Sari la conținut
Forum Roportal
LongDistanceRunner

Lasitatea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Voi cum vedetei lasitatea ? Cand credeti ca un om este las si de ce ?

 

Daca cineva imi da o palma iar eu ii intorc si celalalt obraz sunt las sau curajos?

 

 

Mi-ar face placere daca ati vb din experienta nu din ce ati citit in carti. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Voi cum vedetei lasitatea ? Cand credeti ca un om este las si de ce ?

Daca cineva imi da o palma iar eu ii intorc si celalalt obraz sunt las sau curajos?

Cand renunta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt oameni care atunci cand se simt in pericol, se retrag.

Sunt oameni comozi, care asteapta sa primeasca totul fara sa depuna efort.

Cei care fug de responsabilitati sunt lasi. Pentru mine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Toti suntem lasi. De mai multe ori pe zi.

Uneori, gasim cate o motivatie destul de puternica pentru a nu mai fi lasi.

Uneori.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Voi cum vedetei lasitatea ? Cand credeti ca un om este las si de ce ?

 

Daca cineva imi da o palma iar eu ii intorc si celalalt obraz sunt las sau curajos?

 

 

Buna intrebare!

Analizand pe mine si pe situatiile si persoanele cu care interactionez zi de zi, direct sau indirect, lasitatea este, din punctul meu de vedere, pe locul 2 pe scara celor mai acute (sa zicem) defecte ale omului. Ea este de fapt baza celor mai multe probleme existentiale, sentimentale, sociale cu care ne confruntam. Dar mai presus de toate, lasitatea sta la baza problemelor noastre de ordin interior, spiritual, psihologic. Din lasitate refuzam sa ne confruntam cu noi insine, refuzam sa vedem partea nu atat de roz a caracterului nostru, refuzam sa ne impacam cu greselile facute in trecut; tot din lasitate alegem sa credem in asa zisul CINEVA SUPERIOR NOUA, sa ne punem sperantele dar si problemele in "bratele divinitatii", mai precis, DIN REFUZUL DE A NE ASUMA RASPUNDEREA DECIZIILOR, ACTIUNILOR, CONSECINTELOR VIETII NOASTRE.

Pe locul 1 se afla INDIFERENTA!

 

Daca cineva imi da o palma iar eu ii intorc si celalalt obraz ... sunt fraier :doh: Aforismul asta "plin de intelepciune" functioneaza numai in religie, pe sistemul - asta inseamna iertarea (si curajul) : haideti, cu totii, sa aratam lumii cat de piosi si milosi suntem. Eu zic pas.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Omul e las cand spune minciuni frumoase.

Cand ii spune celui de langa el "esti prea bun pentru mine, nu te merit", cand de fapt vrea sa spuna "ma intorc la fostul/a, mi s-a acrit de tine".

Cand spune asemenea minciuni, se considera marinimos, si il umple pe celalalt de sentimente frumoase, celalalt crede ca el e profund, ca e un neinteles, ca sufera etc. E mai usor asa decat sa zici "sunt un bou, da-mi un sut in c***e, mi-am batut joc de tine".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Voi cum vedetei lasitatea ? Cand credeti ca un om este las si de ce ?

Un om imi pare las atunci cand il sacrifica pe cel de langa el pentru a-i fi lui bine.

Cand poti sa intorci si celalalt obraz, invingi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt unul din cei care au fost lasi, o singura data si am pierdut....nu conteaza ce ,insa ,lasitatea combinata cu teama duce la fuga sau la sentimentul fals de a te pune sub protectie, nu pot spune ca am mai mult de castigat acum cand nu mai fac un pas inapoi dar macar nu mai am sentimentul acela de parere de rau si nu mai folosesc atat de mult *daca...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu sunt unul din cei care au fost lasi, o singura data si am pierdut....nu conteaza ce ,insa ,lasitatea combinata cu teama duce la fuga sau la sentimentul fals de a te pune sub protectie, nu pot spune ca am mai mult de castigat acum cand nu mai fac un pas inapoi dar macar nu mai am sentimentul acela de parere de rau si nu mai folosesc atat de mult *daca...

 

ce schimbare de sex rapida :mda:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×