Sari la conținut
Forum Roportal
crs_tzep

instalare backup de pe stick

Postări Recomandate

Salut,

 

Sunt detinatorul unui laptop de 8,9'' (un netbook) toshiba care a venit in urma cu un an jumate cu windows xp home.

In momentul de fata merge execrabil (se incarca SO in 2 min). De mult timp vreau sa reinstalez windows-ul dar am doua probleme majore:

 

1. lipsa unui cd-rom extern ... rezulta ca trebuie sa instalez cu stick-ul (care nu e asa complicat insa...)

 

2. vreau sa reinstalez dupa cd-ul cu care vine pentru a pastra licenta si programele (scap de reinstalat si de drivere + unele utilitare... o sa ziceti sa instalez ultimele drivere si programe dar sincer nu ma intereseaza)

 

Pe scurt vreau sa imi explicati cum sa fac un stick bootabil dupa cd-ul de backup al laptop-ului (am vazut pe net insa e cam complicat, cu referiri la programe care nu le cunosc si nici nu le posed)

 

Mentionez ca sunt un "home user" al calculatorului, nu detin cunostiine speciale, dar nici "paralel" nu sunt.Explicat decen am sa inteleg!

 

multumesc anticipat

 

EDIT: daca se pote face ceva prin intermediul programului nero... :) nu ezitati

Editat de TZEP

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa nu pierzi datele ce le ai acum. De ce nu ii dai un repair Windows? Ii ca si cum ai reinstala windowsul din nou doar ca tot ce am momentan pe Windows: programe, fisiere desktop o sa le ai si dupa repair. Garantez ca o sa mearga mult mai bine dupa un repair.

Arunca o privire Aici.

Dai in jos pe pagina pana ajungi la randul: How to Repair Install

Editat de Eug3n92

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×