Sari la conținut
Forum Roportal
ana88md

Are ceva la ureche

Postări Recomandate

Buna ziua! Am un fox terrier cu par sarmos care, de alaltaieri, are o problema. Am fost cu el la iarba verde si, la un moment dat, a inceput sa scuture din cap, ca si cum i-ar fi intrat ceva in ureche. Ne-am gandit ca, de prin iarba aia, i-o fi intrat vreo gaza sau vreun spic de-ala. Dar azi am fost la doctor si nu i-a gasit nimic in ureche, oricat l-a cautat cu pensetele alea. Adevarul e ca nici cainele meu nu prea e cuminte la doctor si nu l-a putut consulta pe indelete, dar totusi...Cat i-a umblat doctorul in ureche, a scheunat groaznic, cred ca l-a durut foarte tare. Dupa operatiune, m-a usurat de 35 de lei si nici n-a rezolvat nimic, doar i-a turnat niste dezinfectant acolo si i-a facut o injectie, cu precizarea sa ma reintorc ziua urmatoare, daca il mai doare urechea.

Oare atat de adanc sa-i fi intrat ceva-ul ala, incat sa nu i-l poate scoate doctorul? Sau poate are otita, ca s-a si balacit nitel cand am fost cu el la iarba verde...nici nu stiu ce sa mai cred. Mi-e mila de el, saracul...

S-a mai confruntat cineva cu situatia asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca continua sa scuture din ureche si sa se scarpine e posibil sa fie otita. Catelusa mea asta a avut.

90% e otita... si bichonul meu frise a avut aceleasi simptome...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si ai mei au avut probleme. Dar a fost otita, mi-a dat medicul Mitex si alcool boricat. Nu mai stiu exact cate picaturi le puneam.

 

Doar se scarpina? Are vreo secretie, ceva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca continua sa scuture din ureche si sa se scarpine e posibil sa fie otita. Catelusa mea asta a avut.

La asta ma gandeam si eu, dar fac o precizare. Pe el il si doare urechea. Adica, inainte sa-l duc la doctor, nu se scarpina la ureche, doar scutura din cap si, daca il atingeam sau il trageam de ea, plangea. Acum, dupa doctor, parca il doare si mai tare...numai sa-l ating nitel acolo si plange. Ma gandesc ca e din cauza faptului ca i-a zgandarit urechea cu pensetele alea...Nici nu m-as mai duce maine...ma gandesc sa nu-i faca si mai rau. Mai bine ii iau eu boramid si-l tratez singura...

Cum ati tratat-o pe catelusa d-voastra?

 

Si ai mei au avut probleme. Dar a fost otita, mi-a dat medicul Mitex si alcool boricat. Nu mai stiu exact cate picaturi le puneam.

 

Doar se scarpina? Are vreo secretie, ceva?

 

Nu se scarpina deloc...doar il doare daca il ating acolo si plange. Secretie nu are deloc...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La asta ma gandeam si eu, dar fac o precizare. Pe el il si doare urechea. Adica, inainte sa-l duc la doctor, nu se scarpina la ureche, doar scutura din cap si, daca il atingeam sau il trageam de ea, plangea. Acum, dupa doctor, parca il doare si mai tare...numai sa-l ating nitel acolo si plange. Ma gandesc ca e din cauza faptului ca i-a zgandarit urechea cu pensetele alea...Nici nu m-as mai duce maine...ma gandesc sa nu-i faca si mai rau. Mai bine ii iau eu boramid si-l tratez singura...

Cum ati tratat-o pe catelusa d-voastra?

E OTITA

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E OTITA

 

 

N-ar trebui sa aiba si ceva secretii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La asta ma gandeam si eu, dar fac o precizare. Pe el il si doare urechea. Adica, inainte sa-l duc la doctor, nu se scarpina la ureche, doar scutura din cap si, daca il atingeam sau il trageam de ea, plangea. Acum, dupa doctor, parca il doare si mai tare...numai sa-l ating nitel acolo si plange. Ma gandesc ca e din cauza faptului ca i-a zgandarit urechea cu pensetele alea...Nici nu m-as mai duce maine...ma gandesc sa nu-i faca si mai rau. Mai bine ii iau eu boramid si-l tratez singura...

Cum ati tratat-o pe catelusa d-voastra?

 

 

 

Nu se scarpina deloc...doar il doare daca il ating acolo si plange. Secretie nu are deloc...

 

 

Inclin sa cred ca are ceva in ureche, nu otita.

 

Nu il trata singura. Mergi la un medic bun.

Daca vrei totusi sa ii dai tu ceva, nu ii da Boramid.. pune-i mitex si alcool boricat.

Editat de Tina_Stanciu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exact aceleasi simptome. Nu suporta sa o ating pe ureche, nici nu ma lasa sa ma uit. Dadea mereu din cap si scancea.

Mergi la veterinar. Stie el ce sa-ti dea. O sa vezi ca-i va trece.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca ar avea ceva in ureche (insecta, capusa) s-ar scarpina... iar secretia poate sa apara si mai tarziu, nu imediat...

deci, medicul e cea mai buna solutie...

 

 

Da, asa zic si eu.

 

Adevarul e ca si mie mi-a zis medicul ca secretiile se pot face si mai tarziu. Ai dreptate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×