Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut! Iubitorilor de natura, plante si fotografie vreau sa le fac cunoscut un atlas online dedicat florei spontane din Romania: spontana.org. M-as bucura sa gasesc amatori care sa contribuie cu poze la baza de date. Site-ul faciliteaza identificarea unei plante dupa criterii populare, cum ar fi culoarea si numarul de petale. O diagrama cu ierarhizarea plantelor in specii, genuri, familii, etc. este de asemenea disponibila pentru cei care doresc sa procedeze mai stiintific... Astept amatori! Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut! Iubitorilor de natura, plante si fotografie vreau sa le fac cunoscut un atlas online dedicat florei spontane din Romania: spontana.org. M-as bucura sa gasesc amatori care sa contribuie cu poze la baza de date. Site-ul faciliteaza identificarea unei plante dupa criterii populare, cum ar fi culoarea si numarul de petale. O diagrama cu ierarhizarea plantelor in specii, genuri, familii, etc. este de asemenea disponibila pentru cei care doresc sa procedeze mai stiintific... Astept amatori! Multumesc.

 

adi, de ce nu postezi si aici cate o planta din asta pe zi? iti garantez ca va fi un topic de succes. mie mi-ar placea sa gasesc desenul/poza si denumirile multor plante

Editat de lynxul_alb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
adi, de ce nu postezi si aici cate o planta din asta pe zi? iti garantez ca va fi un topic de succes. mie mi-ar placea sa gasesc desenul/poza si denumirile multor plante

 

 

Ca şi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu. E o idee minunata. Eu sunt pasionata de toate "buruienile" pe care calcam nepasatori si care au in ele puteri vindecatoare pentru atat de multe dintre bolile noastre!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Coada vulpii

 

(Alopecurus pratensis)

 

 

 

Coada vulpii (Alopecurus pratensis), este o specie perenă, cu inflorescenţa un panicul spieiform. Spiculeţele sunt uniflore, turtite şi lung-păroase pe carenă. Paleele inferioare sunt aristate. Creşte

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Coada vulpii (Alopecurus pratensis), este o specie perenă, cu inflorescenţa un panicul spieiform. Spiculeţele sunt uniflore, turtite ş lung-păroase pe carenă. Paleele inferioare sunt aristate. Creşte

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pe maine va rugam URZICA :o:

 

 

multumesc, Adi :doh:

 

mie'mi place topicul lui Lupini...chit ca l'a cam lasat parloaga in ultima vreme

 

s-au terminat florile.... ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×