si pentru informatia ta, cel putin unde traiesc eu, multe produse alimentare au deja label-ul kosher pe ele, so STFU. Exista lifturi speciale in cladiri publice, numite Sabbath elevators, acum vor astia sa faca tot felul de amenajari publice ca sa nu cumva sa calce yahudul prin strachini cand e Sabbath. Astia au doo perechi de c**ie sau cum ?

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce minti ?

Nu mint deloc. Citeste cartea Inside the Kingdom: My Life in Saudi Arabia, dezvaluie multe din aspectele macabre ale societatii musulmane, aspecte pe care probabil ca nici tu nu le cunosti sau nu vrei sa le admiti. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mint deloc. Citeste cartea Inside the Kingdom: My Life in Saudi Arabia, dezvaluie multe din aspectele macabre ale societatii musulmane, aspecte pe care probabil ca nici tu nu le cunosti sau nu vrei sa le admiti.

Spre deosebire de tine care vorbesti din carti, eu vorbesc din experiente personale. Case closed la capitolul asta. Nu-ti mai da cu parerea si nu mai emana afirmatii despre locuri in care nu ai fost, ca sa vezi tu personal cum stau treburile la fata locului.

Admit multe chestii din cadrul societatilor musulmane, insa nu admit minciunile sau generalizarile idioate. Arabia Saudita nu reprezinta societatea musulmana in general.

Deci inca odata, de ce minti sau de ce generalizezi fara sa fii in cunostinta de cauza ?

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Case closed la capitolul asta.

Aoleu Naeema, sunt dezamagit. :biggrin:

Femeia care a scris cartea este o iraniana si a locuit în Arabia Saudita timp de 20 de ani, în plus a avut ocazia sa viziteze si alte tari din Sand Box.

 

eu vorbesc din experiente personale.

O spui de parca cunosti întreg Orientul Mijlociu, chiar ai vizitat fiecare coltisor? Da' tabara de antrenare Al-Qaeda, pe acolo ai fost? :roll:

Si tipa care a scris cartea are destule experiente personale.

 

ca sa vezi tu personal cum stau treburile la fata locului.

As vrea, as vrea, dar mi-e frica pentru viata mea. Cine stie ce pedepse teribile mi-ar aplica musulmanii. :crazy:

 

Deci inca odata, de ce minti sau de ce generalizezi fara sa fii in cunostinta de cauza ?

De ce încerci sa NEGI o realitate incontestabila? :biggrin:

Editat de L
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aoleu Naeema, sunt dezamagit.

Femeia care a scris cartea este o iraniana si a locuit în Arabia Saudita timp de 20 de ani, în plus a avut ocazia sa viziteze si alte tari din Sand Box.

Esti dezamagit ? Sau dezamagita ? Parca ultima data erai fata. Cel putin asa te-am vazut in poze. :rot:

 

Mah ce sa zic, inseamna ca or fi dormit aia in bocanci cand ma plimbam eu cu sotul de mana in Qatar sau Kuwait. Mai stii...:roll: Ma mir cum de nu ne-o taiat capetele la amandoi.

O spui de parca cunosti întreg Orientul Mijlociu, chiar ai vizitat fiecare coltisor? Da' tabara de antrenare Al-Qaeda, pe acolo ai fost?
Am vizitat destul incat sa pot spune ca ceea ce zici tu nu e regula. Cat despre ultima intrebare, te-as baga eu undeva dar mie ca iar imi dau astia suspend. Ma alin cu gandul ca stii tu ce vreau sa zic.

 

De ce încerci sa NEGI o realitate incontestabila?

Incontestabila in ceea ce priveste unele locuri, este. In majoritatea locurilor insa este foarte contestabila. Nu-ti masura "putza" cu mine ca nu-ti merge. Te bag in buzunar my little fairy.spiteful.gif

 

Deci, altceva la subiect mai ai de "contribuit" ? Nu de alta dar am vazut cu cateva postari in urma ca-l lingeai in cur pe Evreul si ineptiile lui.

Stii...cand m-am intors pe forum recent, am zis cuiva intr-o conversatie ca unii oameni se schimba in bine, adopta mai mult zen in viata lor, mai multa ingaduinta, obiectivitate, toleranta, intelegere...dar din nefericire unii tot lepre raman pana la sfarsitul vietii. Food for thought...

Editat de Naeema
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Incontestabila in ceea ce priveste unele locuri, este. In majoritatea locurilor insa este foarte contestabila. Nu-ti masura "putza" cu mine ca nu-ti merge. Te bag in buzunar my little fairy.spiteful.gif

 

 

 

nici n-am de gand, doar ma amuza replica ta. Si inca cum! :lol2:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Why do Non-Muslim think Muslim/Islam is a horrible religion?"

"Probably because all of the radical Muslims that go around killing their own people and others that are trying to help them. It's bad to be radical in any sense, but radical Muslims seem to be the worst."

http://uk.answers.yahoo.com/question/index?qid=20110819071009AAf0v28

 

Alte intrebari ?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Esti dezamagit ? Sau dezamagita ? Parca ultima data erai fata. Cel putin asa te-am vazut in poze.

Sexul meu este irelevant. Ce m-a dezamagit este faptul ca o pretinsa ateista apara cu la fel de multa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sexul meu este irelevant. Ce m-a dezamagit este faptul ca o pretinsa ateista apara cu la fel de multa înversunare musulmanii ca înainte.

De aia te dadeai femeie inainte si faceai pase la barbatii altora, pentru ca e asa irelevant sexul tau ? :rot:

Anyway...

Musulmanii sunt si ei oameni, in majoritate ca oricare altii. Asta se pare ca nu poti tu sa pricepi sau sa accepti. Unde mai pui ca jumatate din familia mea inclusiv sotul si o puzderie de prieteni si cunostinte sunt tot musulmani. Ai impresia ca m-am lepadat de ei sau cum ? Ai impresia ca daca nu mai ader la dogma islamica, am sa apuc sa ponegresc toti musulmanii precum faci tu ? Ai impresia ca ideile mele ateiste m-au transformat intr-o lepra de om ? Ce fac eu nu se numeste aparare a musulmanilor si combatere a persoanelor ca tine si a ideilor lor tampite care-i baga absolut pe toti in aceiasi oala. Deci lasa tu cantecelul tau vechi.

 

Si nu, nu am nici cea mai vaga idee unde m-ai baga. Te rog, spune-mi, I need al the details.

Inseamna ca nu ai imaginatie. Not my problem.

 

Si din nou recurgi la atitudinea de mahala. Trist, nu-ti sta bine deloc.

Nu te preocupa tu cu ce-mi sta mie bine sau nu. Nu te flata ca ma cunosti intatat incat sa-ti oferi astfel de pareri. Numai prietenii mei buni si membrii de familie au premiza sa faca lucrul asta.

Si hai sa-ti ecsplic...Sunt o persoana versatila. Pot discuta la nivel elevat si civilizat cu cine este cazul, dar si mahalagistic cu cei care numai asa ceva pricep. Vreau sa fiu sigura ca sunt inteleasa, deci ma ridic sau cobor la nivelul fiecaruia. Vezi...eu nu sunt un om arogant si plin de el care nu se coboara la nivele joase cand e nevoie sa discute cu localnicii acelor nivele. ;) Asa precum versurile lui Shakespeare nu sunt pentru toata lumea, asa si limbajul elevat.

 

Nu faceam analingus Evreului, dar eram de acord cu statisticile oferite de el.

Statistici date din burta de la el sau din e-mailuri de propaganda evreiasca (,) care nu precizeaza surse. I wonder why ? doh.gif

 

Si, crezi ca eu nu am observat asta de-a lungul timpului? Ca unii oameni devin mai întelepti, mai toleranti etc...

E bine ca observi, e rau ca nu aplici.

 

Scorpionu', tu te-ai converti vreodata la Islam, asa, de dragul tolerantei? I-ai pune burqa pe cap sotiei tale?

Uite vezi, tocmai de la generalizari din astea te faci scarbos interlocutorului. De parca nu stii ca doar o minoritate din comunitatea musulmana globala feminina, poarta burqa. Normal ca stii, dar de al dracului ce vrei sa fii, te incapatanezi sa generalizezi, dupa care te miri de ce-ti da omul peste bot. Faci afirmatii intentionat rautacioase, batjocoritoare si ridiculizante la adresa altora dar te revolti cand altii o fac la adresa ta si a orientarii tale sexuale.

 

Din cate stiu eu, in societatea de azi, indiferent cat de huliti si dispretuiti sunt musulmanii, totusi lumea accepta pe una imbrobodita in burqa putin mai mult decat pe unul care se f**e in cur. :pardon: Ca nu toata lumea da glas la ceea ce crede deep inside, asta e altceva. Doar stii bine ca e la moda sa fii politically correct in ziua de azi si sa nu vociferezi discriminare. Totodata e la moda sa fii islamofob. Homofob e pasee, oficial, dar in privat te asigur ca nu. :o:

 

Stii zicala "Don't throw stones if you live in glass house" ?

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×