Sari la conținut
Forum Roportal
black_beauty

ce le-ai face celor care ti-au facut rau..daca ai putea?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cateodata stau si ma gandesc la toti cei care mi-au influentat viata si evolutia ca om...si dintr-o data imi apar in minte toate glumele proaste, toate ironiile si umilintele prin care am trecut in viata, incepand din generala si pana acum.

Bineinteles odata cu ele si oamenii care mi le-au pricinuit si ma gandesc ...daca as avea ocazia sa ma razbun..as face asa ceva? Sau timpul si-a asternut hainele "uitarii" si "vindecarii" peste vechile rani si nu m-as mai complica.

Unii nu merita sa iti pierzi timpul cu ei..dar altii ,parca le-as trage asa o " sapuneala" sa simta si ei macar o particica din ce am simtit eu. VOI CE ATI FACE ? CUI? CUM? SI DE CE?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni nu mi-a facut atat de mult rau incat sa fiu tentat de idei razbunatoare.Asa simt acum.La vremea intamplarilor neplacute eram mai intransigent.

Cand ne gandim la razbunare,sa ne gandim si la cei care ar avea la randul lor motive sa ne reproseze anumite lucruri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lasa trecutul in urma. Toti demonii astia interiori nu fac decat sa iti provoace frustrari, neliniste, ura, pentru niste lucruri care deja au trecut. Si cum bine s-a spus mai sus, si altii au lucruri sa ne reproseze noua, lucruri facute mai mult sau mai putin impulsiv sau constient.

Cine ti-a facut rau cu intentie, ca exista muuuulti de-astia, stai linistit, ca nu castigi nimic devenid ca ei. Nu vorbesc din buzunar, am avut recent motive sa urasc cu patima, dar asta m-ar fi consumat pe mine in vreme ce pe persoana respectiva ar fi durut-o exact in c**. Razbunarea te inraieste. Plus ca iti consuma din timp si te incarca cu energie negativa. Nu merita nici o javra sa aduci atata negativism in viata ta. Ii rezolva soarta, n-ai grija. Unul cate unul :) . Dar nici sa le doresti raul nu e bine, pentru ca te incarci cu mizeriile lor.

Daca vrei sa le mai tragi cate una, ca sa te racoresti, dezvolta-ti un excelent simt al ironiei. Oamenii care umilesc din placere n-au mare lucru in cap si ocazii vor exista sa le dai la randul tau peste nas. Unii chiar merita; altii nu. Trebuie cantarita bine situatia inainte sa arunci cuvinte usturatoare cuiva, ca nici ele nu vor fi uitate usor.

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cateodata stau si ma gandesc la toti cei care mi-au influentat viata si evolutia ca om...si dintr-o data imi apar in minte toate glumele proaste, toate ironiile si umilintele prin care am trecut in viata, incepand din generala si pana acum.

Bineinteles odata cu ele si oamenii care mi le-au pricinuit si ma gandesc ...daca as avea ocazia sa ma razbun..as face asa ceva? Sau timpul si-a asternut hainele "uitarii" si "vindecarii" peste vechile rani si nu m-as mai complica.

Unii nu merita sa iti pierzi timpul cu ei..dar altii ,parca le-as trage asa o " sapuneala" sa simta si ei macar o particica din ce am simtit eu. VOI CE ATI FACE ? CUI? CUM? SI DE CE?

Eu cred ca tu ai prea mult timp liber, altfel ... nu'mi explic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cateodata stau si ma gandesc la toti cei care mi-au influentat viata si evolutia ca om...si dintr-o data imi apar in minte toate glumele proaste, toate ironiile si umilintele prin care am trecut in viata, incepand din generala si pana acum.

Nu pot sa zic decat ca este trist daca tu iti aduci aminte numai momentele nefericite din viata ta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deobicei raul facut cuiva rezulta din dorinta altuia de a-si face lui bine si nu din rautate.

Din acest motiv actiunile altora se afla pe plan determinist si, de aceea, de multe ori sunt previzibile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa e :) .

Desi am cunoscut si oameni care le aveau pe toate (suma de clisee in care se considera ca trebuie sa ne incadram) si faceau rau din placere, din plictiseala. Aveau nevoie de niste papusi care sa le faca jocul, sa ii distreze. Si nu aveau de profitat substantial de pe urma celor pe care ii tineau pe langa ei, care erau intotdeauna niste amarati. Profitau de conditia acelor oameni numai pentru a ii putea jigni si umili, ceea ce eu nu pot sa inteleg, de unde vine dorinta asta.

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×