Sari la conținut
Forum Roportal
Manje75

Pokerul, sport al mintii?

Evaluează acest topic

  

9 membri au votat

  1. 1. Este un sport al mintii?

    • DA
      4
    • NU
      5
  2. 2. Este mai complex ca sahul?

    • DA
      1
    • NU
      8


Postări Recomandate

Salut ,doresc sa aud parerea voastra despre fenomenul poker in special despre "texas holdem".poate fi catalogat ca sport al mintii sau nu?

In comparatie cu sahul care credeti ca este mai dificil de jucat?

Si va dau un exemplu:La sah ai un singur adversar caruia ii poti citi strategia din prima mutare iar la holdem ai 6,10 si la turnee chiar mai multi adversari la care trebuie sa te adaptezi in functie de stilul lor de joc.

Asa ca va astept cu comentarii in legatura cu acest subiect!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si la Rentz ai 5 adversari...

il poti compara cu sahul?

 

ai jucat vreodata sah?...

 

ti-ai dat singur mat cu intrebarile astea..

 

:lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pokerul poate fi considerat un joc al mintii. Sport ,nu prea cred. Nu-i vorba,putem sa vedem candva pokerul, in postura de sport si chiar olimpic ,dar asta doar pentru audienta.

In mod sigur nu este un joc de noroc. Este vorba de experienta ,intuitie,strategie,disimulare, profesionalism si pe ultimul loc, noroc.

Pe de alta parte ,sahul este sportul mintii prin excelenta.Comparatia in aceasta privinta intre sah si poker este lipsita de sens ,de fapt hai sa o zic pe sleau,ridicola. Nici un alt sport sau joc nu este atat de cerebral precum sahul si nu presupune atata putere de anticipatie a mutarilor si variantelor posibile.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut ,doresc sa aud parerea voastra despre fenomenul poker in special despre "texas holdem".poate fi catalogat ca sport al mintii sau nu?

In comparatie cu sahul care credeti ca este mai dificil de jucat?

 

 

Pokerul este mai mult un joc al mintii decat un joc de noroc, dar cred ca toata lumea stie asta deja. Daca nu ai aptitudini analitice, psihologice etc nu ai ce cauta sa joci poker.

DAR nu poti compara pokerul cu sahul (sau go-ul)... sahul este un joc elitist, un joc genial de strategie in care norocul nu conteaza absolut deloc! plus ca nu e deloc atractiv, cum e pokerul ;)

Interesant ca multi sahisti se reprofileaza pe poker... :doh:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am jucat niciodată poker, nu ştiu cum se joacă şi nici nu m-am uitat la TV la campionate de poker dar pot să vă spun că nu este un sport al minţii. Locul de sport al minţii este ocupat de şah şi GO.

Toate jocurile(inclusiv sporturoile) sunt la fel de atractive. Unuia îi place football, altuia basket. La fel şi aici, unuia îi place şah, altuia poker, altuia GO. Hypathia, motivul principal pentru care mulţi şahişti se reprofilează pe poker este pentru că poţi câştiga mai bine, iar omul vrea să câştige cât mai bine; pentru că e mult mai greu şahul decât pokerul sau pentru că s-au plictisit de şah, nu pentru că e mai atractiv unul decât celălalt.

În şah ai nevoie de strategie, isteţimea şi atenţia de a observa la fiecare mutare a adversarului dacă poţi să îi iei o piesă sau când muţi tu, dacă adversarul îţi poate lua o piesă. Pentru a juca poker nu ai nevoie de aceste calităţi, deci şahul este superior şi mult mai complex decât poker.

Editat de AlexandruAndrei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poker-ul presupune multe! In primul rand sa fii disciplinat, sa ai rabdare sa ai o mana buna, sa sesizezi ocazia profitabila si foarte important sa stii sa iti controlezi emotiile ca ceilalti jucatori sa nu-si dea seama ce fel de "mana" ai ( cacialma sau nu !! :o: ), sa observi in permanenta masa de joc si sa analizezi cum joaca adversarii.

Jucatori care participa la turnee/ campionate (nu ma refer la jocul on line) ci la cele la masa de joc au in mod cert aptitudini psihologice foarte bine dezvoltate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multi considera pokerul un joc strict de noroc. Aceia se inseala grav! In poker ai nevoie atat de noroc, cat si sa gandesti, iar daca te pricepi putin la oameni, sa le studiezi emotiile adverasarilor care le-ar putea trada strategia. Tot in poker poti sa bluffezi, adica sa-ti induci adversarii in eroare facandu-i sa creada ca ai o mana buna, cand de fapt nu ai nici o sansa de castig, astfel acestia se vor speria si se vor arunca. Mai dificil este sa-i faci pe adversari sa creada ca tu nu esti prea sigur pe sansele tale de castig, cand de fapt ai o chinta roiala si sa-i faci sa parieze foarte multi bani. Dar in fine!

 

EDIT: Aparent mi s-a alvat doar jumatate din postare, asa ca voi incerca sa reproduc ce am mai scris.

 

Cantitatea in care iti folosesti norocul si mintea tine doar de tine ca jucator. Dar nu iti garantez ca ai prea multe sanse daca te bazezi doar pe noroc. Eu sunt cam ghinionist, asa ca cel mai bun aliat al meu cand joc poker este rabdarea. Ma arunc de fiecare data cand nu imi pica carti convenabile, in loc sa continui sa joc ca un disperat pana la capat, chiar daca n-am nici o combinatie in speranta ca ii pot pacali pe adversari. Credeti-ma, ei se prind imediat ca nu stii sa joci!

Nu pot spune ca pokerul este mai complex ca sahul, dar nici ca sahul este mai complex decat pokerul. Pot spune doar ca sahul are clasa, in timp ce pokerul este distractiv si se castiga bine din el daca esti jucator profesionist.

Editat de Blupple

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×