Sari la conținut
Forum Roportal
Biotika

Bataia la copii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Deschid acest topic pentru a cere si opiniile altora.

Intotdeauna am urat violenta. Mi se pare o mare jignire bataia, la orice varsta.

Orice copil probabil a spus cand a fost batut in copilarie, macar odata: "eu nu imi voi bate copiii niciodata", si apoi peste ani...surpriza, metoda cea mai usoara, jap jap, macar 2 palme la fund, ca de, noi suntem aia marii, si ei sunt mici si trebuie sa ne asculte orbeste.

Ce parere aveti de bataia la copii, macar o palma la fund?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce parere aveti de bataia la copii, macar o palma la fund?

Bineinteles, in ultima instanta, cand e necesara. E ca lectia cu focul. Daca nu intelege cu mintea, intelege cu simturile.

 

Si doar cand e vorba de invataturi esentiale, nu de mofturile egoiste ale parintilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce parere aveti de bataia la copii, macar o palma la fund?

 

cea mai mizerabila, josnica si primitiva metoda de disciplina. aplicata de primitivii pe care nu-i duce mintea la altceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt de acord .Pana la aproape 15 ani nici macar o palma la fund.Este un copil cu care te poti intelege .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mult succes in situatiile astea: :doh:

 

Best Condom Commercial in the World!

http://www.youtube.com/watch?v=2djbJlVgEn8

 

 

Cred ca TOCMAI un copil nebatut/nepalmuit nu ajunge in situatiile astea ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca TOCMAI un copil nebatut/nepalmuit nu ajunge in situatiile astea :doh:

Te inseli. Publicitatea asta tocmai ironizeaza printre altele tocmai mentalitatea ultima promovata care naste monstri. Cred ca e inutil sa te informez ca in lumea asa-zis civilizata am vazut live mai multe exemple de monstruleti din astia care n-au cunoscut in viata lor palma la fund.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Te inseli. Publicitatea asta tocmai ironizeaza printre altele tocmai mentalitatea ultima promovata care naste monstri. Cred ca e inutil sa te informez ca in lumea asa-zis civilizata am vazut live mai multe exemple de monstruleti din astia care n-au cunoscut in viata lor palma la fund.

 

Uite, cu umilinta si regret recunosc ca fie-mea si-a luat de cateva ori palme (acum muuuult timp cand eu inca eram ne-dusa la "scoala"). Absolut niciodata nu am reusit sa observ vreun efect benefic. Dimpotriva ea se oprea din facutul "greselii" de frica, eu sufeream enorm ca ea simte asta, pur si simplu era un cerc vicios.

 

La un moment dat am stat stramb si am judecat drept, mi-am dat doo palme in oglinda si m-am oprit (sper ca la timp) de la acest gen de pedeapsa.

 

La momentul asta, ne intelegem bine, efectiv nu exista probleme, poate doar superficiale.

 

Ce ai vazut tu, poate ca nu a fost din cauza faptului ca acei copii nu au luat palma la fund, ci pt ca parintii au gresit altundeva in educatia lor.

 

Personal, sunt absolut impotriva palmei la fund, intr-adevar este umilitor pt copil si pt adult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cea mai mizerabila, josnica si primitiva metoda de disciplina. aplicata de primitivii pe care nu-i duce mintea la altceva.

 

Exact.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce ai vazut tu, poate ca nu a fost din cauza faptului ca acei copii nu au luat palma la fund, ci pt ca parintii au gresit altundeva in educatia lor.

Evident. Suntem foarte imperfecti. Totusi cand e vorba de lucruri serioase, iar subtilitatile nu fac fatza, nu ramane alternativa pentru a indrepta lucrurile, in special cand un pericol real de vreun fel e la mijloc. Ideea pe care o promoveaza societatea e pentru a fi aplicata de catre oameni perfecti pentru oameni perfecti, tocmai de aceea naste monstri.

 

Lipsa totala a pedepsei fizice, chiar si in situatii in care este necesara, adica in lipsa capacitatii de a gasi alternative, nu este altceva decat extrema opusa a bataii fara motiv. Ambele extreme nasc monstri.

Editat de Pippo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×