Sari la conținut
Forum Roportal
Roxa19

Conditia tatalui meu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna seara!Sper sa nu va plictisesc,dar am nevoie de un sfat.Am aproape 19 ani(peste o saptamana ii implinesc).Am un prieten,mai mare decat mine cu 5 ani,de un an jumate.Suntem dintr-un orasel mai micut,care nu-ti poate oferi prea multe,asa ca eu dau la facultate la cluj,iar el vrea sa dea la master tot la Cluj.El a terminat facultatea la Buc ,unde e si fratele sau,si a venit dupa facultate acasa.Era vorba ca o sa stam impreuna la Cluj.Initial si tata a fost de acord,dar acum cateva zile mi-a zis ca el considera ca sunt prea mica sa stau numai cu el,si e de acord sa stam impreuna ,daca luam in chirie un apartament de 3 camere si mai luam pe cineva cu noi.Desi eu vedeam altcumva lucrurile,nu pot sa ma cert cu tatal meu,sa ma razboiesc cu el.Mereu a fost alaturi de mine,si chiar daca m-am suparat pe el, eu stiu ca are dreptate.Chiar daca am zis ca vom face sa fie bine ,indiferent ce se va intampla....iata ca problemele si certurile incep sa apara.M-a acuzat ca stiam de dinainte si nu i-am zis,imi reproseaza ironic ca tot ce fac,depinde de tata,ca daca nu gasim a treia persoana va sta la camin,ca nu-si permite sa stam la 3 camere.Daca stam la 3camere, totul se imparte la 3 si nu cred ca ar fi mare diferenta daca am sta la 2 camere si s-ar imparti totul la 2.I-am zis la un moment dat,ca daca crede ca e chiar asa de dificil,sa mearga la buc desi nu vreau asa ceva.Mi-a zis sa caut solutii daca mai vreau sa stam impreuna la Cluj si ca ma razgandesc de la o clipa la alta.Voi ce ziceti in legatura cu asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Voi ce ziceti in legatura cu asta?

Sa cauti solutii, deoarece ideea de a sta in 3 este o aberatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa faci ceea ce vrei tu sa faci. Daca simti ca vrei sa stai cu pretenu' poti purta, eventual, o mica discutie cu tatal tau in care sa-i explici ca se agita degeaba, pentru ca acolo unde nu mai este, nu se reface :crazy: (daca ma-ntelegi ce vreau sa spun si daca e cazul, evident).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

TRebuie sa-ti asculti parintii atunci cand te invata de bine...adica, sa nu fumezi, sa nu bei, sa nu furi, sa nu te droghezi, sa inveti, sa fii om bun, sa fii politicoasa..etc..

 

Asa cum parintii tai au fost de acord cu relatia voastra timp de un an si jumatatte, asa trebuie sa fie si acum.

Este viata ta, adolescenta ta.

Numai asa veti descoperi adavarata viata in doi si ce presupune ea.

Daca veti sta mai multi intr-un apartament vor aparea probleme...

Nu aveti de unde sa stiti ca ceilalti nu vor pleca si va vor lasa cu o chirie mare pe un apartament mare..

Luati o garsoniera micuta si faceti o "familie" de adolescenti studiosi.

 

Nu lasa parintii sa intervina in relatia voastra cand relatia merge bine....niciodata sa nu faceti asta.

 

bafta

Editat de NABOO

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa il impac si pe tata si pe el cumva.

N-ai cum. Fa ceea ce vrei tu sa faci, dar FI SIGURA ca asta vrei sa faci. Daca lucrezi cu jumatati de masura n-o sa faci nimic. Mereu, toata viata ta se vor gasi "destepti" care sa iti spuna ce sa faci, ca stiu ei, ca si cum ei ar fi in pielea ta, si ar simti ceea ce simti tu. Da-i dracu ! Daca va fi sa castigi, imi dai o bere, iar daca va fi sa pierzi, te ridici frumusel si o iei de la capat. Doar tu vei suferi consecintele actelor tale, nu "desteptii" care incearca sa iti spuna cum sa traiesti. Asa ca fa ce vrei tu, nu ce vrea tatal tau sau prietenul tau. Si ai grija sa faci in asa fel, incat, in timp, sa nu mai depinzi de nimeni - atunci va disparea si nesiguranta asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
TRebuie sa-ti asculti parintii atunci cand te invata de bine...adica, sa nu fumezi, sa nu bei, sa nu furi, sa nu te droghezi, sa inveti, sa fii om bun, sa fii politicoasa..etc..

 

Asa cum parintii tai au fost de acord cu relatia voastra timp de un an si jumatatte, asa trebuie sa fie si acum.

Este viata ta, adolescenta ta.

Numai asa veti descoperi adavarata viata in doi si ce presupune ea.

Daca veti sta mai multi intr-un apartament vor aparea probleme...

Nu aveti de unde sa stiti ca ceilalti nu vor pleca si va vor lasa cu o chirie mare pe un apartament mare..

Luati o garsoniera micuta si faceti o "familie" de adolescenti studiosi.

 

Nu lasa parintii sa intervina in relatia voastra cand relatia merge bine....niciodata sa nu faceti asta.

 

bafta

si cum as putea sa fac asta?DE obicei ce zice tata e litera de lege.

 

ma gandeam sa imi iau o garsoniera singura,el sa stea la camin,si sa-l chem sa stea cu mine...fara sa stie ai mei.....si cand vin ai mei in vizita sa doarma la camin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si cum as putea sa fac asta?DE obicei ce zice tata e litera de lege.

 

ma gandeam sa imi iau o garsoniera singura,el sa stea la camin,si sa-l chem sa stea cu mine...fara sa stie ai mei.....si cand vin ai mei in vizita sa doarma la camin

doar "DE OBICEI"...

poate ca inca nu-ti dai seama...dar tu esti deja pe cont propriu..

singurul forma de ajutor este cea baneasca venita de la ai tai..

de fapt , tie iti este teama sa nu fie redusa aceasta --hai sa-i zicem "subventie"--

Daca menirea ta este sa-ti termini studiile la Cluj, apai..mai fata..

mergi la Cluj si stai cu baiatul tau cum vreti voi..

repet..

 

voi doi plus altii intr-un apartament=cacat amestecat

tu singura in garsoniera si el in camin= risti sa-l pierzi ( viata in camin este foarte frumoasa si ademenitoare :crazy: )

 

si asa cum a zis scorpia asta rosie de mai sus..Fa ce vrei tu sa faci si fii sigura ca ai ales bine

Editat de NABOO

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna seara!Sper sa nu va plictisesc,dar am nevoie de un sfat.Am aproape 19 ani(peste o saptamana ii implinesc).Am un prieten,mai mare decat mine cu 5 ani,de un an jumate.Suntem dintr-un orasel mai micut,care nu-ti poate oferi prea multe,asa ca eu dau la facultate la cluj,iar el vrea sa dea la master tot la Cluj.El a terminat facultatea la Buc ,unde e si fratele sau,si a venit dupa facultate acasa.Era vorba ca o sa stam impreuna la Cluj.Initial si tata a fost de acord,dar acum cateva zile mi-a zis ca el considera ca sunt prea mica sa stau numai cu el,si e de acord sa stam impreuna ,daca luam in chirie un apartament de 3 camere si mai luam pe cineva cu noi.Desi eu vedeam altcumva lucrurile,nu pot sa ma cert cu tatal meu,sa ma razboiesc cu el.Mereu a fost alaturi de mine,si chiar daca m-am suparat pe el, eu stiu ca are dreptate.Chiar daca am zis ca vom face sa fie bine ,indiferent ce se va intampla....iata ca problemele si certurile incep sa apara.M-a acuzat ca stiam de dinainte si nu i-am zis,imi reproseaza ironic ca tot ce fac,depinde de tata,ca daca nu gasim a treia persoana va sta la camin,ca nu-si permite sa stam la 3 camere.Daca stam la 3camere, totul se imparte la 3 si nu cred ca ar fi mare diferenta daca am sta la 2 camere si s-ar imparti totul la 2.I-am zis la un moment dat,ca daca crede ca e chiar asa de dificil,sa mearga la buc desi nu vreau asa ceva.Mi-a zis sa caut solutii daca mai vreau sa stam impreuna la Cluj si ca ma razgandesc de la o clipa la alta.Voi ce ziceti in legatura cu asta?

eu cred ca ai un tata foarte destept... incearca sa te pregateasca pentru viata, iti sugereaza chiar menage a trois, si tu nu poti fi destupata... prietenul tau e un mic obsedat sexual, care are un dram mare de egoism, si care - se vede - nu are in minte decat 3 lucruri:

- un pat

- intuneric

- tu

apoi, sex la greu pana la plictiseala, si va vrea o schimbare... se vede pe el, dupa ce vrea, si dupa cum pune problema...

 

si tu, ce mama lu' ivan turbinca? pune mana si asculta-ti tatal, dar ia un baiat al treilea, ca de fete, o sa ai timp sa fii geloasa...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×