Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Zeii erau casta preoteasca, ingerii casta de lupta. Nimfele nu vad ce rol ar fi avut.

 

Pentru delectarea zeilor si ingerilor. Or fi fost acolo case de toleranta nimfo-matice.

Nici eu nu le stiu pe toate, de asta am deschis atunci topicul asta.
Chiar daca nu stii, continua te rog. Este interesant.

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Monoteismul a existat inaintea religiei evreilor. Lor li s-a impus aceasta credinta. Nu li s-a relevat lor, si apoi au alergat in toata lumea sa spuna.

Zeus suprem. Pe la chinezi ceva de genul Divinitatea suprema. Chiar si la indieni, divinitatea. Si la noi Zamolxe, dar asta a fost om divinizat.

Si se uita ca exista o notiune de ....ierarhie de fiinte superioare. In invizibil, in alte dimensiuni. Deci nu exista o divinitate si sub el doar oamenii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din ceea ce am citit pe acest topic, mie imi suna ca o frumoasa tocana mitico-religioasa. sorry!

nu am sa reusesc sa inteleg de ce ai amestecat toate aceste personaje laolalta. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ingerii sunt entitati ce duc la indeplinire Planul Vointei Determinatoare a lui Dumnezeu Tatal.Ei sunt ca niste maini ale Lui prin care El actioneaza cu un suprem discernamant.Sunt entitati inzestrate cu un liber arbitru, iar acestea aleg sa faca de buna voie vointa lui Dumnezeu.Ei nu au renasteri si dispun de o permanenta comunicare cu Vointa Divina.Aceasta le este la indemana in orice clipa si daca ei se aliniaza cu ea devin relee perfecte.In caz ca nu se aliniaza cu Vointa Divina, atunci, treptat ei decad si devin ingeri infernali, cu legiuni intregi de demoni in subordine.

Zeii insa sunt entitati supuse inca ciclurilor renasterii, ce prezinta puteri paranormale destul de mari, acestora fiind incredintate sarsini cosmice, cum ar fi guvernarea planetelor si a altor fenomene ale naturii, sarcina care este direct proportionala cu puterea de care dispune .Au deasemenea acces la lumi ideatice prin care ei guverneaza asupra materiei fizice si subtile. Dispun de sarcini de obicei fixe si sunt mari adoratori ai geometriei si legilor mecanice si matematice. Traiesc in planuri sublime numite planuri zeiesti sau Deva-Loka (Deva-zeu, Loka-taram)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce pot sa spun!

Ingeri homosexuali!.... Unele idei chiar sunt in deriva :flowers:

 

Ingerii nu au sex!

 

Daca atata intelegi...nu te forteaza nimeni...

 

Homosexualitatea are alte principii care sunt de natura demoniaca si chiar satanica si contravin legilor firii.

Sigur ingerii nu se aliniaza cu asa ceva...decat in mintea unora.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca atata intelegi...nu te forteaza nimeni...

 

Homosexualitatea are alte principii care sunt de natura demoniaca si chiar satanica si contravin legilor firii.

Sigur ingerii nu se aliniaza cu asa ceva...decat in mintea unora.

Deci esti colosal!... Cea care a deschis subiectul a spus de faptul ca ingerii sunt homosexuali!

Ingerii nu au sex (adica gen), ingerii nu fac sex! Ingerii nu au sexualitate!

Masoarati egoul!!!!!!!!!!ca e mare!!!!!!!FOARTE MARE!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci esti colosal!... Cea care a deschis subiectul a spus de faptul ca ingerii sunt homosexuali!

Ingerii nu au sex (adica gen), ingerii nu fac sex! Ingerii nu au sexualitate!

Masoarati egoul!!!!!!!!!!ca e mare!!!!!!!FOARTE MARE!!!!

 

...stai linistit...nu la-ntrecut pe-al tau...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×