Sari la conținut
Forum Roportal
Athlone

MAME SINGURE

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Multe mame din tara noastra isi cresc singure copiii. Unele in urma divortului, altele pentru ca au ales sa aiba un copil fara a fi casatorite. Credeti ca societatea le intelege pe aceste femei, iar statul ofera suficient sprijin? Dezbaterea poate fi foarte generoasa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Credeti ca societatea le intelege pe aceste femei, iar statul ofera suficient sprijin?

Pentru ca au nevoie de asta? Cand decizi sa ai un copil te gandesti ca te sprijina statul sau societatea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

inteleg de toate, exceptand faptul ca unele dintre mamele singure vaneaza barbati casatoriti.(dar precis nu despre asta se doreste a se discuta aici)

 

Decat sa ramana in casnicii unde se distrug, implicit suferind si copiii, mai bine sa-si vada fiecare de drumul lui.

Copilul trebuie sa aiba 2 parinti care sa-l iubeasca si sa-l creasca impreuna dar uneori e chiar imposibil din pacate...

 

Sprijin? material!? adica contribuabilii sa plateasca pentru alegeri personale?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru ca au nevoie de asta? Cand decizi sa ai un copil te gandesti ca te sprijina statul sau societatea?

 

Nu la asta ma refeream, ca te bazezi pe sprijinul statului. Insa, in alte tari statul acorda ajutor mamelor care isi cresc singure copiii. Pana la urma, as fi dorit o discutie pe marginea responsabilitatii pe care si- asuma aceste femei.

 

 

inteleg de toate, exceptand faptul ca unele dintre mamele singure vaneaza barbati casatoriti

Nu este o regula generala! Apoi, mai e si reversul medaliei. unii barbati casatoriti prefera o astfel de femeie in locul "iederei" de acasa. Din nou nu este o regula generala.

Decat sa ramana in casnicii unde se distrug, implicit suferind si copiii, mai bine sa-si vada fiecare de drumul lui.

In foarte multe situatii, copiii crescuti doar de mama sunt mai educati decat daca ar avea alaturi ambii parinti.

Sprijin? material!? adica contribuabilii sa plateasca pentru alegeri personale?

N-as privi lucrurile chiar asa. Nu in toate cazurile avem de-a face cu "alegeri personale".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Societatea ii intelege pe analfabetii care toarna cite douaj' de copchii si le beau alocatiile. Mamele singure sint fie inconstiente, fie carieriste care au ales sa aiba un copil fara a fi legate de un barbat, fie undeva pe la mijloc... ca se mentionase mai sus de divortate, caz in care ar trebui sa primeasca o pensie alimentara, ma gindesc. Nu cred ca statul ar trebui sa ofere vreun ajutor suplimentar. Daca vrei copil si iti permiti, poti sa il faci/cresti bine mersi si singura, insa cred ca ar fi necesara totusi si o prezenta masculina in viata celui mic cit mai des, macar un unchi, ceva, dar depinde foarte mult de mama ce/cum o sa ajunga copilul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mamele singure sint fie inconstiente, fie carieriste care au ales sa aiba un copil fara a fi legate de un barbat, fie undeva pe la mijloc...

Cum ai ajuns la concluzia asta? Ai meditat indelung? :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Societatea ii intelege pe analfabetii care toarna cite douaj' de copchii si le beau alocatiile. Mamele singure sint fie inconstiente, fie carieriste care au ales sa aiba un copil fara a fi legate de un barbat, fie undeva pe la mijloc... ca se mentionase mai sus de divortate, caz in care ar trebui sa primeasca o pensie alimentara, ma gindesc. Nu cred ca statul ar trebui sa ofere vreun ajutor suplimentar. Daca vrei copil si iti permiti, poti sa il faci/cresti bine mersi si singura, insa cred ca ar fi necesara totusi si o prezenta masculina in viata celui mic cit mai des, macar un unchi, ceva, dar depinde foarte mult de mama ce/cum o sa ajunga copilul.

ai cumva Jugulara obturata?...

oxigenarea este foarte importanta,,,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ai cumva Jugulara obturata?...

oxigenarea este foarte importanta,,,

Cind am scris "societatea ii intelege..." am facut-o la modul ironic. In rest, cu ce e mai presus o mama singura decit un cuplu care are un copil? Se ajunge din nou la discriminare, in genul iei de la cuplul care cotizeaza la buget si dai mamei singure, similar cu modul in care se stimuleaza momentan ca cei "saraci cu duhul" sa se inmulteasca (vezi "stimulentele" pentru mamele liceence sau somere - fix categoriile lipsite de educatie adecvata si care nu vor da nastere decit unor noi generatii de asistati social).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cind am scris "societatea ii intelege..." am facut-o la modul ironic. In rest, cu ce e mai presus o mama singura decit un cuplu care are un copil? Se ajunge din nou la discriminare, in genul iei de la cuplul care cotizeaza la buget si dai mamei singure, similar cu modul in care se stimuleaza momentan ca cei "saraci cu duhul" sa se inmulteasca (vezi "stimulentele" pentru mamele liceence sau somere - fix categoriile lipsite de educatie adecvata si care nu vor da nastere decit unor noi generatii de asistati social).

 

In principiu, personal iti dau dreptate cand te referi la generatiile de asistati social.

 

Mamele singure nu sunt MAI PRESUS decat cuplurile, doar ca pentru ele este teoretic MAI GREU.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un mare bullshit.

Cum sa inteleaga societatea o mama singura? Cum sa o sprijine? Mai degraba o arata cu degetul.

@ Waterina, ce spui tu, draga? Sa procreeze doar cei bogati?

Editat de Lucast

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×