Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Ma uitam pe un topic paralel la Religie, unde se discuta despre pacatul Evei. M-am gandit sa comparam omenirea cu ingerii, asa cum sunt descrisi in mitologiile cunoscute.

 

William_Blake_008.jpg

 

Erau ingerii o deviere a raselor antice, un neam de barbati inaripati creati cu Dumnezeu drept primogenul lor? Erau ingerii homosexuali, neavand genul feminin, sau alte genuri, doar grupuri de barbati?

 

Din definitiile generale pentru Elohim sensul folosit era "ingeri, zei, conducatori". Lucifer si ingerii decazuti, sa fi fost si ei barbati din neamul acela al lui Dumnezeu, ca o rasa alternativa celei umane?

 

In cartea lui Enoh "Bene Elohim" fii lui Dumnezeu, pofteau dupa femeile umane oare din cauza ca ei nu aveau deloc femei? Cuplarea lor cu femeile acelea au dat nastere unor monstrii, sa fie aceea infatisarea si mostenirea spirituala de baza a ingerilor?

 

Cartea lui Enoch

 

Cunostiintele aduse de ingerii decazuti oamenilor erau vrajitorii, farmece, proprietatile radacinilor si arborilor, faurirea de sabii, cutite, scuturi, platose, oglinzi, bratari, podoabe, vopseluri, pietre pretioase, dezlegarea vrajitoriilor, astrologia, semnele, astronomia.

 

Efectele lor au adus nelegiuri, crime, canibalism si alte atrocitati care au deviat drastic evolutia omenirii, cu efecte pana in prezent.

 

Durata de viata a oamenilor era enorma, din blestemul catre ingerii decazuti spunea ca ei se vor ruga pentru oamenii care erau urmasii lor, sa aiba macar si o viata scurta de 500 de ani, dar nu o vor primi nici pe aceasta.

 

Ingerii veghetori s-au "dezonorat" cu femeile, luand neveste dupa obiceiul oamenilor, pentru ei fiind neonorabil sa atinga femei, deci neamul si civilizatia lor era doar masculin.

 

Daca Elohim sunt zeii mitologiilor umane, atunci ei sunt o rasa noua, una din multele create de nimfe, rasa antica dadatoare de viata ce avea doar genul feminin.

 

Nimfele

 

Nimfa Styx este considerata mai antica decat toti zeii/ingerii, iar alta nimfa l-a hranit pe Zeus cand era nou-nascut.

 

Iar divinitatea in contextul antic, sa fi fost defapt denumirea pentru homosexualii inaripati care agresau alte rase, pe mai multe planuri. Incercand sa devina "domni" peste ei, sau idoli.

 

Iar Diavolul in sensul clasic poate fi doar satirul Bacchus sau Dyonisios, copilul din flori al lui Zeus cu vreo femeie.

 

Deci demonii/satirii sa fie alta rasa homosexuala creata de nimfe din sangele lui Zeus, la fel cum ingerii erau si ei o rasa homosexuala creata cu aripi la fel cum era Zeus.

 

Creationismul Adam-Lilith-Eva ridica semne de intrebare in contextul acesta, deoarece Zeus era original printre cei care incercau sa distruga omenirea, cand au trimis-o pe Pandora cu cutia blestemata la oameni.

 

In mitologia greacă, Pandora a fost prima femeie de pe păm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Zeii adevarati sunt entitati de natura energetica, forma palpabila e una dintre formele pe care o pot lua. Ingerii sunt soldatii zeilor, nimfele personal auxiliar. Cel putin asta e punctul meu de vedere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Auxiliar - se ocupau de ceea ce nu tinea de lupta sau de activitati de forta - chestii gen cresterea plantelor.

Eu nu am inteles ce vrei sa intrebi exact pe topicul asta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Zeii erau casta preoteasca, ingerii casta de lupta. Nimfele nu vad ce rol ar fi avut.

 

Auxiliar adica ce aruncau cu sulite, trageau cu arcuri si prastii? Explica te rog, mai realist ce inseamna auxiliar. Mancare, bautura, sex?

 

Vedeti ca asta e topic vechi, nu este de concurs.

 

Le cam incurci domnisoara.Incerci sa faci niste legaturi logice,da' vezi si tu ca nu prea merge.

Ajuta-ma tu, de asta am pus atatea intrebari. Sa vina fiecare cu pareri personale.

 

Nici eu nu le stiu pe toate, de asta am deschis atunci topicul asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gradinaritul era pentru animale, bestii si alte creaturi documentate deja.

 

Ce rost are sa ai nimfe o rasa intreaga, doar sa cultive fructe, legume, cereale?

 

Plantele in general se cresteau singure foarte lejer. Ele mai cresteau copii in unele legende, sau ii aduceau la viata.

 

Intrebarea nu este una simplista de concurs. Ci o tema in general, cu teorii si ipoteze. Daca nu te intereseaza deloc, sau nu stii tema, iti irosesti timpul pe-aici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ingerii veghetori s-au "dezonorat" cu femeile, luand neveste dupa obiceiul oamenilor

Nu toti, doamna forumista. Ai auzit de Set = Shet? Nevasta lui a fost inger si copiii lor sunt cei din rasa semita.

Nu-i vorba ca Abraham l-a alungat pe Ishmail, asa ca este vorba de evreii de azi.

 

Zeii adevarati sunt entitati de natura energetica, forma palpabila e una dintre formele pe care o pot lua. Ingerii sunt soldatii zeilor, nimfele personal auxiliar. Cel putin asta e punctul meu de vedere.

Zeii au legatura cu Mitologia Greceasca.

Ingerii - cu BIBLIA Evreilor.

 

Astfel rasele pre-umane sa fi avut Elohim (ingerii homosexuali) si nimfele (Afrodita, Hera, Artemis, Atena, Demetra si Hestia). Iar barbatii sa fie doar in imaginea ingerilor (rasa de homosexuali) iar femeile sa fie in imaginea nimfelor (mamele si femeile - zeitele).

Daca barbatii erau homosexuali, atunci cu cine se cuplau femeile. Erau lesbiene?

 

 

Ma uitam pe un topic paralel la Religie, unde se discuta despre pacatul Evei. M-am gandit sa comparam omenirea cu ingerii, asa cum sunt descrisi in mitologiile cunoscute.

Pacatul era al lui Adam, caci el a fost destinat sa fie PESTE Eva.

Cit despre rest: cu respect - aiureala!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca barbatii erau homosexuali, atunci cu cine se cuplau femeile. Erau lesbiene?

Se cuplau cu mintea.

 

Pacatul era al lui Adam, caci el a fost destinat sa fie PESTE Eva.

Atunci doar Adam era exilat, dar uite ca nu e astfel.

 

Pacatul putea fi si neascultarea in legatura cu gustarea din poama interzisa. Eva a facut asta, si totusi tot ea are darul de a da viata, la fel si femeile .. deci nu era pacat era divinitatea din ea care era condamnata.

 

Ai auzit de Set = Shet? Nevasta lui a fost inger si copiii lor sunt cei din rasa semita.

Nu-i vorba ca Abraham l-a alungat pe Ishmail, asa ca este vorba de evreii de azi.

 

 

Zeii au legatura cu Mitologia Greceasca.

Ingerii - cu BIBLIA Evreilor.

Deci evreii sunt ingerii? De ce n-au aripi .. cum dovedesti ca ei sunt angelici?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×