Sari la conținut
Forum Roportal
absolutep0wer

Sa minti nu e chiar atat de rau

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Faptul că minciunile "albe" sunt "sănătoase" pentru relaţiile interumane este bine cunoscut, dar ştiinţa nu se mulţumeşte cu aceste simplificări. Robert Feldman, profesor de psihologie la Universitatea Massachusetts, a condensat 25 de ani de cercetări academice pe tema minciunilor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar putea dura la infinit, poate ca da. Dar de exemplu cand esti intr-o relatie cu cineva, cu cat il minti mai mult pentru a-l proteja, cu atat mai mult rau ii faci. Se va prinde la un moment dat de minciuna si va fi infinit mai rau decat daca i-ai fi spus adevarul verde in fata de la inceput.

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ar putea dura la infinit, poate ca da. Dar de exemplu cand esti intr-o relatie cu cineva, cu cat il minti mai mult pentru a-l proteja, cu atat mai mult rau ii faci. Se va prinde la un moment dat de minciuna si va fi infinit mai rau decat daca i-ai fi spus adevarul verde in fata de la inceput.

eu cred ca n-ar trebui sa fii intr-o relatie cu cineva... ce e adevar la inceput, va deveni mai devreme sau mai tarziu minciuna... asa ca...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa minti,E chiar atat de rau.Intentia de a insela in sine e intentia de a induce in eroare pe cineva.Intentia mincinosului,este sa-l faca pe cel cu care "comunica",partas la eroare.

Mincinosii ajung incapabili sa distinga realitatea de fabulatie.Cu cat minciuna e mai profund implicata in vietile lor,cu atat mai rupti de realitate ajung sa fie.

Intentia de a mintii,este in primul rand o negare a realitatii in cel ce o intretine.In cazuri mai grave,se poate ajunge pana la boli psihice grave.

Mincinosul are falsa impresie ca e mai destept decat cel pe care il minte,ce e mai presus cumva prin minciuna sa decat ceilalti,ca minciuna il face cumva special.

E o modalitate facila de auto-gratificare egotica folosita tocmai pentru a suplini lipsa totala de respect fata de sine si de ceilalti.

Minicinosul nu-si respecta propriul cuvant,propriul mesaj,propria capacitate de comunicare,de exprimare -el e incapabil sa se exprime pe sine asa cum este.Preocuparea sa este sa dea pareri altora,sa cultive aparente,iluzii,falsitate.Cumva,el are chiar impresia ca stapaneste realitatea,mistificand-o.

Mincinosul traieste in negatie,in fuga,in frica,in razboi cu toata lumea.E o persoana angoasata si violenta -chiar daca e doar pasiv-agresiv.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa minti,E chiar atat de rau.Intentia de a insela in sine e intentia de a induce in eroare pe cineva.Intentia mincinosului,este sa-l faca pe cel cu care "comunica",partas la eroare.

Mincinosii ajung incapabili sa distinga realitatea de fabulatie.Cu cat minciuna e mai profund implicata in vietile lor,cu atat mai rupti de realitate ajung sa fie.

Intentia de a mintii,este in primul rand o negare a realitatii in cel ce o intretine.In cazuri mai grave,se poate ajunge pana la boli psihice grave.

Mincinosul are falsa impresie ca e mai destept decat cel pe care il minte,ce e mai presus cumva prin minciuna sa decat ceilalti,ca minciuna il face cumva special.

E o modalitate facila de auto-gratificare egotica folosita tocmai pentru a suplini lipsa totala de respect fata de sine si de ceilalti.

Minicinosul nu-si respecta propriul cuvant,propriul mesaj,propria capacitate de comunicare,de exprimare -el e incapabil sa se exprime pe sine asa cum este.Preocuparea sa este sa dea pareri altora,sa cultive aparente,iluzii,falsitate.Cumva,el are chiar impresia ca stapaneste realitatea,mistificand-o.

Mincinosul traieste in negatie,in fuga,in frica,in razboi cu toata lumea.E o persoana angoasata si violenta -chiar daca e doar pasiv-agresiv.

:blink:

 

salve, goagal ! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Te provoc sa dai link de pe google cu textul postat de mine!

n-am spus ca ai copiat... :blink:

 

chiar AM SALUTAT TEXTUL TAU ... apoi, ti-am apreciat cunostintele imense, prin comparatia cu enciclopedia google ... :) :( nu fi arici, ca nu e nici un balon prin zona...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Puii mei. Te descrii perfect :blink: !

 

Nenea cu care ai divergente de opinie nu imi e simpatic nici cat murdaria de sub unghie.

Dar totusi te intrece cu ceva - e mai lucid. :) Nu pe topicul asta. In general.

 

PS - Nu, nu vorbeste de pe google, vorbeste dintr-o dorinta de a demonstra insidios ca altii mint si el spune adevarul, ca altii sunt bolnavi si el e sanatos, din motive foarte, foarte speciale.

 

Ca sa nu fac extrem de mult offtopic, minciuna nu ajuta pe nimeni, niciodata. Ceea ce percepi cu logica legata de concret si de consecintele imediate a fi un ajutor e de fapt un cui in sicriu, sau o lovitura de topor in craca de sub picioarele tale. Totul se intoarce. Minti, vei fi mintit; ranesti, vei fi ranit etc.

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Puii mei. Te descrii perfect :blink: !

 

Nenea cu care ai divergente de opinie nu imi e simpatic nici cat murdaria de sub unghie.

Dar totusi te intrece cu ceva - e mai lucid. :(

:)

 

PS ar vrea murdaria sa-ti fie simpatica!... eu nu!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun, ca nici n-ai sanse. :blink:

 

In alta ordine de idei, minciuna te transforma intr-un sclav. Odata ce ai invitat-o in viata ta, nu iti poate scapa pe gura nici un porumbel care sa o contrazica. Unii sunt foarte buni la asta, mai ales pe forum. Altii mint, dar nu credibil.

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×