Sari la conținut
Forum Roportal
soogee

O specie foarte rea: betivii violenti

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

"Dupa un scandal ingrozitor cu sotia sa, un barbat din Neamt a scos din casa lucrurile femeii si le-a incendiat in mijlocul curtii. L-a impins apoi in flacari si pe fiul lor de cinci ani, iar acesta ajuns la spital cu arsuri cumplite. Totul s-a intamplat chiar de ziua de nastere a barbatului. Dupa ce a baut fara masura, omul si-a pierdut mintile.

 

Ca de obicei, si-a indreptat furia asupra sotiei dar nu s-a potolit nici dupa ce femeia a fugit de acasa, speriata.

 

Ca sa nu mai ramana nimic in urma ei, barbatul a scos toate hainele din dulap si le-a dat foc. Fara sa stea prea mult pe ganduri, si-a impins apoi si baietelul in flacari.

 

Vecinii care au auzit urletele de durere ale baiatului au chemat Ambulanta. Copilul a ajuns la spital in Roman in stare grava, cu arsuri pe maini, spate si piept.

 

Medicii au reusit sa-l stabilizeze, dar spun ca are nevoie si de interventii chirurgicale. Tatal lui este cercetat acum de politisti."

 

http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/min...cu-nevasta.html

 

E incredibil ca in secolul XXI se mai intampla asa ceva in Ro.

Unde e sistemul social, justitia, politia?

Ma intreb ce ii vor face acestui barbat?

Cum va fi el pedepsit de sistem?

 

Psiholoaga Alice Miller zice ca tot sistemul penitenciar e inutil, ca detinutii nu se pot cai si recupera, daca nu acces in inchisoare la terapie, care sa ii faca sa inteleaga de unde le vine raul, cum le-a fost copilaria, ce relatii au avut, etc.

 

In ce teroare poate trai un astfel de copil? Mama e matura, poate sa plece, cu un pic de curaj, poate apela la un vecin, la parinti, la un frate, la un prieten, la politie. Dar pe copil nu-l baga nimeni in seama. Incapacitatea lui de comunicare e totala, prefera sa se inchisa in sine, sa refuleze. Suferinta lui internalizata seamana cu Strigatul lui Munch.

 

Ma mira ca nu au aparut studii psihologice despre acesti betivi violenti, o specie foarte rea. Am impresia ca toti stiu, dar se fac ca nu vad.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alcoolul elibereaza monstrul - Copilul "demonic" din individ. La persoanele decompensate, nu mai e nevoie de alcool.

"Demonul" se formeaza lent in timp, prin copierea modelului (rautatii) parental si in urma agresiunii din partea parintilor (de aceea occidentalii se opun atat de mult agresarii copiilor de catre parinti, agresiune care da nastere unor monstri, asa cum sunt foarte multi dintre conationalii nostri).

Editat de Oneiros

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Alcoolul elibereaza monstrul - Copilul "demonic" din individ. La persoanele decompensate, nu mai e nevoie de alcool.

"Demonul" se formeaza lent in timp, prin copierea modelului (rautatii) parental si in urma agresiunii din partea parintilor (de aceea occidentalii se opun atat de mult agresarii copiilor de catre parinti, agresiune care da nastere unor monstri, asa cum sunt foarte multi dintre conationalii nostri).

 

monstrul din tine cum se manifesta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aproape l-am invins. Tu?

cred ca inca ne mai fugarim.

 

"

 

Ma mira ca nu au aparut studii psihologice despre acesti betivi violenti, o specie foarte rea. Am impresia ca toti stiu, dar se fac ca nu vad.

 

te framanta problema?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Kinky.

 

Mai patologic este cazul 'victimei', femeia care continua sa traiesca langa 'specia rea', si, cum am mai spus pe forum, cu stupoare constati ca femeia agresata...isi iubeste calaul.

 

De ce?

 

You do the math, ca tot suntem la psihologie.

 

Deci ce spui tu aici este doar varful aisbergului, gravitatea consta in tenebrele de dedesubt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
te framanta problema?

 

Da, am framanta. Ar fi mai uman sa ma framante adversarele echipelor din cupelor europene?

 

Oneiros, ma gandeam, referitor la ce zici, la afirmatia lui Berne cum ca in fiecare din noi zace "Micul Fascist", un fel de personalitate latenta care in conditii propice se dezlantuie spre rau. Asa s-ar explica placerea cu care germanii i-au servit lui Hitler ca denuntatori ai evreilor, gardieni in lagare, soldati fara mila, etc.

Ca si experimentul vestit in care subiectii ii electrocutau cu pofta pe altii. Sau experimentul psihologic cu studentii impartiti in "gardieni" si "detinuti", in care "gardienii" ii persecutau realmente pe "detinuti".

Filmul "An american crime" descrie cazul real in care o femeie a torturat in beci o fetita, implicandu-i timp de cateva luni si pe copiii din vecini, carora li s-au parut ok torturile, cata vreme un adult le-a comandat asta. Asa s-ar explica si rapiditatea cu care un antisocial isi castiga adepti, mai ales daca le poate directiona vointa.

 

Spre deosebire de Berne, psiholoaga Alice Miller spune ca numai acei copii care au suferit abuzuri in copilarie se vor transforma in adulti ce vor cauta controlul asupra celorlalti. Ea spune ca "Micul Fascist" nu e innascut tuturor, ci e prezent latent numai in aceia care s-au contaminat de la parinti (sau alte figuri de autoritate) in copilarie (si acolo in anumite conditii- adica nu au avut nici macar un singur model pozitiv care sa le arate ca exista si bine pe lume).

E un subiect de meditat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai patologic este cazul 'victimei', femeia care continua sa traiesca langa 'specia rea', si, cum am mai spus pe forum, cu stupoare constati ca femeia agresata...isi iubeste calaul.

 

De ce?

 

You do the math, ca tot suntem la psihologie.

 

Deci ce spui tu aici este doar varful aisbergului, gravitatea consta in tenebrele de dedesubt.

Jocul agresor - victima, un joc fara de sfarsit

 

Nu exista agresor pur si victima pura, de aceea voi descrie jocul agresor - victima folosind ghilimele pentru termenii de victima si agresor.

In relaţia agresor - victima, "agresorul" este si el o fosta victima dar in relatia cu "victima" el se simte tot o victima, de aceea agreseaza, tocmai pentru a nu se mai simti o victima (iar scurtele momente de triumf asupra victimei

Editat de Oneiros

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×