Sari la conținut
Forum Roportal
Athlone

MAME SINGURE

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Insa, daca mama este destul de echilibrata si primeste un oaresce suport afectiv in perioada sarcinii si in primii ani de dezvoltare a copilului, are sanse sa creasca un copil armonios - desi greu, 98% din cazurile de acest gen intalnite de mine au reprezentat copii cu tare (cel putin) afective foarte puternice.

 

sper sa gresesti...

de fapt STIU ca gresesti :doh:

 

 

Nu ai observat ca o femeie multumita cu viata ei ( sa nu-i zicem fericita ca pare exagerare) reuseste sa-i faca pe cei din jurul ei (implicit pe copil) mai veseli si mai multumiti decat una cu o mutra acra si vesnic pososmorata?

 

Asa ca, eu cred ca un copil de single mum(de-asta multumita cu viata ei) are sanse egale cu ale unui copil dintr-un cuplu FERICIT sa fie echilibrat si mult mai multe sanse decat ale unui copil dintr-un cuplu nefericit.

Editat de X.E.N.A.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Decat doi parinti care nu se inteleg intre ei si din casa carora copilul pleaca cu niste tare emotionale destul de mari, mai degraba unul singur care sa se descurce macar onorabil. Bine, probabil ca solutia ideala este sa exista doi parinti, barbat si femeie, care sa se descurce onorabil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Decat doi parinti care nu se inteleg intre ei si din casa carora copilul pleaca cu niste tare emotionale destul de mari, mai degraba unul singur care sa se descurce macar onorabil. Bine, probabil ca solutia ideala este sa exista doi parinti, barbat si femeie, care sa se descurce onorabil.

Si parca din ce in ce mai putine familii raman sa-si creasca impreuna copiii.

O femeie poate sa-si creasca foarte bine copilul singura, desi este greu. Copilul are nevoie de ambii parinti. Unul dintre ei nu-l va putea inlocui pe celalalt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa ca, eu cred ca un copil de single mum(de-asta multumita cu viata ei) are sanse egale cu ale unui copil dintr-un cuplu FERICIT sa fie echilibrat si mult mai multe sanse decat ale unui copil dintr-un cuplu nefericit.

Individul (femeia sau barbatul) are nevoie de partener pentru a fi complet. Cred ca nici o femeie multumita nu e completa, precum armonia dintr-un cuplu fericit.

Si nici nu cred ca multumirea unei mame singure poate sa inlocuiasca afectiunea paterna. Nu pun in discutie cuplurile cu probleme.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si nici nu cred ca multumirea unei mame singure poate sa inlocuiasca afectiunea paterna. Nu pun in discutie cuplurile cu probleme.

 

Afectiunea paterna (daca exista) se poate manifesta si de la distanta +vizite.

Pot exista tati buni care sa fie soti nepotriviti, asa cum exista mame bune care nu sunt bune de sotii.

 

Ba chiar cuplurile cu probleme sunt cele care se despart, de unde rezulta mamele singure, ca doar cuplurile fara probleme raman cupluri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Absolut. Daca ar intelege si tatii treaba asta ar fi excelent, pentru ca le vine usor sa iasa pe usa si sa se spele pe maini, dupa ce in prealabil isi luasera angajamentul de a nu face asta niciodata.

 

Eu as zice mai degraba ca barbatii in general ar trebui sa inteleaga. Pentru ca ei sunt cei care pleaca de cele mai multe ori, iar daca se ajunge si la stabilirea unei pensii alimentare incepe taraboiul! Mereu se trezesc ca suma e prea mare si lupta din rasputeri sa se convinga ca banii aia nu-s folositi, Doamne fereste, de mama! Barbatii, se spune, au memoria foarte scurta. De aceea li se par potrivite pentru ei pitipoancele cat mai tinerele, indiferent daca ei au deja o varsta. In fine, asta e alta poveste. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai ma lasa cu mamele singure.....

 

Sunt multe femei care nu le place sa munceasca (de fapt cui dracu ii place) si prefera sa stea parazite pe spinarea sotului caruia au avut ocazia sa ii toarne un plod. E plina lumea de paraziti care stau cu cracii in sus ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt multe femei care nu le place sa munceasca (de fapt cui dracu ii place) si prefera sa stea parazite pe spinarea sotului caruia au avut ocazia sa ii toarne un plod. E plina lumea de paraziti care stau cu cracii in sus ...

Sau barbati care nu-şi lasă soţiile să muncească că sunt prea geloşi şi le forţează să stea acasă să

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sau barbati care nu-şi lasă soţiile să muncească că sunt prea geloşi şi le forţează să stea acasă să

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hai ma lasa cu mamele singure.....

 

Sunt multe femei care nu le place sa munceasca (de fapt cui dracu ii place) si prefera sa stea parazite pe spinarea sotului caruia au avut ocazia sa ii toarne un plod.

 

De aici se intelege ca femeile carora le place sa munceasca devin mame singure sau cum? :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×