Sari la conținut
Forum Roportal
Fallowfield

Blestem,iubire sau prostie ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce vreau sa spun e ca am cunoscut o fata acum 10 ani,adica pe la 17 ani si am ramas impreuna pana sa decis acum 7 luni sa puna capat relatiei. POVESTEA SUNA CAM ASA: Relatie foarte furtunoasa,cu momente placute de-a lungul ei dar si cu momente foarte neplacute.Ideea este ca a fost promovata si a plecat intr-o tara occidentala pt o pozitie mai buna,ideea fiind sa ma duc si eu si sa intemeiem o familie.Totul bine pt 3 luni,cand am decis sa plec sa o vizitez scopul fiind sa o cer si de sotie,numai ca intre timp sa razgandit spunand ca numai este dragoste si vrea sa puna capat relatiei.Un soc foarte mare pt mine,urmand o perioada de destrabalare si alcool pt cateva luni.Hazardul a facut sa primesc o oferta pt un job ,in aceiasi tara si comico-tragic in aceiasi companie cu ea.Cu timpul am inceput sa nu ma mai gandesc la ea,chiar am gasit pe altcineva si totul mergea foarte bine cu gandul ca o sa plec si o sa am o noua provocare.Dar cu chiar 2 saptamani inaite sa plec din tara primesc un tel de la ea spunandu-mi sa o astept la aeroport,pt ca nu are cine sa o astepte.De dragul relatiei am fost,o experienta foarte neplacuta pe drumul de intoarcere catre casa,izbindu-ma de o atitudine superioara si foarte aroganta.De atunci am zis ca nu mai vreau sa aud de ea ,dar vizitandu-mi rudele a aflat ca sunt super indragostit de noua prietena si am ganduri serioase cu ea.Din acel moment au inceput telefoanele,cerandu-mi sa iesim la un suc,sa mai vorbim..Intre timp aflasem ca se combinase si cu 2 tipi,intre care unul fiind Nigerian.Din acel moment am fost pur si simplu scarbit,plin de ura si nu am mai vrut sa aud de ea.Prostul de mine am cedat sa ne vedem tinand cont ca o sa lucram in acelasi loc de munca si ne-am vazut si nu oriund la mine acasa.Discutia a degenerat in rugaminti si pareri de rau din partea ei cerandu-mi sa fim din nou impreuna,dar am zis ca nu mai vreau si nu mai imi trebuie.In cele din urama sa ajuns la sex,cu foarte mare greutate din partea mea ,motivul pt care am facut-o:pt ca mi se facuse mila de ea.Inainte de a face sex am intrebat-o ?Te-ai culcat cu vreunul dintre ei ea spunandu-mi ca nu .Am zis ok.Din acel moment am ramas impreuna ,eu am pus capat noii relatii,urmand o perioada de acomodare pt noi din nou.Dar problemele dinaintea despartirii au renceput sa apara si sa se amplifice totul culminand cu aflarea ca se culcase cu unul dintre ei-cu cel Black.In acel moment era plecata de acasa dar pana cand a venit bausem o sticla de votca deja...Ce a urmat a fost ca in filmele de drama-DOMESTIC FIGHT.A doua zi mia parut rau ca am batut-o pt ca niciodata nu o mai facusem..Acuma fiind plin de frustrari nu mai stiu ce sa fac cu privire la relatie.Ea vrea sa stam despartiti o perioada si sa vedem daca mai poate fi ceva intre noi-eu,nu o vreau sa o mai vad dar in acelasi timp o iubesc foarte mult.Partea proasta e ca imi vine mereu in cap ca sa culcat cu altcineva si ca am fost minti atata timp.Intrebare:::::::::

 

Cine e prostul si care e rezolvarea pt ca sunt ca orbit de Dumnezeu in relatia asta poate chiar blestemat????

THX

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Blestemat nu esti dar orice barbat nu uita daca il inseala pers iubita mereu trebuie sa reprosam sau sa zicem ca "uite ce ai facut eu te iubesc si te astept si tu ce faci ma inseli cu ala" dar cum a zis si ea mai bine stati un timp despartiti ca timpul le rezolva pe toate!!!Sa nu mai bei ca nu este mod de a uita de suparari desi pe moment uiti de ele si te simti bine!!Ai mare grija daca te mai impaci cu ea sa nu iti repete aceeasi faza!!Si nu este blestem sau prostie este pur si simplu o iubire intensa ca altfel numai faceai nik cu ea dupa ce te-ai despartit de ea!!Ai grija de tine! :santa2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vezi-ti de drum si nu te mai gandi la ea. Un om care te-a mintit o data, o sa o mai faca de multe alte ori. Nu mai merita nici increderea si nici respectul tau. Prost este cel ce accepta sa fie batjocorit. Cred ca te recunosti in aceasta situatie penibila. Sunt multe alte fete care merita respectul, increderea si dragostea ta. Daca ar fi avut macar puterea de a fi responsabila sa-ti marturiseasca direct ale ei aventuri, era foarte bine, puteai sa ai increderea in ea oricand prin respectul si cinstea ce ti-o arata. In cazul de fata ............ sorry, nu ai fi decat un loser, un fraier, un pampalau daca i-ai mai acorda si cea mai mica atentie. Pune punct. Astfel de oameni merita doar ceea ce stiu sa si daruiasca. Asemeni si tu. Daca totusi ai sa continui relatia, mai devreme sau mai tarziu ai sa regreti si ai sa fii intr-o stare de permanenta indoiala de-a lungul relatiei cu ea. Boale lunga, moarte' sigura.

Editat de Eduard

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da..este o poveste de dragoste normala,pentru ca nu cred ca exista o relatie fara urcusuri si coborasuri...dupa cum am inteles,ati fost impreuna 10 ani..ceea ce nu e putin si banuiesc ca ati ajuns sa va cunoasteti in acest timp...intodeauna o distanta produce schimbari intr-un cuplu,in bine sau in rau...spui ca totul a fost bine 3 luni...atunci oare de ce a decis ea sa va despartiti?ai incercat sa intelegi acest lucru?...apoi spui ca ai avut o perioada de "destrabalare si alcool"..asta incluzand si alte femei?...crezi ca a fost o solutie buna in loc sa intelegi ce se petrece,sa lupti pentru ea?....spui ca dupa reintalnire s-a ajuns la sex...oare se intampla daca intre voi nu mai erau sentimente....banuiesc,parerea mea,ca odata incheiata relatia voastra,fiecare are dreptul la viata...neavand niciunul nici o obligatie fata de celalalt...e corect?....

tu esti singurul care decizi pentru viata ta,esti singurul care stie cel mai bine ce e in sufletul tau....spui ca o iubesti...dar trebuie sa fii convins ca si ea te iubeste...ca sa nu suferi dupa aceea.....

te supara faptul ca s-a culcat cu un altul cand nu era cu tine...era dreptul ei ca si al tau....te-a mintit?..de ce nu te gandesti ca poate nu a vrut sa te faca sa suferi....nu cred ca e cineva care isi doreste sa i se spuna:"stii..m-am culcat cu acela/aceea.."....ai fi suferit mai putin daca iti spunea?....

eu nu cred ca e nici blestem si nici prostie..e iubire...altfel nu ai fi acceptat-o nici macar o secunda si ti-ai fi urmat viata fara alcool si destrabalare...ai fi facut orice sa fii fericit..dar tu,nu,ai asteptat-o.....ce poate sa insemna asta?..ca esti indragostit?..:santa2:....e normal...

de acord cu Eduard,exista o gramada de fete...

sorry, nu ai fi decat un loser, un fraier, un pampalau daca i-ai mai acorda si cea mai mica atentie.
..si asta e orgoliul barbatesc....care sunt sigura ca il ai..si este normal...dar daca asta te va face sa pierzi ..totul?
Daca totusi ai sa continui relatia, mai devreme sau mai tarziu ai sa regreti si ai sa fii intr-o stare de permanenta indoiala de-a lungul relatiei cu ea.

:lol:..sau poate o sa regreti ca ai facut un pas gresit?....de ce sa nu sacpi de indoiala..si sa o luati de la capat...incepand cu inceputul...sa intelegeti ceea ce vreti cu adevarat...ce simtiti....lasand trecutul in urma...si sa va descoperiti.....fiecare a gresit in trecut...de ce trebuie sa existe in viitor?.....si nu uita...primul lucru:intreaba-te TU..primul....o iubesti cu adevarat???

 

bafta si nu uita ca tu esti primul care sa stie ce vrea....apoi...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

povestea este fff interesanta (w00t)

 

am privit si problema din prisma ta , acu sa o aducem si din prisma pretenei tale :santa2: relatia a mers coboras-urcus ca orice relatie normala :)

A plecat , a vazut o alta lume... si a vrut sa incerce cum este viata si fara tine , dar culmea culmilor se trezeste iar langa tine , iar vede clipirea acceasi de care o data era indragostita si stii bine , dragostea nu se stinge cu una cu doua , telefoanele urmeaza cu "sfintele pareri de rau" nu iti zice ca a mai fost cu unul pt ca ii este frica sa nu te piarda , vine la tine si primeste rasplata , pe care zici tu ca e cuvenita , o bataie zdravana , si dupa aceasta crezi ca mai vrea sa fie cu tine?

 

Revenind la tine .... tulai mai dar cand ai necaz alcoolul nu e o solutie , destrabalarea nu te face sa uiti de necazuri :lol: si uite asa , o poveste de dragoste se stinge din cauza unor tampenii , si eu una zic si ma dau cu parerea ( aici precizez ca nu trebe musai sa te iei de ea) iubirea este inca intre voi , dar a-ti innecat-o in ochii vostrii plini de amar (w00t) , dar trebuie sa faci cum simti , si cum crezi tu ... [io una daca as primi o palma de la al meu nu ca nu as mai fi cu el dar fac tot posibilul sa primeasca dublu inapoi :doh: .... ]

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

termina relatia acum cat mai e prietenie intre voi...pentru ca in timp mai bei un pahar ea poate intarzie putin tu iti aduci aminte de toate..mai bei un pahar..te gandesti pe unde e..daca ..ca doar a mai facut-o o data..si poate o lovesti iar si poate se ajunge la ceva mai grav..mai bine renunt acum nu mai are nici un rost relatia voastra...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine a zis Eduard...Boala lunga, moarte sigura. Nu e o regula evident, dar daca ati ajuns in punctul asta relatia nu mai are nici un viitor.

Noi degeaba ne dam cu parerea aici ca voi o sa lucrati in acelasi loc...intalnirile intre voi, fie ele si pt sex, vor fi inevitabile. Si nu faceti altceva decat sa prelungiti agonia. Intre voi doi nu mai e dragoste, ci obisnuinta. Dupa 10 ani iti este greu sa o iei de la capat cu altcineva. Si de ce ai face-o daca e EA la indemana?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca relatia a ajuns intr-un punct mort. Cum i-am mai spus si Danei, focul reaprins nu nu mai arde la fel de frumos ca inainte sa-l stingi si sa-l reaprinzi... Te foloseste, probabil ceea ce vrea sa obtina este cu ajutorul tau, dar tu nu trebuia sa-i reintri in joc. Si renuntat la fata cu care erai...De ce? Ai renuntat la o relatie promitatoare, cu o fata la care incepusesi sa tii, si care probabil mai mult ca sigur tinea la tine pentru ce? Pentru apa de ploaie? Cred ca si tu, ca si noi, cei care te sfatuim ce sa faci stiai foarte bine la ce te inhami cand ai reinceput sa te intalnesti cu ea... tu singur ai spus ca s-a ajuns la sex din simplul fapt ca simteai mila pentru ea. Si ea pe asta a mizat. A mizat pe sentimentele pe care le-ai avut pentru ea si a mers la sigur. Si nu pentru ca ar tine la tine inca. La ea a intervenit sentimentul de posesiune, nu i-a placut faptul ca tu deja incepusesi a-si refaci viata fara ea...

 

de acord cu Eduard,exista o gramada de fete.....si asta e orgoliul barbatesc....care sunt sigura ca il ai..si este normal...dar daca asta te va face sa pierzi ..totul?

In dragoste, orgoliul nu mai exista. Si chiar daca exista, e insesizabil....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:santa2: Sa subliniem comicul situatiei:

 

Ai 27 de ani ,ai avut o relatie de 10 ani ,si primesti sfaturi de la cei de 17 ani.Daca ai fi stiut atatea lucruri la 17 ani, oare ai mai fi gresit? :lol:

 

Daca o iubesti f mult si nu vrei sa o mai vezi poate ar fi interesant sa cultivati o relatie la distanta...si asa nici sa o bati nu ai sa poti. :doh:

 

Poate ca nici nu o mai iubesti dar a intervenit obisnuinta si te mai si complaci.

Nu te bestema singur.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu vad nimic "deosebit" in povestea asta. Un barbat si o femeie, s-au iubit, s-au despartit. ea si-a gasit pe altcineva, el la fel. S-au reintalnit. Ea a dorit sa reinoade firul relatiei. Bun. De aici incolo intervine orgoliul barbatesc si rog toti reprezentantii asa zisului sex tare sa ma scuze dar parerea mea este ca acest orgoliu este totalmente prostesc.

Ce are dom'le scula cu prefectura? Nu erati impreuna cand ea s-a culcat cu altul. La acea vreme continuarea relatiei voastre era practic imposibila. Unde este problema? Ce te privea pe tine daca ea s-a culcat cu altul sau nu in tot acest timp? Tu ai fost lemn de icoana? Si chiar daca ai fi fost. Nu ai nici un drept asupra ei, cu atat mai mult in perioada in care ati fost despartiti. "blestem, iubire sau prostie"...rahat cu apa rece. bleah. Nimicnicie si lasitate. Sa ridici pumnul asupra unei femei....rusine, indiferent care iti sunt motivele. Problema este la tine.

salutare :santa2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×