Sari la conținut
Forum Roportal
Iuliana.24

Recuperare avans pe baza de chitanta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua! In urma cu 2 zile (48 ore) am achizitionat un produs in valoare de 3200 ron de la un furnizor, pentru care am platit suma de 1000 ron cu titlu de avans, comerciantul emitandu-mi numai o chitanta pentru plata acestei sume. Nu am intocmit un contract de vanzare-cumparare. M-am razgandit in privinta achizitionarii produsului din motive personale, intrebarea fiind urmatoarea: Pot recupera avansul platit, eventual cu plata unor penalitati, avand in vedere ca nu am la baza un contract de vanzare-cumparare? Exista vreo lege care sa reglementeze dreptul consumatorului de a "returna" produsul neachitat integral? Mentionez ca nici nu am ridicat produsul de la sediul comerciantului, drept urmare nu pot fi acuzata de deteriorare, uzare, desigilare a produsului, etc. Produsul in cauza este o rochie de mireasa. In cazul in care vanzatorul refuza sa imi returneze avansul / o parte din avans pot sesiza OPC-ul? Va rog mult sa imi oferiti un sfat juridic cat mai repede cu putinta, deoarece trebuie sa reglementez aceasta problema cat mai curand (in cursul zilei) si nu stiu cum sa pun problema vanzatorului. Va multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poti recupera avansul fara probleme..

atata timp cat nu ai beneficiat de produs nu exista nici un fel de problema..

contractele se incheie intre societati si au la baza clauze contractuale..

se pot incheia si contracte intre societati si persoane fizice insotite de clauze contractuale..

dar atata timp cat nu exista un astfel de contract si pentru suma respectiva ai chitanta semnata si stampilata nu au cum sa nu-ti returneze banii.

..

banuiesc ca pe chitanta nu scrie ca ai intrat in posesia produsului ( rochia )!!!.

daca ei refuza sa-ti returneze suma inscrisa pe chitanta le poti spune ca le trimiti o citatie de la avocat cu somatie de returnare a sumei.

 

daca refuza si in urma "amenintarii" cu citatia...poti recurge la OPC.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
poti recupera avansul fara probleme..

atata timp cat nu ai beneficiat de produs nu exista nici un fel de problema..

contractele se incheie intre societati si au la baza clauze contractuale..

se pot incheia si contracte intre societati si persoane fizice insotite de clauze contractuale..

dar atata timp cat nu exista un astfel de contract si pentru suma respectiva ai chitanta semnata si stampilata nu au cum sa nu-ti returneze banii.

..

banuiesc ca pe chitanta nu scrie ca ai intrat in posesia produsului ( rochia )!!!.

daca ei refuza sa-ti returneze suma inscrisa pe chitanta le poti spune ca le trimiti o citatie de la avocat cu somatie de returnare a sumei.

 

daca refuza si in urma "amenintarii" cu citatia...poti recurge la OPC.

 

Va multumesc enorm pentru sfat! Sper sa imi recuperez banutii. O zi cat mai placuta sa aveti!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum e in cazul altor produse, dar in cazul produselor IT (de ex.) furnizorul e obligat sa returneze banii cumparatorului, daca acesta ii solicita in 48 de ore.

Poate ar fi bine sa te duci chiar AZI la opc. Ei iti vor spune si ce sa faci mai departe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×