Sari la conținut
Forum Roportal
Biotika

Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai părăsit?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Suntem toti parte din Dumnezeu, dar el a fost pur. Toti suntem ca el in esenta, dar plini de pacate!

Nu cred asa ceva.Plin de "pacate"(imperfectiune) e cel care judeca permanent totul ca fiind imperfect.El nu vede decat imperfectiune,asa ca nu experimenteaza decat imperfectiune.Cel care vede prezenta divina pretutindeni vede doar perfectiune si experimenteaza doar perfectiune pesemne.Si nici macar Isus cel din Biblie nu se ridica la nivelul asta ideal.

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mda, probabil că oamenilor le convine să creadă că fizic a fost o bagatelă

nu se simt ei datori cu ceva

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mda, probabil că oamenilor le convine să creadă că fizic a fost o bagatelă

nu se simt ei datori cu ceva

Nu stii despre ce inseamna extinderea constiintei ca sa poti intelege asta. Extinderea constiintei implica detasarea de corpul fizic, care devine doar un instrument. Durerea fizica nu mai este perceputa deoarece constiinta nu se mai identifica cu corpul fizic. Adica corpul fizic devine un instrument, o unealta, inclusiv partea mintii ce depinde de creier.

 

Ar fi multe de spus, dar asta doar sa-ti atrag atentia ca nu e vorba de "a crede ca", ci a intelege macar teoretic de ce si cum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asta am găsit - Isaia 53

 

4. Dar El a luat asupră-Şi durerile noastre şi cu suferinţele noastre S-a

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
El nu vede decat imperfectiune,asa ca nu experimenteaza decat imperfectiune.

Dar asta nu inseamna ca a devenit pacatos, ci ca ne intelege si ne ajuta sa ne depasim limitele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stii despre ce inseamna extinderea constiintei ca sa poti intelege asta. Extinderea constiintei implica detasarea de corpul fizic, care devine doar un instrument. Durerea fizica nu mai este perceputa deoarece constiinta nu se mai identifica cu corpul fizic. Adica corpul fizic devine un instrument, o unealta, inclusiv partea mintii ce depinde de creier.

 

Ar fi multe de spus, dar asta doar sa-ti atrag atentia ca nu e vorba de "a crede ca", ci a intelege macar teoretic de ce si cum.

De ce spui prostii? -ai experimentat tu starea de care vorbesti?! -eu stiu sigur ca nu,pentru ca am experimantat-o eu.

Si in starea de detasare fata de corp,cand esti pe deplin constient ca nu esti acest corp,tot percepi durerea lui,chiar daca nu te mai identifici -pentru ca expensiunea constiintei nu inseamna ca nu mai esti constient tocmai de corp,ci ca esti constient dincolo de corp!

Doar ca nu te mai identifici -durerea apare,o percepi integral,dar nu e durerea TA.Pentru ca tu nu esti acel corp care sufera,insa nici nu pierzi constienta corpului.

Devi mai constient,nu mai putin constient,cum spui tu.Simti inclusiv corpurile altora ca si pe "al tau".

Nu zic ca nu se poate sa nu mai simti durerea,dar asta nu se intampla datorita expansiunii constiintei,ci datorita "deplasarii" ori diminuarii constiintei -ca in hipnoza de exemplu.

 

Dar asta nu inseamna ca a devenit pacatos, ci ca ne intelege si ne ajuta sa ne depasim limitele.

De ce bleastama smochinul un om care vede totul ca perfect? -e absurd.Si e doar un exemplu -ca mai sunt multe altele.

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce bleastama smochinul un om care vede totul ca perfect? -e absurd.Si e doar un exemplu -ca mai sunt multe altele.

Pai tocmai, El a predicat ca totul e iubire, deci semnificatia la asa cuvinte cred ca e foarte profunda, la o analiza de suprafata nu intelegi.Nu se leaga ideea cu totul e iubire, cu reactii aparent pline de indignare, sau exact cum spui, cu blestemarea smochinului! Ce a vrut sa spuna?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu a predicat ca totul e iubire...ba chiar a predicat ura,daca dam crezare bibliei.Iii invata pe oameni sa-si urasca parintii,familia si chiar pe ei insisi. :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×