Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De cateva luni bune, zeci de migranti trec prin apele Tisei, sperand ca vor ajunge in ... Italia.

Numai ca in loc sa vada Colosseumul, cei mai multi ajung la coada vacii, la propriu, in satele maramuresene.

 

Dupa aderarea Romaniei la UE, Maramuresul a devenit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma indoiesc ca ar manca pakistanezii si afaganii slanina sau ar bea horinca,la cat de musulmani sunt aia.:D Pesemne ca nu au aflat inca satenii ca ar goni "paganii" de la ei din sate cu coasa si drujba.

Iar termenul "ciudati" ca sa descrie niste oameni este deplorabil.

Editat de Intifada

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca stau cu ciobanii la oi, precis crede ca-i din oaie-i facuta slanina!!! parca cei mai educati ajung pe acolo???

Pe vremuri studentii arabi mancau jambonul presat ca nici un animal n-are asa muschi ... ci citeau pe pachete ca e vita sau porc altfel nu recunosteau!!! Si azi sint persoane cu milionul care nu recunosc carnea decat daca citesc ce scrie pe o eticheta. Alcool se bea si la Mecca ... dar in Maramu' ... Odata ajuns departe de acasa cu riscul vietii, totul devine kosher!!! Pe vremuri cand turcii cucereau Ungaria si voiau sa ajunga in vest, au mancat tot ce au gasit in podurile ungurilor ... slanina cu boia :D ... si cand au aflat din ce-i facut ... nu s-au maiintors in Turcia unde moartea le-ar fi asteptat. De atunci au si ei pastrama cu boia in Turcia chiar!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca stau cu ciobanii la oi, precis crede ca-i din oaie-i facuta slanina!!! parca cei mai educati ajung pe acolo???

Pe vremuri studentii arabi mancau jambonul presat ca nici un animal n-are asa muschi ... ci citeau pe pachete ca e vita sau porc altfel nu recunosteau!!! Si azi sint persoane cu milionul care nu recunosc carnea decat daca citesc ce scrie pe o eticheta. Alcool se bea si la Mecca ... dar in Maramu' ... Odata ajuns departe de acasa cu riscul vietii, totul devine kosher!!! Pe vremuri cand turcii cucereau Ungaria si voiau sa ajunga in vest, au mancat tot ce au gasit in podurile ungurilor ... slanina cu boia :D ... si cand au aflat din ce-i facut ... nu s-au maiintors in Turcia unde moartea le-ar fi asteptat. De atunci au si ei pastrama cu boia in Turcia chiar!!!

Arabii sunt si crestini iar acestia mananca porc.

Dar totodata sunt multi musulmani (in titlu doar) care beau alcool si mananca rahaturi din porc de bunavoie si in cunostinta de cauza.Asta fac si multi iranieni aici.Si cu bautul in Arabia Saudita (nu la Mecca) ai dreptate,nenorocitii aia din famila regala Al Saud,multi sunt niste drogati si alcolisti notorii.Aparatorii islamului my foot.:lol:

Carnea de vita nu se poate confunda cu cea de porc niciodata dupa cum arata cele doua si in special la gust,culoare si texture.

Cea de oaie nici atat,in special tipul de oaie care se gaseste in estul Europei inclusiv Romania care pute de te turba.

Un unchi de al meu e cioban in Romania si am vazut mereu carne si preparate de oaie.Nu exista confuzie cu carnea de porc.

Editat de Intifada

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Carnea de vita nu se poate confunda cu cea de porc niciodata

 

 

Asta de femei care gatesc des si cumpara din magazine de varsta mica insa araboaicele care acasa au avut servitori, habar n-au de culoarea sau aspectul carnii, iar barbatii lor studenti nici pe atit :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta de femei care gatesc des si cumpara din magazine de varsta mica insa araboaicele care acasa au avut servitori, habar n-au de culoarea sau aspectul carnii, iar barbatii lor studenti nici pe atit :lol:

Inteleg ce zici dar in afara de aspect care poate fi confundabil pentru cei ce chiar nu au vazut carne cruda la viata lor,gustul este inconfundabil.Asta am auzit de la oameni care au mancat toata viata ambele si mi-au spus ca odata ce bagi in gura carne de vita sau carne de porc este imposibil sa le confunzi intre ele,chiar si acoperite de sos sau in preparate din carne tocata.Au gustul total distinct.Carnea de porc este mai dulce,mai frageda are alt gust si texture cand o mesteci,decat cea de porc. Si intr-o zi m-am convins eu de asta.Am fost la o petrecere si erau mici acolo.Cand am intrebat din ce sunt facuti mi-a zis ca din carne de miel.Am gustat unul si mi-am dat imediat seama ca nu era miel si nici vita.Cu vita si miel fac eu acasa mereu kebobs din carne tocata si stiu ce gust trebuie sa aiba.Am intrebat pe stapana casei de data asta si mi-a spus ca din porc,a cautat din miel dar nu a gasit iar sora ei care mi-a spus ca sunt din miel a gresit.Deci...gustul total diferit.Condimentele aceleasi.Carnea difera.

Mama de exemplu mananca si porc si daca-i pui in fata 20 de preparte,jumate din porc si jumate din vita,o legi la ochi si o pui sa guste poate sa-ti spuna care e porc si care e vita.

Unde mai pui ca eu preparate afumate din carne de vita nu am pomenit pana acum desi caut in disperare.Coaste,jambon orice dar nu se fac sau nu se gasesc aici.:D Cel mult am gasit copan de curcan afumat pe care il fac cu fasole.

Editat de Intifada

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mama de exemplu ... poate sa-ti spuna care e porc si care e vita.

 

Stiu, eu la fel sortez imediat si gasca de rata si de curcan insa am vazut la Bucuresti la macelarie felii groase de carne/cotlete de porc cu grasime de 10 cm adusa din Chima crescuti cu peste si arabii spuneau ca e carne de taur!!!!

Jurau ca ei recunosc marfa!!! desi era etichetat porc!!! la Hala Traian ... macelarul a spus ca el doar vinde si lumea cumpara ce doreste. Cand s-au prins ca Salamul de Sibiu este din oaie :D ... nu s-a mai gasit.

Eu nu stiu nici azi din ce-i facut ca mie nu-mi placea acel gust de sapun pe care-ti lasa in gura ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand s-au prins ca Salamul de Sibiu este din oaie ... nu s-a mai gasit.

Eu nu stiu nici azi din ce-i facut ca mie nu-mi placea acel gust de sapun pe care-ti lasa in gura ...

Salamul de Sibiu e din oaie 100%? :D Ia sa ma informez ca daca asa e ma pun pe import en gros din Romania.:lol: Aici orice salam din all beef gasesc e de toata jalea.

Editat de Intifada

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×