Sari la conținut
Forum Roportal
SpiRoSM

Credinta crestina in raport cu politeismul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

salut , am si eu o intrebare:)

au existat vreodata mai multi zei ?

adica politeismul este ceva comun, toata lumea a auzit de el insa eu vorbesc despre dovezi, nu doar credinta

nu ma intelegeti gresit, sunt crestin, cred in Dzeu insa sincer sa fiu ador mitologia si chiar ma intreb uneori daca zei precum Zeus, Poseidon, Hades etc au existat vreodata .. cu dovezile e mai greu insa ceva mai concret decat "oameni care cred" aveti ?xP ..pro si contra desigur

Zeus poate fi usor confundat cu Dzeu deoarece se zice ca el a creat oamenii iar Hades cu Satana deoarece el este cunoscut drept zeul infernului .. insa apar foarte multe elemente contradictorii fiindca Hades e fratele lui Zeus iar in mod evident, Dzeu si Satana nu sunt frati :o: deci o posibila echivalenta intre aceste 2 entitati dispare dat fiind si faptul ca,credinta crestina presupune credinta intr-un singur zeu, Dumnezeu Unicul (plus ca idolatrizarea e "interzisa").. insa asa mi`a "venit" mie in cap .... :D

deci ce credeti (in afara faptului ca sunt nebun) ?;)

Editat de SpiRoSM

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cu dovezile e mai greu insa ceva mai concret decat "oameni care cred" aveti ?

Cam ce dovezi concrete te-au determinat sa crezi in existenta dumnezeului crestin ?? ;) Aceasta este cea mai mare problema a religiei, fie ca este vorba de crestinism, de religia pagana, islam etc. nu exista dovezi concrete. Citeste si mitologia sumeriana si ai sa vezi de unde s-a inspirat biblia crestina :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
salut , am si eu o intrebare:)

au existat vreodata mai multi zei ?

...........

 

Zeii sunt la fel de reali ca si Dumnezeu ! Restul nu este decit credinta si pentru asta nu ai nevoie de dovezi ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
salut , am si eu o intrebare:)

au existat vreodata mai multi zei ?

adica politeismul este ceva comun, toata lumea a auzit de el insa eu vorbesc despre dovezi, nu doar credinta

nu ma intelegeti gresit, sunt crestin, cred in Dzeu insa sincer sa fiu ador mitologia si chiar ma intreb uneori daca zei precum Zeus, Poseidon, Hades etc au existat vreodata .. cu dovezile e mai greu insa ceva mai concret decat "oameni care cred" aveti ?xP ..pro si contra desigur

Zeus poate fi usor confundat cu Dzeu deoarece se zice ca el a creat oamenii iar Hades cu Satana deoarece el este cunoscut drept zeul infernului .. insa apar foarte multe elemente contradictorii fiindca Hades e fratele lui Zeus iar in mod evident, Dzeu si Satana nu sunt frati :o: deci o posibila echivalenta intre aceste 2 entitati dispare dat fiind si faptul ca,credinta crestina presupune credinta intr-un singur zeu, Dumnezeu Unicul (plus ca idolatrizarea e "interzisa").. insa asa mi`a "venit" mie in cap .... :D

deci ce credeti (in afara faptului ca sunt nebun) ?;)

 

Orice zeu exista atata timp cat oameni cred in el .

 

Faptul ca'ti place mitologia , te va ajuta intr'un final sa mai arunci din balastul cu care ai fost inoculat . :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mitologia greaca e de-a-dreptul fascinanta iar dupa un clash of the titans sau percy&the olympians (filme care au ca tema zeitatea in mare parte) te bate gandul daca chiar a existat vreodata asa ceva (realizez totusi ca sunt doar niste filme S.F. care insa sunt inspirate din mitologie)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Zeus poate fi usor confundat cu Dzeu deoarece se zice ca el a creat oamenii

Nu Zeus a creat oamenii in mitologia greaca, Prometeu i-a creat.

Nu esti singurul care are un interes in religia grecilor antici, wikipedia zice ca mai sunt 100 de mii de oameni ca tine si 2 000 practicanti chiar.

Sursa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai nu stiu unii zic ca zeus a creat oamenii, alii spun ca prometheus

oricum 2000 de practicanti lol mai bine zis 2000 de nebuni, dupa parerea mea e o "religie" moarta, aproape nimeni nu mai crede in mai multi zei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×