Sari la conținut
Forum Roportal
Darkyn

La mijloc

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In timpul liceului am avut un coleg, M, cu care m-am inteles foarte bine. Eu l-am vazut tot timpul ca pe un coleg bun iar mai tarziu ca pe un prieten apropiat. M avea mai multe sentimente pentru mine(spuneau colegii dar nu credeam) insa nu mi-a spus niciodata lucrul asta, nu a facut nici o "miscare" in privinta asta. Asta s-a intamplat din clasa a noua si pana la sfarsitul liceului. Dupa terminarea liceului el a plecat din tara iar eu am intrat la facultate. Chiar si asa, am continuat sa vorbim la telefon destul de des, vorbeam despre orice chiar si 1 ora insa tot ca prieteni. In timpul facultatii am inceput relatia cu logodnicul meu, C, caruia i-am povestit despre M, fostul coleg de liceu si a fost de acord. Intre timp - 4 ani de cand am terminat liceul si nu l-am mai vazut pe M, dar cu care am vorbit la telefon, si 3 ani de cand sunt cu C - M s-a intors in tara si a vrut sa ne intalnim. Pana aici totul e relativ ok, insa problema e urmatoare: cand vorbeam la telefon vorbeam despre orice numai despre relatii nu (daca avem pe cineva) de aceea nu am zis niciodata ca am prieten sau ca m-am logodit. Nu a venit vorba si parca ma simteam aiurea sa zic in mijlocul conversatiei "stii la anul ma casatoresc, in rest ce ai mai facut, cum e la munca, bla bla". I-am povestit si lui C iar el a zis de la inceput ca M vrea mai mult decat sa fim prieteni dar eu nu am crezut. Cand am mai vorbit cu M m-am hotarat sa ii spun despre C, exact ca mai sus " am o veste, buna, m-am logodit". Si ce a urmat...nimic, nimic si nimic. Dupa o pauza interminabila l-am intrebat ce parerea are si a zis ca e ok, bravo, felicitari, etc. A urmat intalnirea. Intr-o dupa-amiaza m-a sunat sa iesim undeva si am acceptat dar i-am spus ca vine si C, sa se cunoasca. Intalnirea a fost decurs ok, am povestit vrute si nevrute, ei s-au inteles relativ bine(cat de bine te poti intelege cu o persoana pe care o cunosti pt prima data). Dupa aceea a ramas ca ne mai vedem, mai vorbim. Insa de atunci nu am mai vorbit, nu ne-am mai intalnit. Acum sunt la mijloc: C e gelos iar M e...nu stiu cum e pt ca nu mai vorbeste cu mine, nu a mai dat nici un semn de viata. Eu ma simt cel mai aiurea. Nu vreau sa am probleme cu C dar nu vreau sa il pierd(suna cam aiurea) nici pe M care e unul dintre cei mai buni prieteni ai mei, s-au cel putin asa credeam. Acum ma simt ciudat sa il sun, sa vorbesc cu el, cand stiu care e situatia. Si in fond, ce sa ii spun? Ca vreau sa fim prieteni? Eu credeam ca suntem prieteni tot timpul asta. Ca imi pare rau? Pt ce, nu am gresit cu nimic, nu i-am dat niciodata de inteles ca vreau mai mult decat o relatie de prietenie. Ce fac acum? Cum rezolv toata situatia asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa il lasi in pace pe M si sa-i explici lui C ca nu are de ce sa fie gelos.

I-a placut de tine de la inceput dar nu a avut curajul sa-ti spuna asta pentru a nu strica aceasta "relatie" dintre voi 2.

Editat de amicul_tau

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa il lasi in pace pe M si sa-i explici lui C ca nu are de ce sa fie gelos.

 

 

I-am explicat lui C, si chiar nu are motive sa fie gelos. El zice ca intelege dar... :pardon:

 

Iar despre M...nici nu mai stiu ce sa cred

Editat de Darkyn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Supica asta calaie cu prietenia dintre barbati si femei eu n-o sa o inteleg niciodata.

In rest, daca nu simti decat prietenie fata de M, iti vezi mai departe de viata ta, ce altceva sa faci?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca mai adaugi si ca M este werewolf si C este vampir...Twilight Saga, ce sa mai!

 

Lasind gluma la o parte sint citeva probleme in toata situatia:

1. Ai un logodnic, viitor sot pe care-l mariti la anul. Cu care vrei sa-ti petreci urmatorii 60 de ani din viata, copii, catei, pisici si rate la bloc. Care a stiut de prietenul tau si care a fost de acord cu prietenia voastra. Deci a avut incredere in tine si banuiesc ca nu a devenit gelos decit in momentul in care a realizat ca tu nu i-ai spus lui M de existenta lui in trei ani de convorbiri telefonice. Si poate se intreaba de ce. Tu de fapt de ce nu i-ai spus lui M de C daca sentimentele tale au fost de pura prietenie?

 

2. Ai un prieten care nu ti-a jurat iubire vesnica niciodata dar de care ai stiut sau intuit ca are sentimente pentru tine. Care, desi probabil a banuit ca iesi cu baieti, etc, nu si-a imaginat ca ai pe cineva atit de serios in viata ta. Pe care l-ai lasat sa-si faca sperante, de ce? Nu te mai cauta si esti trista de asta? Cum te-ai simti tu daca ai aflat ca cineva te-a tinut de roata de rezerva fara stirea ta? Era diferit daca el stia de celalalt si a ales sa fie in preajma ta, in caz ca lucrurile nu merg cu C si devii disponibila, dar asa...se simte folosit, umilit, etc.

 

Parerea mea? Tu ca femeie ar fi trebuit sa fii putin mai sensibila la toata situatia cu M si, in momentul in care ai realizat ca are sentimente pt tine pe care nu le impartasesti pe aceeasi frecventa ar fi trebuit sa ai o discutie cu el in care sa-i spui ca nu-i poti fii mai mult decit amica. Dar cred ca tie ti-a placut si te-ai simtit magulita de prezenta lui si l-ai folosit ca sa-ti hranesti propriile tale insecuritati. Faptul ca tu nu i-ai spus de C este cea mai buna dovada ca esti putin prea egoista, ai stiut ca daca afla de C poate ca i se apride un beculet si lui si te va lasa in pace si isi va vedea in sfirsit de viata lui.

 

Poate ai vrut sa fii buna si sa nu-l faci sa sufere..."you have to be cruel to be kind", ti-ar fii fost recunoscator daca i-ai fii spus acum trei ani de C.

 

Trebuie sa-ti evaluezi prioritatile putin. Daca vrei sa-l pastrezi pe C ar trebui sa renunti la gindul ca poti sa-l ai si pe M, cel putin acum. Poate in viitorul indepartat, cind C va trece peste faptul ca tu nu i-ai spus lui M ca ai logodnic, cind ranile lui M se vor inchide, poate atunci.

 

Am citit undeva ca un barbat si o femeie pot fii prieteni doar daca amindoi sint deosebit de inteligenti sau sint indragostiti nebuneste de alte persoane. Sau complet indiferenti dpdv sexual. Pina nu te incadrezi si tu si M in una din categoriile acestea...las-o balta, e mai bine pentru toata lumea!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

1. Logodnicul meu stia ca nu i-am lui M despre el si nu era gelos. Lui M nu stiu de ce nu i-am spus nimic in astia trei ani. Am vrut de nenumarate ori sa ii spun dar pur si simplu nu stiam cum, nu gaseam momentul cand sa ii spun. Vorbeam despre orice numai despre relatii nu. In situatia asta ma simteam aiurea sa ii spun brusc "stii eu am prieten".

 

2. Am intuit ca M are sentimente pentru mine cand eram in liceu, dar din moment ce nu a spus niciodata nimic, absolut nimic, nici cel mai mic gest sau indiciu, am crezut ca poate mi se pare. Apoi am continuat sa pastram legatura ca prieteni, doar ca prieteni. Nu l-am lasat sa isi faca sperante si nici nu l-am tinut de rezerva deoarece pt mine era doar un prieten apropiat, nu un potential iubit.

 

Nu puteam sa am o discutie cu M in care sa ii spun ca vreau sa fim doar amici pt ca asta eram, doar amici. Daca el nu imi da de inteles ca ar fi interesat de mai mult cum sa vin eu sa ii zic "ma simt magulita dar thanks but no thanks, hai sa fim doar prieteni". Ar fi fost penibil sa deschid subiectul si el sa spuna ca mi se pare.

 

"Daca vrei sa-l pastrezi pe C ar trebui sa renunti la gindul ca poti sa-l ai si pe M, cel putin acum."

Normal ca vreau sa il pastrez pe C, e viitorul meu sot si il iubesc enorm de mult. Nu inteleg de ce trebuie sa aleg intre logodnicul meu si amicul meu? Ce alegere e asta? Unul e logodnic iar celalat e amic

 

 

Ps: Mi-a placut gluma cu Twilight :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine pentru tine ar fii sa-i poti pastra pe amindoi dar depinde si ce opinie au ei despre asta. Daca totul a fost pe fata si a avut raspunsuri la toate intrebarile pe care le-a pus atunci nu inteleg de ce C ar fii gelos. Doar daca are si el insecuritatile lui, i se pare ca M ar fii mai interesant si se simte amenintat pe teritoriul lui. Depinde de tine sa-l faci sa inteleaga ca este special pentru tine si ca M nu este nici un fel de pericol pentru el. Poate ca nu este gelos in sensul patologic al cuvintului ci doar putin teritorial.

 

Cu M este mai complicat. Pina nu ai o conversatie adevarata cu el in care sa-si deschida sufletul cu adevarat si sa spuna exact ce se intimpla in mintea lui si ce "expectations" are de la tine de...hm...4 ani de liceu plus alti 4...nu o sa rezolvi nimic. Daca se simte ranit, clar, pe undeva a primit un mesaj gresit de la tine si pina nu-i spui verde in fata ca nu il vrei decit ca prieten n-ai sa rezolvi nimic. Este decizia lui si nu a ta daca mai poate continua prietenia si daca-l respecti si chiar il vrei in viata ta, ai discutia cu el, nu-l presa si lasa-i timp sa decida daca vrea si poate sa fie prieten cu tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

C a devenit gelos din momentul in care ne-am intalnim toti trei si a vazut ca M are sentimente pentru mine. Faptul ca de atunci nu a mai dat nici un telefon a facut lucrul asta si mai evident. C stie ca nu are motive sa fie gelos si ca nu exista nimic intre mine si M, dar nici bine nu se simte cand stie ca mai exista "cineva". Cred ca este vorba mai mult despre teritoriu, cum ai spus tu (teritoriul fiind eu-cat de ciudat suna asta).

 

Cu M e mai mult decat complicat. In momentul asta nu stiu ce sa ii spus, cum sa deschid subiectul, practic nu mai stiu nimic. Tot timpul am crezul ca suntem amici si e langa mine ca prieten ca acum sa aflu ca el vrea...nu stiu ce vrea. Daca vroia ceva, orice, trebuia sa spuna ceva la un moment dat. Din moment ce nu a zis nimic niciodata acum de ce se poarta asa si se simte ranit?

Editat de Darkyn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pt ce, nu am gresit cu nimic..

Mai gandeste-te.. :pardon:

 

Eu sincer te inteleg, nu te judec. Dar recunoaste-ti inconstienta.

Tu cum te-ai simti ca timp de 3 ani de zile iubitul tau sa vb des la telefon, cate o ora- cu o prietena de-a lui din adolescenta? Fara sa mentioneze nimic desptetine, care chipurile ai devenit intre timp cea mai importanta persoana din viata lui?

 

Mai ganedste-te inainte sa ridici din sprancene. Uite-te in oglindacand vrei sa o faci..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As fi, mai mult sau mai putin, geloasa. Recunosc. Dar nu e chiar asa. De multe ori se intampla sa ma sune cand eram cu C si nu mi-a zis niciodata de ce vorbesc cu M, a auzit ce vorbeam, nu a fost nici un secret niciodata. Cum s-a ajuns aici? Sa inteleg ca acum am un logodnic gelos pe un amic din liceu si un amic din liceu gelos pe logodnicul meu? E aiurea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×