Sari la conținut
Forum Roportal
Ste@uA

Amenda de 100 de lei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sal,azi am fost pan oras si m-a prins controlul,chiar la ultima statie de tranvai.Nu ar fi fost asta o problema , doar ca eram cu sormea are 9 ani,si nu poate fugi va dati seama.Si am incercat sa dau date false si mau prins.Am primit o amenda de 100 de lei pe care trebuie sa o platesc in 30 de zile.Am 20 de ani,deci amenda a fost data pe numele meu nu are nici o legaura cu parinti.Ma bate gandul sa ma duk sa o contest,dar am mai citit paici,daca las amenda asa si nu o platesc ea va creste de la 100 de lei?Daca nu o voi plati ce se va intampla dupa 30 de zile?Dupa cat timp se anuleaza amenda?Daca ati putea sa-mi raspudeti si mie la aceste intrbari mi-ati fi de mare ajutor.Totusi va multumes:P.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parcă amenzile se prescriu după un an. Dar nu sunt sigură.

Sau se pun la impozitul casei ,ceva de genul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu se prescriu...eu am primit cu dobanzi cu tot amenzi vechi de 5 ani,pe cand eram somer si nu aveam bani de bilete...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Amenzile, in general, nu stiu daca si cele de genul asta, se adauga impozitului pe cladire.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma bate gandul sa ma duk sa o contest,dar am mai citit paici,daca las amenda asa si nu o platesc ea va creste de la 100 de lei?Daca nu o voi plati ce se va intampla dupa 30 de zile?Dupa cat timp se anuleaza amenda?

Mai bine o platesti. Amenzile se prescriu in cativa ani,depinzand de la caz la caz. Dar au ei grija sa si le incaseze inainte sa fie prescrise. Plateste si data viitoare ia-ti bilet. Ai fi dat 1,30 pe bilet (ma rog, 2,60 lei ca nu se gasesc mereu d-alea cu 1 calatorie) si ai fi ramas cu restul de 98,70 lei.

Editat de flori de camp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am primit o amenda de la RATB in ianuarie 2009 si am platit-o in februarie 2010. Am platit-o pentru ca am avut de scos un certificat de la finante si nu mi l-au dat pana nu am platit tot, dar pana nu vei avea treaba cu finantele nu vei avea treaba nici cu amenda. Era tot asa, 100 de lei initial, dar am platit cu 15 lei mai mult. Am inteles ca in fiecare an amenda creste cu 15% ca sa isi recupereze daunele, cica :lol:

 

 

 

p.s. ce date false ai dat? vad ca in topic ai scris ca ti-ai dat numele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

adică nu ţi-a ajuns amenda RATB, ai mai dat şi date false???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tu vroiai şi dosar penal pt declaraţii false, pe l

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

prima oara cand ma dus la masina am dat datele false crezand ca voi scapa,dar ma verificat si nu exista nimeni.,dupaia am dat datele corect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
prima oara cand ma dus la masina am dat datele false crezand ca voi scapa,dar ma verificat si nu exista nimeni.,dupaia am dat datele corect.

La care masina te-au dus? :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×