Sari la conținut
Forum Roportal
Mimida

E necesara semnatura unui arhitect?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Stiti daca pentru a mai mari suprafata bucatariei prin daramarea unui perete de la camara, e necesara semnatura unui arhitect, intocmirea unui proiect alea alea? Multumesc mult

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stim.

da.

art.3 din legea 50/ 1991.

sunt necesare proiect si semnaturi si autorizatie de construire.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandeam io. E doar o trebusoara de parapet ramasa de la modificarea fostilor proprietari care zau ca nu merita atata atentie. of.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma gandeam io. E doar o trebusoara de parapet ramasa de la modificarea fostilor proprietari care zau ca nu merita atata atentie. of.

 

asta n-am inteles.

nu era compartimentat in acest fel apartamentul si tu dai jos un perete sa maresti bucataria?

 

dar indiferent.

e o vorba: nu dati banii pe prostii/ luati cola la copiii. :pardon:

intelegi?

cu vecinii daca te ai bine, treci la treaba.

 

ca te usca expertiza si restul actelor.

of.

 

(poti cere parerea unui inginer ca sa-ti spuna daca nu e perete de rezistenta ala.

si sa fii si tu linistit ca nu faci prostii)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iau cola la copii :haha: . Cat despre parapetul- trebusoara e cea mai ramas din ideea ciudata a fostilor prop. Mesterul a zis ca e ok fara arhi iar despre vecini...poate sunt in concediu. mersi mult :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiti daca pentru a mai mari suprafata bucatariei prin daramarea unui perete de la camara, e necesara semnatura unui arhitect, intocmirea unui proiect alea alea? Multumesc mult

 

Cei care au scris mai sus au dreptate: iti trebuie un mic proiect (expertiza tehnica,proiect demolare,proiect cu ceea ce vrei sa faci.)Cu tot cu avize obtinute la sfarsit ai un dosar destul de consistent si dupa care ai destul de mult de alergat.Toata distractia te costa cam 500 e.

Nu am inteles mai exact despre ce este vorba : un apartament sau o vila pentru ca in unele situatii pot aparea complicatii iar un proiect avizat te poate salva de multe belele.Nu cunosc situatia existenta dar un aspect de care trebuie sa ti cont este daca in timp ai nevoie sau nu sa fi cu actele casei in regula(daca vei vrea sa vinzi candva locuinta e posibil sa intampini unele greutati)............

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Evident ca iti trebuie autorizatie. Du-te la Primarie si intreaba, nu mai face dupa cum auzi la toti prostii. Cu peretii nu te joci, chiar daca nu sunt de rezistenta, tot contribuie ENORM la mentinerea cladirii in picioare la un cutremur. Nu te-ai uitat la ProTV ?

Ce conteaza mai mult pentru tine ? Un spatiu mai mare sau viata familiei tale si a vecinilor ? Eu zic sa-ti iei gandu :tease: .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara.

Stie careva daca imi montez o fosa septica am nevoie de autorizatie de la primarie?

Cei cu care am vorbit referitor la montaj fosa septica au spus ca nu este nevoie.

Editat de Blues
Edit link reclama.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara.

Stie careva daca imi montez o fosa septica am nevoie de autorizatie de la primarie?

Cei cu care am vorbit referitor la montaj fosa septica au spus ca nu este nevoie.

Aia ti-ar spune orice ca sa iti vanda fosa. Face parte din instalatiile casei, ai nevoie de autorizatie. Exista limite legale la montarea unei fose septice : distanta minima fata de imobile, fata de puturile de apa etc

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×