Sari la conținut
Forum Roportal
Stu'

Festivalul medieval de la Sighisoara

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In sfarsit reusesc sa ajung anul acesta la festivalul medieval de la Sighisoara. Era cazul. :o:

As dori niste informatii utile (de la cei care au mai fost acolo ) cu privire la locurile de parcare si calitatea programelor generale de peste ani.

Nu sunt hotarat daca sa stau si noaptea acolo..se merita? Nu se pune problema unui loc de cazare pentru ca nu imi permite timpul sa stau mai mult de o zi si eventual o noapte. Dar decat nimic, bine si atat. :D

 

Ah, da..si e voie sa intre catelul cu tine in cetate? ;)

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da' chiar nimeni de aici nu a mai fost la festival? ;)

n-am mai fost de cel putin 10 ani!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

va fi intre 23 si 25 IULIE..si am gasit pe net programul festivalului din acest an..

 

 

insa voiam si eu niste pareri personale.. :o:

 

n-am mai fost de cel putin 10 ani!

 

mosule ;)

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In sfarsit reusesc sa ajung anul acesta la festivalul medieval de la Sighisoara. Era cazul. :P

As dori niste informatii utile (de la cei care au mai fost acolo ) cu privire la locurile de parcare si calitatea programelor generale de peste ani.

Nu sunt hotarat daca sa stau si noaptea acolo..se merita? Nu se pune problema unui loc de cazare pentru ca nu imi permite timpul sa stau mai mult de o zi si eventual o noapte. Dar decat nimic, bine si atat. :roll:

 

Ah, da..si e voie sa intre catelul cu tine in cetate? :(

 

 

eu am ceva date care te-ar putea interesa:

 

locuri de parcare gasesti cel putin doua la baza dealului pe care-i cetatea. ambele sunt accesibile din strada principala (E60) care traverseaza sighisoara - unul pe strada anton pann, in apropiere de hotel korona, altul pe strada morii. amandoua sunt ale municipalitatii, sunt ieftine.

 

nu te opreste nimeni sa intri cu catelul in cetate.

 

programele, of, aici e baiul. mie mi se par slabe - spectacole tampitele cu domnite imbracate in haine fanteziste facute din fete de plapuma si cavaleri cu sabii de tinichea din care sighisoara n-a avut niciodata, ea (ca si alte cetati transilvane) fiind aparata de breslasi. mini-ateliere teatrale in strada care aduc mai mult a balci, multime de tineri care beau pana se fac praf, se pisa medieval pe toate zidurile si adorm prin colturi noaptea. cand si cand concerte de muzica folk, cate o trupa rock de mana a doua - a treia ratacita pe-acolo.

 

poate anul asta programul va fi mai bun :). sa-mi dai si mie de stire. eu de ani buni vizitez sighisoara doar cand nu este invadata de vizitatori.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ah.am scris ieri reply,dar se pare ca mi-a disparut.An'way,voiam sa iti multumesc pt info.De mers,eu merg in principiu ca sa vizitez cetatea cu ale ei stradute pietruite si prafuite.Nici folkul nu ma deranjeaza..cat despre tinerii 'high'..as fi mers de vineri,dar nu pot.Si seara,inainte de 'party' ma iau si ma duc.Cat despre Lord,ramane acasa.scrie pe site la ei ca nu e voie catel nici de paza,nici de agrement in perioada asta.Am sa revin cu impresii,promit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.Cat despre Lord,ramane acasa.scrie pe site la ei ca nu e voie catel nici de paza,nici de agrement in perioada asta.Am sa revin cu impresii,promit.

 

nu stiu daca te lasa cu bautura de acasa :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In sfarsit reusesc sa ajung anul acesta la festivalul medieval de la Sighisoara. Era cazul. :crazy:

As dori niste informatii utile (de la cei care au mai fost acolo ) cu privire la locurile de parcare si calitatea programelor generale de peste ani.

Nu sunt hotarat daca sa stau si noaptea acolo..se merita? Nu se pune problema unui loc de cazare pentru ca nu imi permite timpul sa stau mai mult de o zi si eventual o noapte. Dar decat nimic, bine si atat. :)

 

Ah, da..si e voie sa intre catelul cu tine in cetate? :jester:

 

am fost si eu anul trecut, pentru prima oara, tot asa, in trecere...

am vrut sa stau o noapte, dar n-am gasit cazare. trebuie facuta din timp, altfel nu ai sa gasesti.

despre locuri de parcare, cre'ca m-am invartit aproape o ora sa gasesc unul.... dupa ce l-am gasit (vroiam sa renunt si sa plec spre lacu' rosu) am stat toata ziua. spre seara m-am dus sa ma cazez la sovata (si aici abia am gasit cazare). pe timpul festivalului, e fffff aglomerata, sighisoara veche, dar este o atmosfera superba! se merita toate "sacrificiile"! :)

 

cateva poze, in fuga

post-30986-1279898823_thumb.jpg

post-30986-1279899103_thumb.jpg

post-30986-1279898968_thumb.jpg

post-30986-1279899211_thumb.jpg

Editat de CY73

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buleala..daca-s sofer,doar n-oi incerca sa introduc ilicit 'benzina'gratis pt altii..dar,precum zice Costy mai sus,si precum ma 'bulaleam' si eu,mi-a venit o idee-am sa iau un suc de prune si o lada cu bere,si parchez in curte la un nene.am mai facut eu din astea,de fapt..

Costy,tu chiar esti un simpatic.merci fain de poze.poate aduc si eu.abia astept. N-am mai vazut un teatru de strada de doi ani!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×