Sari la conținut
Forum Roportal
Ea.

Optica de viata in cuplu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am deschis un topic pentru ca stricam un alt topic

 

Discutia a survenit in urma discutiei opticii de viata , stabilitatea si compatibilitatea unei relatii

 

Cuplul bine inchegat e unul indepedent si interdependent

 

Cam asa. Ar fi mai multe de comentat si la ce ai spus mai sus.

 

Optica de viata se reduce la ratiune, pentru ca mintea omului trebuie sa fie in continua schimbare. Situatia de inegalitate este temporara sau ramane la fel, dar nivelul per total al ambilor creste. Optica de viata se schimba prin evolutia in sine. Si pe masura ce compexitatea intelegerii omului se mareste, viziunile oamenilor se apropie de aceleasi viziuni comune, aceiasi optica.

 

Teoretic, daca toti de pe pamant am ajunge sa intelegem totul la acelasi nivel maxim de complexitate, am gandi ca una si aceiasi persoana. E fascinant. E posibil sa fie adevarata ipoteza, ceea ce ne-ar explica ce insemna de fapt constiinta globala (creierul unic) prin prisma superratiunii.

 

 

In urma spuselor tale un cuplu ce evolueaza armonios urmeaza sa fie una si aceeasi persoana?

 

Dar evolutia de sine nu poate conferi si o ruptura in anumite relatii?

 

De exemplu un cuplu de doi ani , aveau compatibilitate intelectuala si afectiva .. Dar ea si a dorit mai mult explorand alte taramuri . Optica ei s-a schimbat ... A lui nu a coincis .... Evolutia de sine duce neaparat la armonizarea si formarea intregului?

 

Si pana la urma un cuplu are o existenta de sine statoare sau dinamica ?

 

Eu zic ca dinamica daca nu se limiteaza doar la cele cotidiene si la modele parentale standard

Editat de Rhini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In urma spuselor tale un cuplu ce evolueaza armonios urmeaza sa fie una si aceeasi persoana?

Nu aceiasi persoana, dar cu cat evolueaza ambii, cu atat se intareste si legatura dintre ei prin viziunile comune care provin din intelegerea vietii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu aceiasi persoana, dar cu cat evolueaza ambii, cu atat se intareste si legatura dintre ei prin viziunile comune care provin din intelegerea vietii.

 

Nu exista pericolul sa existe un decalaj de la ritmul evolutiei in doi? Sau faptul ca s au cuplat arata ca acest decalaj nu e?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar evolutia de sine nu poate conferi si o ruptura in anumite relatii?

Doar daca evolueaza doar unul dintre parteneri, iar celalalt stagneaza sau regreseaza. Evolutia mintii a doua persoane nu poate decat sa le apropie. Cu cat ratiunea este mai puternica, cu atat atractia si compatibilitatea va fi mai mare.

 

Oricum ratiunea se dezvolta doar in paralel cu partea sentimentala din anumite motive care ma depasesc. Dar se pare ca exista un mecanism datorita caruia ratiunea (partea logica) nu poate depasi anumite praguri fara dezvoltarea in paralel a partii emotionale (inimii). Ratiunea in intregul ei, e posibil sa fie mecanismul format atat din partea logica cat si cea emotionala. Deci gandurile in sine ar putea exista si ca logica si ca emotii. Cam asta observ, dar mai trebuie aprofundata problema.

 

Nu exista pericolul sa existe un decalaj de la ritmul evolutiei in doi? Sau faptul ca s au cuplat arata ca acest decalaj nu e?

Ba da, e permanent pericolul asta. Dar cu bunavointa din partea ambilor se mentin amandoi pe linia de plutire. Apoi odata stabilita o relatie de iubire matura si oadata cu varsta, chiar de unul din doi depaseste cu mult pe celalalt, relatia dintre cei doi oricum ramane. Schimbarile astea nu se fac peste noapte, ci in ani, apoi zeci de ani. Adica nu te astepti sa-l schimbi in cateva luni, chiar cu bunavointa, ci ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da , true , pentru ca gandurile mentale pana se integreaza in suflet nu functioneaza . De aceea cand apar probleme pentru ca in suflet sunt niste ganduri si in minte altele . Si mecanismul de declansare se afla in suflet . Chiar daca eu mental cred ca iubitul meu imi face cafea dimineata si e un gest frumos eu in suflet pot asocia cu ceva ce mi ar dauna mie sau m ar limita si de aceea ratiunea fara inima nu merg

 

Ba da, e permanent pericolul asta. Dar cu bunavointa din partea ambilor se mentin amandoi pe linia de plutire. Apoi odata stabilita o relatie de iubire matura si oadata cu varsta, chiar de unul din doi depaseste cu mult pe celalalt, relatia dintre cei doi oricum ramane. Schimbarile astea nu se fac peste noapte, ci in ani, apoi zeci de ani. Adica nu te astepti sa-l schimbi in cateva luni, chiar cu bunavointa, ci ani.

 

pai e o mica problema . tu spui ca il schimba , eu zic ca situatia il schimba nu persoana

 

la nivel sufletesc

Editat de Rhini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De exemplu un cuplu de doi ani , aveau compatibilitate intelectuala si afectiva .. Dar ea si a dorit mai mult explorand alte taramuri . Optica ei s-a schimbat ... A lui nu a coincis .... Evolutia de sine duce neaparat la armonizarea si formarea intregului?

Evolutia ambilor duce la armonizarea intregului. Cand unul din 2 refuza, game over, cu forta nu se poate.

Cand cei doi nu au ajuns la un consens asupra viziunii vietii, inseamna ca ori sunt ambii la nivel scazut, ori e diferenta mare de nivel intre ei. Si deci intervine lipsa de colaborare.

 

pai e o mica problema . tu spui ca il schimba , eu zic ca situatia il schimba nu persoana

 

la nivel sufletesc

Persoana provoaca situatiile. Schimbarile survin atat sufletesc cat si rational in timp.

 

Si pana la urma un cuplu are o existenta de sine statoare sau dinamica ?

 

Eu zic ca dinamica daca nu se limiteaza doar la cele cotidiene si la modele parentale standard

Cat timp exista o maturizare continua, e dinamica. Daca viata cuplului reprezinta barfe, gratare, manele, coafor si oja, e statatoare :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ei , daca o adancim , situatiile au influentat persoana , de fapt interpretarea situatiei a influentat persoana care la randul ei provoaca un anumit comportament si declanseaza o stare in doi

 

Siguranta face parte din evolutie ? De exemplu optica unei femei : avem intimitate intelectuala afectiva si stiu sigur ca nu ma paraseste si am stabilitate , va fi al meu mereu nu se duce la alta , de aceea refuz provocarile din exterior . Asta ce arata ? Optica de viata statica sau dinamica?

 

Ei evolueaza impreuna sau e format un cerc de siguranta in care isi satisfac fiecare nevoile ?

 

Cat timp exista o maturizare continua, e dinamica. Daca viata cuplului reprezinta barfe, gratare, manele, coafor si oja, e statatoare :)

 

Corect

Editat de Rhini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai exista un motiv pentru care chiar si cupluri foarte dezvoltate mental si sufletesc pot fi puse in situatii dificile. Omul se confrunta pe toata durata vietii cu tentatii (probleme, alegeri, vicii) pe masura nivelului sau de dezvoltare. Unele din aceste tentatii pot avea legatura cu relatia de cuplu caz in care poate duce la probleme grave in cuplu.

 

In alte cuvinte, la nivel simplu, ai ca tentatii bomboane, la nivel complex ai ca tentatii torturi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uite asta nu pricep .

 

Termenul de tentatie

 

Daca ai ce iti doresti de la omul iubit si tu de la el de unde apare tentatia , cum se formeaza?

 

Optica de viata se schimba dupa aparitia tentatiei?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ai ce iti doresti de la omul iubit si tu de la el de unde apare tentatia , cum se formeaza?

Cu cat oamenii evolueaza, universul se rezuma tot mai putin la persoana iubita, care ramane iubita, dar totusi universul se extinde. Pe masura extinderii universului, apar si tentatiile.

 

Visiunea universului limitat in persoana iubita este simplista. Intr-adevar este jumatatea ta persoana iubita, o parte importanta din tine, dar nu universul.

 

Desi simti ca se rupe lumea in doua, totusi nu se rupe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×