Sari la conținut
Forum Roportal
Elias*

A scapat cineva de hepatita B in perioada "standard" de 6 luni!?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ca sa intelegi despre ce vorbesc eu, tu trebuie sa studiezi :haha:

[...]

 

Mai fac o ultima incercare:

- nu se spune virusi, se spune virusuri

- ai spus "[...] medici ce nu sunt neaparat aia din spitale ci cei ce se numesc biochimisti". Raspuns: biochimistii nu sunt medici. Ei sunt ... biochimisti!

- Medicul nutritionist are un rol foarte important pe care nu il contest, dar eu vorbesc de boala infectioasa si nu de nutritie.

- Eu nu iau nici un fel de medicament, nici sintetic si nici naturist pentru ca nu am nevoie. De ce? Iti explic la punctul urmator:

- un om care are infectie cu virus hepatitic B, nu are neaparat hepatita. Pentru ca infectia este una, iar hepatita este alta. Hepatita virala de tip B apare atunci cand ficatul este afectat (afectiune, suferinta hepatica) cauzat de infectia cu virus B. Altfel, infectia cu virus B poate fi inactiva (fara replicare virala, nivelul enzimelor hepatice in limite, celelalte analize hepatice bune, histologia ficatului buna). Apropos, histologie ficatului paote fi evidentiata prin punctie (masura invaziva) sau prin firbomax+fibroscan (masunra neinvaziva) care poate evidentia hepatita sau nu. Adica ficatul arata foarte bine, deci nu ai hepatita.

- Pentru ca hepatita poate sa fie de etiologie diferita, printre care toxico-nutritionala, alsoolica etc, deci nu neaparat de etiologie virala.

- Concluzie: infectie cu virus B, nu inseamna neaparat hepatita. De cele mai multe ori, purtatorii de virus hepatitic B au si suferinta hepatica, deci nu sunt doar purtatori

- de aici si concluzia conform careia un om cu infectie virala hepatica nu are recomandare de regim alimentar decat in cazuri de afectiuni hepatice decompensate

- cafeaua este chiar un bun si natural hepatoprotector. In studii clinice s-a demonstrat ca fibroza hepatica poate stagna. Deci, beti cafea, dar fara abuzuri.

- eu nu ma hranesc cu medicamente dupa cum am mai spus. Morcovul nu e o planta, asa cum crezi tu. Ii sfatuiesc pe toti, cei sanatosi sau cu probleme, sa consume fructe si legume proaspete. Renuntati in schimb la asa zisele produse naturiste care, de fapt, sunt trecute prin procese chimice.

- ai spus "[...] trec prin ficat si saracu' dupa o anumita vreme nu mai poate face fata si cedeaza virusilor, adica hepatitei". Raspuns: e clar ca nu intelegi nimic. Faptul ca nu intelegi nimic, e problema ta. Pe mine ma deranjeaza ca iti permiti sa ii induci in eroare si pe altii. Raspunde-ti tu la intrebarea: virusii sunt sinonim cu hepatita?

- ai mai spus: "[...] Cat despre plante, eu zic sa nu te bagi ca daca te iau la bani marunti o sa iti demonstrez ca si starile tale psihologice ataca ficatul". Raspuns: o stare psihologica la limita, precum stresul nu ataca ficatul. Stresul afecteaza fara doar si poate un raspuns imun in asa fel incat prin coborarea barierei imunitatii, pot aparea anumite stari.

- si pentru ultima oara: cand am spus ca un virus nu este eradicat, el poate fi inactivat.

De exemplu, un pacient care a dobandit seroconversie (a negativa Ag HBs) prin aparitia anticorpilor nu inseamna ca infectia nu se poate reactiva la un moment dat. S-a intamplat ca la la pacientii aflati sub chimioterapie (care duce la o imunosupresie evidenta) s-a constatat reactivarea infetiei cu VHB prin pierderea anticorpilor. La asta m-am referit cand am spus ca o infectie nu e eradicata dar poate fii inactivata, de cele mai multe pentru toata viata...

 

Capisci?

 

P.S. Daca te incapatanezi sa imi dai replica, nu iti voi mai raspunde.

Chiar si asa am avut indoieli daca sa iti mai raspund sau nu, dar am facut-o in speranta ca vor citi si altii si vor trage concluzii mai intelepte decat esti tu in styare.

Sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

De ce sa nu imi raspunzi? Pentru asta este forumul :)

 

Hai sa ne intelegem :

 

Sa incepem cu baza pana sa ne dam cu parerea despre o boala:

 

 

 

FUNCTIILE FICATULUI:

 

 

"Prima functie principala a ficatului este sa stocheze energie in forma glicogenica, care este compus dintr-o forma de zahar numita glucoza. Ficatul inlatura glucoza din sange atunci cand nivelul acestaia este crescut. Printr-un proces numit glicogeneza, ficatul combina moleculele de glucoza in lanturi lungi pentru a creea glicogenul, un carbohidrat care asigura o forma de energie depozitata. Cand nivelul glucozei din sange scade sub nivelul normal de care organismul are nevoie pentru indeplinirea functiilor specifice, ficatul reverseaza aceasta reactie transformand glicogenul in glucoza.

 

Alta functie cruciala a ficatului este productia bilei, un lichid de culoare galben-maro ce contine saruri necesare pentru digestia lipidelor sau a grasimilor. Aceste saruri sunt produse de lobuli. Bila paraseste ficatul printr-o retea de ducte si este transportata in colecist, care concentreaza bila si o elibereaza in duoden (numai pe perioada digestiei)

 

Vitaminele se gasesc de asemenea depozitate in ficat. Prin vena portala trece sangele bogat in agenti nutritivi, ficatul colecteaza si depoziteaza vitamina A, D, E si K, raman depozitate de asemenea si vitaminele B.

 

Ficatul functioneaza ca o fabrica chimica. Cateva proteine importante gasite in sange, se fabrica in ficat. Una dintre acste proteine

Editat de Cristinick
scos citat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"pueril" este sa nu crezi in sansa ta spunandu-ti:

"ce va f ,va f!Nu ma intereseaza rezultatul!"

 

App,NICI EU NU CREDEAM IN CHESTIILE ASTEA,DAR INCEP SA CRED!INDIFERENT DACA MA VOI VINDECA SAU NU CU AJUTORUL LOR,TOTUSI EXISTA O SANSA...DACA NU NE SCAPA DE ACEST VIRUS,MACAR STOPEAZA PROCESUL DE DEZVOLTARE A BOLII!DAR NICI EXCESELE CU ACESTE PRODUSE NU SUNT INDICATE!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×