Sari la conținut
Forum Roportal
bahuczki peter

Rupismul, o boala a societatii romanesti

Postări Recomandate

daca s-ar da amenzi usturatoare, am senzatia ca simtul asta de care vorbim s-ar imbunatati considerabil :crazy:

 

educatia civica se face cu pedeapsa/recompensa, nu cu vorba buna.

Auzisem ca in Singapore se da amenda de 200 dolari pentru un chistoc sau guma de mestecat aruncate pe jos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate Xena, dar nu se dau............Politistii se simt jigniti probabil daca superiorii le cer sa faca asemenea "munci de jos" in mod expres...........Nu stiu, cred ca unele lucruri chiar functioneaza anapoda la noi.Am auzit de un caz in care un politist a amendat un domn pentru ca aruncase o punga cu gunoi, undeva in spatiu verde, politistul a fost dat in judecata........nu mai stiu cum a evoluat mai departe dar toata chestiunea mi se pare o balareala.

Sunt o gramada de procese cu politisti dati in judecata pentru amenzi, muuuult mai multe decat ar trebui sa fie. Nimeni nu recunoaste in tara asta ca a gresit. Nimeni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai dreptate Xena, dar nu se dau............Politistii se simt jigniti probabil daca superiorii le cer sa faca asemenea "munci de jos" in mod expres...........Nu stiu, cred ca unele lucruri chiar functioneaza anapoda la noi.Am auzit de un caz in care un politist a amendat un domn pentru ca aruncase o punga cu gunoi, undeva in spatiu verde, politistul a fost dat in judecata........nu mai stiu cum a evoluat mai departe dar toata chestiunea mi se pare o balareala.

Sunt o gramada de procese cu politisti dati in judecata pentru amenzi, muuuult mai multe decat ar trebui sa fie. Nimeni nu recunoaste in tara asta ca a gresit. Nimeni.

 

 

Da, pai adevarul ca la nivelul nostru "ridicat' ar fi aproape ilar sa vezi un politist amendand pe unul care scuipa pe jos :rot:

Cre' ca s-ar strange lumea ca la urs si parca aud: " pai tot la oamenii amarati le luati banii domnu' organ" :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai nou, cica ar fi de vina pentru asta religia :rot: .

Ia sa scapam de ea si veti vedea cat de civilizat se vor purta manelistii la gratare; numai Strauss vor asculta in loc de manele si vor aduna toate gunoaiele de pe jos :doh: . Asta fiind o ironie.

Penibil, penibil, penibil. Trebuie reevaluata problematica obsesiilor de catre persoana in cauza. :crazy:

 

Asa e, in legatura cu ce s-a discutat. Cel mai mult imi face sila sa vad pe cineva scuipand. In primul rand zgomotul ala dizgratios, plus ca poti sa calci oricand unde a scuipat unul. Mai sunt si scuipatorii de seminte, care lasa in parcuri mormane de coji in fata canapelei - sau in cinematograf.

 

Inainte de amendarea celor saraci, care oricum de o educatie prea serioasa sau modele de urmat nu cred ca au beneficiat, ar trebui sa ii amendeze pe cei bogati care se poarta in halul asta, sa faca exemple din ei. Auzeam intr-o emisiune despre tanara elita a Romaniei ca un prieten de-al distinsului afacerist ....Poponet :rot: a urinat pe un simbol religios in public, pe o troita mi se pare, si-a facut poza si a pus-o pe blogul lui. Daca asemenea specimene sunt tolerate, si cei fff bogati pot sa faca asa cevam, nu cred ca se vor sinchisi cei mai putin amendabili.

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Xena - asa e cu politistii. Le-ar fi frica si rusine sa dea amenzi pentru "murdarirea spatiului public". Ca sa nu ii faca de rahat in public cine stie ce cocalar si apoi sa mai dea si cu subsemnatul..........Din pacate tine de mentalitate

 

 

Finn : da, am vazut si eu bazaconia cu religia, chiar nu merita dezbatuta :crazy: O sa aflam pana la urma ca in timpul liturghiei transmit preotii mesaje subliminale ca aia de la Coca Cola si de-aia ne vine sa aruncam pe jos toate alea

Editat de joannahart

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai nou, cica ar fi de vina pentru asta religia

Trebuie reevaluata problematica obsesiilor de catre persoana in cauza.

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
un prieten de-al distinsului afacerist ....Poponet :crazy: a urinat pe un simbol religios in public, pe o troita mi se pare, si-a facut poza si a pus-o pe blogul lui. Daca asemenea specimene sunt tolerate, si cei fff bogati pot sa faca asa cevam, nu cred ca se vor sinchisi cei mai putin amendabili.

Horror. Eu nu pot sa citesc sau sa ma uit la asa ceva

Finn..........ce ar fi sa mai scriem noi niste poezii frumoase?

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi vad la tv cum reportera de la ProTV era cu cei din zonele inundate, unde da niste localnici care stateau la pescuit in timp ce vecinii cu simt civic incarcau sacii cu nisip pentru un dig.

La intrebarea: de ce nu ajutati la dig? un raspuns sec: ,,nu m-a invitat nimeni'' . Pai iti trebuie invitatie ca sa eviti un dezastru. Niste tarani!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu Xena cat priveste pedepsele.

Si in afara educatia buna este dublata de masuri coercitive aplicate. Altfel nu-s convinsa ca ar functiona nici la ei doar cu educarea maselor. Deh, asa sunt oamenii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am luat parte la multe actiuni de voluntariat pentru reabilitarea parcurilor din Timisoara. In timp ce dadeam cu vopsea pe banci, gard si stalpi veneau smecherasii de cartier si ne l-au la misto echipa. Gesturi de prost gust, scuipat coji de seminte de fata cu noi, dupa ce ne-am chinuit sa maturam parcul. Imi venea sa dau cu ei de pamant. Am reusit sa ma stapanesc cu greu.

 

Felicitari! In ciuda faptului ca au fost unii mai mitocani, cred ca astfel de actiuni sunt binevenite si atrag atentia celor ce vad ca unii depun efort pentru a crea o ambianta placuta. Cred ca inafara de legi mai spre si amenzi, trebuie lucrat mai mult la constiinta individuala si colectiva. Fiecare trebuie sa simta nevoia sa respecte mediul inconjurator ca fiind o parte din viata lui. Daca cineva nu se respecta pe sine nu va respecta nici mediul in care traieste. Asadar, familia, scoala, institutiile nonguverbamentale si de stat trebuie sa lucreze pentru acelasi tel: imprimarea in indivizi a nevoii de a trai intr-un mediu curat si civilizat.

Editat de Dix

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×