Sari la conținut
Forum Roportal
*ella

Implicarea tatalui in viata copilului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cati ani are copilul tau ? Barbatii se plictisesc repede de copii. Si unele femei sunt la fel. Unii barbatii considera ca dragostea pentru copii, familie trebuie manifestata prin siguranta financiara. Daca munceste si aduce bani inseamna ca isi iubeste familia. Daca o sa incerci sa il schimbi in privinta asta probabil ca o sa ai conflicte si nu stiu daca ai sa reusesti sa faci ceva bun.

Are 1 an jumate. Stiu ca isi iubeste familia. Nu vreau sa il schimb.

Doar ca as vrea sa stiu cat trebuie sa se implice mama, si cat tatal.

 

nu cred ca este cazul sa te sperii sau sa te enervezi si sa va certati din cauza asta..

Nu ma mai enervez. M-am obisnuit sa fiu eu cea care sa fie mereu in preajma copilului si sa aiba grija de el.

Nu imi place faptul ca si copilul ii raspunde cu aceeasi raceala, daca il vede pe el atat de nepasatori. Copilul simte. Si as vrea sa stiu daca trebuie sa incerc sa fac ceva sau sa las lucrurile asa cum sunt.

 

Ma gandesc ca poate gresesc eu pe undeva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Are 1 an jumate. Stiu ca isi iubeste familia. Nu vreau sa il schimb.

Doar ca as vrea sa stiu cat trebuie sa se implice mama, si cat tatal.

 

 

Nu ma mai enervez. M-am obisnuit sa fiu eu cea care sa fie mereu in preajma copilului si sa aiba grija de el.

Nu imi place faptul ca si copilul ii raspunde cu aceeasi raceala, daca il vede pe el atat de nepasatori. Copilul simte. Si as vrea sa stiu daca trebuie sa incerc sa fac ceva sau sa las lucrurile asa cum sunt.

 

Ma gandesc ca poate gresesc eu pe undeva.

afirmatia asta are un substrat la care ar trebui sa te gandesti..

cu toate ca a venit involutar,,,ai scris-o..

are relevanta psihologica..

 

 

nu cred ca cineva iti poate spune cat de mult trebuie sa se implice parintii..

probabil depinde de personalitatea fiecarui parinte--luat in parte..

anumite nereguli in cresterea copilului sunt atenuate si/sau remediate de unul din parinti..

faptul ca el se implica mai putin dacat tine nu inseamna ca nu se implica deloc..

probabil ca la nasterea copilului si perioada imediat urmatoare s-a produs un click in capul sotului tau..

acel click ar trebui sa ti-l explici doar tu..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
probabil ca la nasterea copilului si perioada imediat urmatoare s-a produs un click in capul sotului tau..

acel click ar trebui sa ti-l explici doar tu..

Tocmai asta nu reusesc sa inteleg.

 

Sa-mi explice cineva. :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si as vrea sa stiu daca trebuie sa incerc sa fac ceva sau sa las lucrurile asa cum sunt.

 

Ma gandesc ca poate gresesc eu pe undeva.

 

Gresesti prin faptul ca nu il implici. Si eu am facut aceeasi greseala. Nu este 100% obligatia mamei sa se ocupe de copil, iar tatal trebuie sa stie sa schimbe un scutec, sa-i dea sa manance, sa aba grija de el.

Daca tu trebuie sa pleci sau nu esti in stare sa ai grija de el (te simti rau, esti bolnava, ai treaba prin casa), copilul cu cine sta?

Nu lasa lucrurile asa. Si el este in egala masura parintele lui, asa cum esti si tu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tocmai asta nu reusesc sa inteleg.

 

Sa-mi explice cineva. :tease:

greu de explicat..

 

noi ne dam doar cu parerea...

"cel putin eu"

 

cat timp esti insarcinata , sotul ( barbatul ) este privat de satisfactie sexuala timp de 9 luni si apoi asta poate continua inca cateva luni dupa nastere.. ( depinde de mamica/sotie )

in cazul in care ati avut o relatie sexuala efervescenta inainte de a avea copil, ruptura este destul de mare si se intinde pe o perioada destul de mare...

Barbatii sunt foarte orgoliosi din punctul asta de vedere...

acesta poate fi un click la nivel de subconstient , click pe care nici el nu-l percepe si nici nu si-ll asuma voluntar..

se dezvolta un fel de frustrare din cauza asta ( si nu numai din cauza asta---cauzele pot fi multiple --de la obisnuinta iesitului cu prietenii la o bere, fotbal, --pana la la viata in cuplu )

In plus...poate fi influentat si de alti tatici prieteni care vin cu tot felul de sfaturi barbatesti , in conditiile in care ei , la randul lor se comporta altfel--)

Toti taticii/ barbatii --sunt zmei cand se intalnesc la o bere...

 

..si probabil, tu te implici excesiv de mult, fapt din cauza caruia el s-a obisnuit asa...

de ce nu il lasi cu copilul o zi..singur?

Editat de NABOO

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi... ce face sotul tau in timp ce tu ai grija de copil ? .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Barbatii se plictisesc repede de copii.

 

UNII barbati. Cunosc barbati care nu-si doresc nimic altceva decat sa petreaca timp alaturi de copiii lor.

Aia care cred ca tot ce e legat de copil intra in atributiile mamei, ar trebui sa sufere o operatie de vasectomie.

La ce dracu mai fac copii, daca ii ignora? :tease:

Cum iti arati dragostea fata de copil, daca nu-ti pasa ce se intampla cu el? Ajunge sa-l vezi 5 minute cand vii de la munca, dupa care tre sa dispara din peisaj, ca tu tre sa te odihnesti?

 

cat timp esti insarcinata , sotul ( barbatul ) este privat de satisfactie sexuala timp de 9 luni

 

Tu ai fost insarcinat, sau ai stat 9 luni pe bara in timpul sarcinii? De unde stii? Asta cu 9 luni e o prostie mai mare ca tine.

Si in nici un caz click-ul ala de care zici tu, nu justifica raceala fata de copil.

In fine, discutii rasdiscutate.

 

de ce nu il lasi cu copilul o zi..singur?

 

Ce sa faca, sa-l gaseasca urland si mort de foame? Daca barbatu-su nu stie sa faca nimic?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu ai fost insarcinat, sau ai stat 9 luni pe bara in timpul sarcinii? De unde stii? Asta cu 9 luni e o prostie mai mare ca tine.

Si in nici un caz click-ul ala de care zici tu, nu justifica raceala fata de copil.

In fine, discutii rasdiscutate.

 

 

 

Ce sa faca, sa-l gaseasca urland si mort de foame? Daca barbatu-su nu stie sa faca nimic?

tu ai inteles ce am vrut sa zic?....vad ca nu..

cat de bine cunosti partea barbateasca ca sa ma faci prost?...

eu am facut doar niste presupuneri..citeste si tu ca omu' nu ca pomu'..

stii tu ce clickuri se fac in mintea unui barbat si mai cu seama in mintea sotului ei.....:tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Gresesti prin faptul ca nu il implici. Si eu am facut aceeasi greseala. Nu este 100% obligatia mamei sa se ocupe de copil, iar tatal trebuie sa stie sa schimbe un scutec, sa-i dea sa manance, sa aba grija de el.

Am incercat sa-l implic. Dar el crede ca atat cat face este suficient. Mi s-a intamplat sa imi fie rau, deabia sa pot sa ma misc, dar pentru ca trebuia sa am grija si de copil, m-am tarat atat cat am putut. Cand fac curatenie, mancare, etc, tin copilul dupa mine. Ma plimb cu jucariile prin toata casa si sta cu mine acolo unde am treaba. Daca trebuie sa plec...trebuie sa iau copilul cu mine..

cat timp esti insarcinata , sotul ( barbatul ) este privat de satisfactie sexuala timp de 9 luni si apoi asta poate continua inca cateva luni dupa nastere.. ( depinde de mamica/sotie )

in cazul in care ati avut o relatie sexuala efervescenta inainte de a avea copil, ruptura este destul de mare si se intinde pe o perioada destul de mare...

Am avut o viata sexuala activa pana sa nasc. Nu l-am tinut pe bara din cauza ca eram insarcinata. Nu mi s-a parut normal sa ma abtin, atat timp cat totul era ok cu sarcina. Si din cate stiu eu, este recomandat sa ai o viata sexuala normala pe timpul sarcinii. Dupa nastere, a fost o perioada de 2 luni de pauza. Asta se intampla la toate femeile, cred.

Iar el a fost intelegator.

 

acesta poate fi un click la nivel de subconstient , click pe care nici el nu-l percepe si nici nu si-ll asuma voluntar..

se dezvolta un fel de frustrare din cauza asta ( si nu numai din cauza asta---cauzele pot fi multiple --de la obisnuinta iesitului cu prietenii la o bere, fotbal, --pana la la viata in cuplu )

El iese si acum cu prietenii, eu sunt aia care sta mereu in casa si iese afara doar cu copilul in parc.

 

Si totusi... ce face sotul tau in timp ce tu ai grija de copil ? .

Se uita la TV. :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se uita la TV. :tease:

:tease:

 

Cazul tau seamana foarte bine cu cel al unor prieteni. Intre timp ea s'a saturat de Bundy al ei si s'a carat in Italia . Acum el e fericit , se uita in liniste la televizor. :yahoo:

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×