Sari la conținut
Forum Roportal
verdan

Cancerul poate fi invins

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Recunosc ca nu am citit toate cele 11 pagini. Dar cred ca nu asta e important.

Imi permit sa contrazic vorbind din cazurile traite in propria mea familie.

 

" Chimioterapia si operatiile nu mai dau rezultate." Nu,zau.Noi discutam aci serios despre unul din cele mai serioase subiecte care de el se discuta la Forumul roportal. La multe subiecte poti face asa fel de polemica dar aci,ia in consideratie ca vin bolnavi sa citeasca ceva care poate sa-i ajute in necazul care a cazut pe ei. Vii dumneata si scrii lucruri gresite care pot numai sa-i infioreze si mai mult pe degeaba.

Mamaia mea a murit de cancer, desi se operase. Doctorul dupa operatie i-a mai dat 6 luni pana urma sa se generalizeze. A mai trait 2 ani in urma unor tratamente naturiste care i-au imbunatatit si prelungit putin viata.

Sora mea a murit de cancer. (recunosc ca a fost cea mai dura forma de cancer, irecuperabil). A fost operata si a facut chimioterapie dupa. A rezistat doar la 3 sedinte de chimioterapie. Dupa a 3-a sedinta a intrat in coma si a murit dupa 3 zile de coma.

 

Am o prietena care a descoperit cancerul intr-o faza destul de primara. Nu a facut chimioterapie, nu s-a operat. Nu mai stiu daca a luat sau nu ceva medicamente (pot reveni cu detalii dupa ce o mai intreb odata), insa s-a vindecat. A mai facut 2 copii intre timp si e bine mersi in continuare. Stiu insa ca si-a schimbat credinta/mentalitatea. Ea e convinsa ca asta a fost factorul cel mai important si atata timp cat i-a facut bine, nu poate nimeni sa o determine sa gandeasca altfel.

 

1. la ora actuala nu exista leac pentru majoritatea formelor de cancer (mai ales pentru ultimele stadii)

2. medicii reusesc de obicei sa prelungeasca viata

3. extirparea tumorii canceroase e singura care a oferit cele mai multe cazuri de vindecare partea proasta este ca aceasta maladie nu doare, de obicei, in prima faza cand e "destul de" tratabila

 

Raman de baza metodele pe care le stim deja: chirurgie, chimioterapie si radioterapie. La acestea adaugam o reala minune care a aparut pe piata de relativ putin timp: vaccinul (eficient doar pentru prevenirea cancerului de col uterin). Daca esti disperat si nu poti privi realitatea in fata, poti cadea in plasa sarlatanilor care vand "minuni" naturiste.

Exista si vaccinuri care se recomanda de catre medici pentru prevenirea reaparitiei tumorii canceroase. Insa din evolutia pe care o vad la tatal meu, incep sa-mi pierd increderea in ceea ce priveste eficienta lor. Starea lui fizica s-a degradat simtitor dupa operatia de extirpare a tumorii.

 

Dupa cum bine concluzionati, eu nu mai cred in "baliverne" medicale. Consider ca stiinta moderna este limitata. Bineinteles ca nu sunt de acord nici cu promisiunile ca s-a gasit un tratament miraculos etc. "Daca ...." ... sunt atat de multe incat nu este nici timpul, nici spatiul necesar pentru a le explica aici si acum.

 

Indigo, romanii nu au nici resursele financiare necesare pentru a-si face anumite investigatii, nici pentru a avea un mod de trai sanatos, nici educatia necesara pentru cele doua enumerate anterior.

Editat de flori de camp
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Indigo, romanii nu au nici resursele financiare necesare pentru a-si face anumite investigatii, nici pentru a avea un mod de trai sanatos, nici educatia necesara pentru cele doua enumerate anterior.

 

 

Da, stiu asta si e trist. Eu nu incurajez sau fac reclama vreunei metode anume(cum a fost inteles de unii) ci povestesc din ce am vazut in spitale, la cunoscuti, in familie, la colegi etc. Din toate cazurile pe care le-am vazut eu (si pot spune ca nu sunt putine) am constatat ca evolutia depinde de la organism la organism iar persoanele care au supravietuit bolii si-au schimbat asa cum spui si tu modul de viata, de gandire, de nutritie. Si in general sunt persoane cu posibilitati financiare care si-au permis investigatii si tratament si schimbarea stilului de viata. Si multi dintre cei care au aceasta boala au avut cazuri de rude cu aceasta boala in familie, asa ca recomand in masura posibilitatilor, binenteles, celor care se stiu cu istoric in familie de cancer, de orice fel, sa faca investigatii preventive.

 

Si ai dreptate, medicina, la stadiul la care este acum are inca limite . Multi spun ca deja se cunosc remedii pentru bolile terminale dar se prefera sa nu fie inca scoase pe piata. Poate fi si asa, dar ma indoiesc ca ar exista vreun om care sa stie un remediu pentru o astfel de boala si sa-l tina secret daca cineva apropiat lui ar avea nevoie de acel tratament.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multi spun ca deja se cunosc remedii pentru bolile terminale dar se prefera sa nu fie inca scoase pe piata. Poate fi si asa, dar ma indoiesc ca ar exista vreun om care sa stie un remediu pentru o astfel de boala si sa-l tina secret daca cineva apropiat lui ar avea nevoie de acel tratament.

 

Sunt astfel de remedii, dar se pot produce intr-o cantitate foarte mica si costa enorm, deci sunt doar pentru cei cu foarte multe milioane de euro in cont...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Dupa cum bine concluzionati, eu nu mai cred in "baliverne" medicale. Consider ca stiinta moderna este limitata. Bineinteles ca nu sunt de acord nici cu promisiunile ca s-a gasit un tratament miraculos etc. "Daca ...." ... sunt atat de multe incat nu este nici timpul, nici spatiul necesar pentru a le explica aici si acum.

 

Medicina are multe realizari spectaculoase. Datorita ei speranta medie de viata in multe locuri ale lumii a crescut foarte mult. Cancerul ramane inca o provocare pentru ea. Nu a descoperit leacul pentru moarte dar face multe lucruri bune, unele chiar spectaculoase!

 

Multe boli incurabile au devenit tratabile! Nu-mi pierd speranta ca vom putea trata cancerul peste 10 sau peste 20 sau peste 100 de ani! In directia asta cred ca ar ajuta foarte mult gasirea unor metode pentru a depista cancerul cat mai devreme. Multe forme de cancer sunt tratabile in faze incipiente.

 

Nu vreau sa supar pe nimeni dar omul nu este nemuritor (unii cred ca va descoperi leacul pentru moarte) deci ne multumim cu ce suntem in stare sa facem!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In general,singurele posibilitati sa se lecuiasca cineva de cancer ,asta trebuie sa implineasca anumite conditii:

Se poate lecui numai anumite soiuri de cancer ca de exemplu cancerul la san,la prostata si la piele melanoma si cancerul la colon.Prima conditie este ca sa fie descoperit in primele faze a lui cand nu are "sucursale".A doua ca sa fie operat radical,asta inseamna ca sa fie extripat inclusiv imprejurimea lui sau sa fie radiat inclusiv tratament chimo si hormonal.

Acesti bolnavi vor trece toata viata lor examine mensuale ,fiecare 3 sau 6 luni deoarece la un anumit procent cancerul totusi poate sa se intoarca dupa ani de zile.

 

Asa ca de fapt,bolnavii de cancer vor fii socotiti bolnavi in potentie pana la ultima lor rasuflare. La cei care boala se intoarce dupa multi ani,la batranetea inaintata a lor,foarte posibil ca ei vor muri de complect alte boli si nu de cancer.

 

Cancerul la colon sau la piele, melanoma se poate opri in primele momente a cancerului prin simpla biopsia alui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×