Sari la conținut
Forum Roportal
Biotika

Alergia la peste

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Copilul meu de 2 ani este alergic la peste. Vomita dupa ingerarea unei cantitati infime de peste.

Stiti vreun tratament pentru asa ceva?

Exista remedii de atenuare a reactiilor severe ce pot surveni in urma ingerarii accidentale(eu clar nu ii mai dau vreodata)?

Multumesc :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E un motiv suficient ca sa-l faci vegetarian... :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alergiile sunt o reactie a sistemului imunitar.

Sistemul imunitar, alcatuit dintr-o serie de structuri printre care timusul si ganglionii limfatici, care produc niste celule speciale( limfocitele), destinate sa recunoasca si sa elimine elementele nocive( virusi, microbi si toxine), este un sistem sofisticat, capabil sa garanteze apararea eficienta a organismului. In cazul alergiei, sistemul imunitar, reactioneaza fata de niste substante inofensive, numite alergeni, pe care le identifica in mod eronat drept inamici. In felul acesta, produce o cantitate impresionanta de anticorpi Ig E( imunoglobulina E) considerati a fi principalii responsabili pentru multe simptome alergice, cum sunt rinita, conjunctivita, astmul, si urticaria.

 

Eu personal cred ca nu este vorba de alergie, desi ar fi bine sa imi dai mai multe detalii. Ce alte simptome? Mie asa imi pare intoxicatie, nu alergie... Astept raspunsul tau :doh:

Editat de **Lux**

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La ingerarea unei cantitati infime de peste, ultima data i-am dat echivalentul unui sfert de lingurita de peste, a vomat cam dupa 2 ore, in jet, de cam 4-5 ori toata noaptea.

Asta dupa ce am lasat pauza 1 an de la ultimele episoare similare. La 1 an i-am dat prima data. Primele 2 dati l-a tolerat, apoi a inceput cu episoade de voma, si atat. Stiind ca ii mai dadusem, am pus voma pe seama garniturii, ba mazare,ba altceva, pana am corelat ca e vorba de peste...

Voma pana cadea terminata in pat, nu mai era in stare nici sa ridice capul de jos.

Stiu ca nu e un simptom foarte concludent la alergii numai voma, dar ea cu alte ocazii nu a vomitat niciodata...

Problema mea e ca eu clar, peste n-o sa-i mai dau, dar as vrea sa ii intaresc sistemul imunitar, ca in cazul in care din greseala poate baga peste in gura sa nu aiba o reactie si mai violenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La ingerarea unei cantitati infime de peste, ultima data i-am dat echivalentul unui sfert de lingurita de peste, a vomat cam dupa 2 ore, in jet, de cam 4-5 ori toata noaptea.

Incearca cu pastrav in loc de crap... sau tot un drac :flowers: sunt toti pestii...?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La ingerarea unei cantitati infime de peste, ultima data i-am dat echivalentul unui sfert de lingurita de peste, a vomat cam dupa 2 ore, in jet, de cam 4-5 ori toata noaptea.

Asta dupa ce am lasat pauza 1 an de la ultimele episoare similare. La 1 an i-am dat prima data. Primele 2 dati l-a tolerat, apoi a inceput cu episoade de voma, si atat. Stiind ca ii mai dadusem, am pus voma pe seama garniturii, ba mazare,ba altceva, pana am corelat ca e vorba de peste...

Voma pana cadea terminata in pat, nu mai era in stare nici sa ridice capul de jos.

Stiu ca nu e un simptom foarte concludent la alergii numai voma, dar ea cu alte ocazii nu a vomitat niciodata...

Problema mea e ca eu clar, peste n-o sa-i mai dau, dar as vrea sa ii intaresc sistemul imunitar, ca in cazul in care din greseala poate baga peste in gura sa nu aiba o reactie si mai violenta.

Da, in cazul asta este vorba despre o alergie, si dupa cum am inteles, nu este singura alergie pe care a dezvoltat-o de micuta, din cauze stiute :flowers:.

 

Pai in primul rand excluse total din alimentatie dulciurile, prajelile, inlocuirea produselor de origine animala cu soia, adica lapte de soia, tofu, pateuri de soia( atentie nu cele din alimentara ci cele de la naturist), soia boabe ( lasate cel putin 12 ore la inmuiat), linte, mei, fasole, naut, ciuperci, ca si lactate, laptele de ovaz, orez.

 

La masa de dimineata cereale integrale cu sucuri de fructe naturale, plus banane, mere, portocale etc, nuci, seminte de in.

 

La pranz, ciorbe de legume sau supe creme de legume, cu paine integrala, felul doi, mancare din soia, sau fasole, sau linte etc, legume la cuptor, sau in aburi, pireu de cartofi, etc, combinatiile sunt multe, important este ca alimentele sa fie de origine vegetala si culorile sa alterneze. Cel mai bine foloseste culorile cele mai aprinse, de exemplu varza rosie in schimbul verzei albe, etc.

 

Si acum sa iti explic de ce.

 

Pai in primul rand, pentru ca mancarurile procesate, dulciurile rafinate si uleiurile hidrogenate, alaturi de alimentele de origine animala, sunt vazute de corp ca si substante ce trebuie eliminate, iar asta induce o stare de inflamatie in organism. Aceasta stare de inflamatie creste riscul de a dezvolta boli de toate tipurile si in special alergii, pentru ca sistemul imunitar este mereu "starnit" , iar corpul reactioneaza la fel ca in cazul unei infectii.

 

Sa nu mai vorbim de efectul catastrofal al mediului acid din corp, indus de alimentatia omnivora.

 

Omul este proiectat pentru a functiona ca si mediu bazic, toate alimentele de origine animala dau mediu acid, astfel se strica echilibrul organismului si ajungem bolnavi ( sa nu ne miram).

 

Ai mare grija la uleiurile cu care gatesti. Nu folosi niciodata uleiuri bogate in omega 6 cum sunt cel de floarea soarelui, rapita, palmier. Foloseste in schimb ulei de masline ce este ulei omega9. Iar aici este o chestie de care trebuie sa tii cont neaparat!! Nu cel mai scump ulei este si cel mai bun, indiferent ca este extravirgin. Mereu sa te uiti pe eticheta si sa calculezi urmatoarele:

 

- grasimile mononesaturate(M)

- grasmille polinesaturate (P)

- grasimile saturate(S)

 

Daca raportul dintre M si P este mai mic sau egal cu 6, atunci uleiul este prost, iar daca S este mai mare decat 13 atunci din nou uleiul este prost. Cele 2 nu se exclud una pe alta, deci ambele trebuie sa fie prezente.

 

Un ulei bun are raportul M/P mai mare decat 6 intotdeauna iar S este mereu mai mic decat 13. ( trebuie un pic de matematica :yes: cand alegi un ulei, dar nu cred ca este vreo problema).

 

Uleiul din seminte de in este un ulei omega3 si este extraordinar de benefic insa doar daca nu gatesti cu el. Uleiul de seminte de in se consuma ca atare ca si medicament, fetita ta are 2 ani, deci doza zilnica recomandata este de 2 ml. Doza zilnica este de 1 ml/an, prin urmare daca copilul are 1 an va consuma 1 ml, daca are sub un an, doza zilnica este de 1 picatura /luna, deci daca are 3 luni, 3 picaturi, 4 luni, 4 picaturi, etc.

 

 

Copilul tau are sistemul imunitar "debusolat" , si functioneaza precar. Astfel el trebuie adus "pe calea cea buna".

 

1. Alimentatia este primul pas. Deloc dulciuri dupa cum am zis, copilul are voie sa manance orice fructe mai putin nuca de cocos ce este bogata in colesterol.

 

Mai intai poti incepe cu ceea ce am enumerat mai sus, evident daca asta doresti. Dupa ce va fi stabilit un program de alimentatie, se poate actiona cu un tratament. Pana atunci, orice tratament va fi un esec. Totul pleaca de la ceea ce mananci!!

Editat de **Lux**

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Uleiul din seminte de in este un ulei omega3 si este extraordinar de benefic ...

Mai tu faci publicitate mascata sau doar concurenta producatorilor de produse petroliere? Cunosti vreun furnizor serios de ulei de in? E bun de bagat in motoare diesel mai vechi...as fi interesat. :wub:

Pentru Omega 3 cel mai bun e pestele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai tu faci publicitate mascata sau doar concurenta producatorilor de produse petroliere? Cunosti vreun furnizor serios de ulei de in? E bun de bagat in motoare diesel mai vechi...as fi interesat. :wub:

Pentru Omega 3 cel mai bun e pestele.

Se pare ca habar n-ai despre uleiul de seminte de in, cu atat mai putin despre dezastrele produse de uleiul de peste, vrei sa intru in amanunte? Pe langa omega3, uleiul de peste contine colesterol la fel ca orice produs animal. Metoda de extragere a uleiului de peste , ofera un produs cancerigen. Tu poti sa il ingeri crezand ca este bun,nu te opreste nimeni, dar las-o mai incet cu sfaturile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se pare ca habar n-ai despre uleiul de seminte de in, cu atat mai putin despre dezastrele produse de uleiul de peste, vrei sa intru in amanunte? Pe langa omega3, uleiul de peste contine colesterol la fel ca orice produs animal. Metoda de extragere a uleiului de peste , ofera un produs cancerigen. Tu poti sa il ingeri crezand ca este bun,nu te opreste nimeni, dar las-o mai incet cu sfaturile.

Nu mi-ai raspuns cu privire la uleiul de in...stii vreun furnizor bun? Dar sa nu fie facut din seminte de in provenite de la plante modificate genetic, si sa ma pacalesti ca e bio...:) Ca apare detonatia la motor, si nu e bine. E echivalentul cancerului la om...

Cat despre uleiul de peste, pas.Asta nu e bun nici macar in motoare... Eu ma refeream la carnea de peste crescut in lacuri bio. :)

De ce as alege uleiul de in(care are de altfel un gust infect) si nu as consuma carne de crap de exemplu? Omega 3 se gaseste din belsug in carnea de peste...Sau numai din ambitia de a nu consuma carne? :wub:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×