Sari la conținut
Forum Roportal
black_beauty

ce le-ai face celor care ti-au facut rau..daca ai putea?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Iertarea...necesita multa munca, exact ca la abtinerea de la o palma data pe post de corectie. Inseamna autoanaliza, evaluare a problemei, si multa iubire pentru tine, ca s-o poti revarsa si pe cei care te-au facut sa suferi. Intr-un moment din viata ta tot ce oferi ti se va intoarce.

Ce nu inteleg eu prin unele topice, sunt persoane care sustin sus si tare pacea, iubirea, armonia, dar la cea mai mica contrazicere sar la gatul celorlalti. Principii goale?

Editat de Biotika

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iertarea...necesita multa munca, exact ca la abtinerea de la o palma data pe post de corectie.

Cand e abtinere nu e iertare. Doar munca o are in comun iertarea cu abtinerea de la o palma.

 

Ce nu inteleg eu prin unele topice, sunt persoane care sustin sus si tare pacea, iubirea, armonia, dar la cea mai mica contrazicere sar la gatul celorlalti. Principii goale?

Pe mine incerci sa ma intelegi sau pe altii? Daca ti se pare ceva si ai nevoie de explicatii cand nu intelegi ceva, intreaba, nu te sfii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La munca ma refeream, desi abtinerea de la o palma mi se pare tot o forma de iubire, dar pt asta e alt topic :(

ref la principii, am vazut pe unele topicuri (gen refuzul vaccinelor), ca persoane care alminteri sunt in fapt cu iubirea mai ca nu musca...

Editat de Biotika

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iertarea...necesita multa munca, exact ca la abtinerea de la o palma data pe post de corectie. Inseamna autoanaliza, evaluare a problemei, si multa iubire pentru tine, ca s-o poti revarsa si pe cei care te-au facut sa suferi. Intr-un moment din viata ta tot ce oferi ti se va intoarce.

Ce nu inteleg eu prin unele topice, sunt persoane care sustin sus si tare pacea, iubirea, armonia, dar la cea mai mica contrazicere sar la gatul celorlalti. Principii goale?

Multumesc pentru raspuns. :(

Eu nu sunt asa de iertator ca tine,dar am observat ca iertarea te absolva de fapt pe tine,nu pe celalalt.Celalalt va primi in continuare ceea ce da,ca toata lumea,insa tu,daca ierti poti sa iesi din preocuparea fata de rau si sa nu mai atragi acelasi rau in continuare.Adica sa nu TE mai pedepsesti cu raul pentru rau.

Dar nu stiu cum anume sa fac asta prin auto-analiza...chiar daca inteleg ce scriu aici,am nevoie mai intai sa imi descarc nervii,apoi sa ma calmez si apoi sa merg mai departe,sa las problema de-o parte...si abia apoi pot sa iert.

Poate stii tu o scurtatura...asta vroiam.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar nu stiu cum anume sa fac asta prin auto-analiza...chiar daca inteleg ce scriu aici,am nevoie mai intai sa imi descarc nervii,apoi sa ma calmez si apoi sa merg mai departe,sa las problema de-o parte...si abia apoi pot sa iert.

Poate stii tu o scurtatura...asta vroiam.

si cum te calmezi? :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Arcangelo, iarta-ma, dar am o intrebare pt tine..

Ai spus de multe ori ca te consideri un om bun. Cum se impaca asta cu faptul ca nu ierti ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×