Sari la conținut
Forum Roportal
Ste@uA

Amenda de 100 de lei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

prima oara cand ma dus la masina am dat datele false crezand ca voi scapa,dar ma verificat si nu exista nimeni.,dupaia am dat datele corect.

 

 

 

De aceea este bine sa te asiguri ca exista cineva, un dusman nesuferit !

 

De aceea este bine sa te asiguri ca exista cineva, un dusman nesuferit !

 

 

Mentionez ca sunt platitor de abonamente :blink:))) asa ca nu aruncati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

100 de lei e amenda? Amenda pentru calatorii fara bilet ar trebui sa fie 4 salarii minime pe economie, adica undeva la 2600 de lei. Asta daca e platit in 24 de ore, altfel amenda ar trebui dublata.

Oricum, nici de amenda asta de 100 de lei nu o sa scapi. Ti se va baga la impozitul locuintei la sfarsitul anului. Daca nu ai locuinta, nu iti fa griji, ca tot o sa trebuiasca platita amenda, numai ca va trebui sa platesti si o dobanda babana la ea.

Un prieten de-al meu a primit amenda pentru parcare neregulamentara pe care nu a platit-o. Si de la cateva zeci de lei amenda i-a bagat pana la urma in impozitul casei aproape 500 de lei in plus (cu tot cu penalitati). Asa ca nu va stresati, ca statul va gasi o metoda sa isi recupereze banii mai devreme sau mai tarziu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De parca in Bucuresti calitatea transportului e mirifica.

Te invit la o bere in Iasi oricind pentru a ne delecta putin. Din zona unde stau eu (un fel de Colentina, asa), ar dura vreo 15 minute cu tramvaiul pina in centru, doar ca uneori nu vine cite 20-30 de minute, si in cam 40-45 ajung pe jos oricum. Ca sa ajung la matusa-mea, de exemplu, am doar un rahat de maxi taxi pe o linie operata de o firma din vaslui ce foloseste masini facute praf literalmente si adaptate pentru transport persoane din marfa (de multe ori vezi bietul sofer cum se chinuie sa o bage in viteza sau cum ii moare motorul la turatii mici). Trolee nu mai avem, liniile de tramvai sint dezastru (se lucreaza la ele de vreo 3 ani de-acuma, puteau sa faca si metrou cu banii si in perioada care s-a alocat marelui proiect a lu' peste). O calatorie e 1.8RON, cum ziceam, si conationalii nostri colorati merg de obicei moca, fiindca controlorii sint si ei colorati, fie n-au "nesimtirea" sa le ceara bilete, sa nu cumva sa ii discrimineze. 15RON setul de 10 calatorii, abonamente ridicol de scumpe, nu mai stiu exact preturile.

 

Ca incheiere, de la nasa-mea din Colentina ajung la Unirii instant, odata ce am iesit la bulevard (tramvaiul 21 ala chiar merge, nu se incurca).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×