Sari la conținut
Forum Roportal
Mimida

Facultate de medicina la 40 de ani

Postări Recomandate

Prietenii la nevoie se cunosc ...

 

si la vise si idealuri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot s o sustin pentru ca nu cred in aceasta alegere, o vad ca o nostalgie, o ceva care cere mult si ca timp si ca mai stiu eu ce. Si ma enerveaza si pentru ca sunt de a dreptul prapastioasa si negativista si nu ma plac asa plus ca de obicei nu ne contraziceam insa acum si ea insista sa vad ca pe un lucru bun medicina si parca ma face un prieten enervant. Nu vreau sa treaca doi ani sau toata facultatea ca sa vad daca e bine sau nu as vrea sa renunte. Va fi colega cu o suma de pitici si nu stiu ce voi gasi atunci pe post de incurajare- daca va fi cazul-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E viata ei nu a ta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mimida. Dai cat vrei sa oferi tu din tine, prietenei tale.

Nu cu forta nu cu hei rup-ul.

Ma mir ca de atat timp de cand sunteti prietene, nu ai inteles asta deja.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si pe mine m au enervat deciziile cuiva de a isi rata viata ( asa vedeam eu ca ar fi ) dar am inteles ca nu e treaba mea ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fiecare are dreptul sa greseasca si oricum, nimeni nu are dreptul sa sfatuiasca agresiv pe cineva.

Spui o data, de doua ori..de trei ori...si de acolo incolo, sustii de vrei. De nu, te iei si te duci.

Asa cum o sa fac eu acuma, btw :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca am calculat totul cand mi am format parerea asta. Ce ma supara este ca vrea sa fiu de acord cu ea cand parca simt ca nu va fi bine plus ca suntem prietene de prea mult ca sa nu stie ca n as fi in contradictoriu cu ea daca n as avea intentii bune chiar daca opuse ei. Pe bune, gresesc chiar atat de mult cu parerea mea? Stiu ca e viata ei dar va afecta si viata mea si a familiei si tot asa si asta pentru cum am mai zis o nostalgie din pdv ul meu, un "must have" din al ei :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu ce afecteaza viata ta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uf. Ca nu pot sa tac.

Uite, eu nu ziceam ca nu esti bine intentionata insa..vezi tu, uneori 'rebeliunile' astea isi au rostul lor. Poate ca nu e cazul ca prietena ta sa faca 6 ani de facultate. Asta va vedea pe parcurs ..cat o va ajuta sau nu demersul ce se vrea a-l incepe. Ideea e ca atunci cand o persoana draga isi doreste ceva, tu, ca si prieten, ar trebui sa fii ultima persoana care ii taie elanul..si daca intelectul tau totusi persista a fi in contradictie cu al ei, macar sa ii dai o sansa..Poate nu va reusi, dar daca ea si-o doreste..tu nu i-o doresti?

 

Cat despre schimbari..tie iti faci rau actionand egoist. Poate..si iar indraznesc cam multe ca asa mi naravul..poate ca a trezit si in tine o neimplinire uitata in trecut..si cumav te intimideaza CURAJUL ei de a o lua pe un drum greu cu adevart, dar dorit..Gandeste0-te putin si la asta..

 

Nu afce rau la nimeni. Nu fura, nu joaca la loto, nu se drogheaza..ci doar isi joaca sansa. Ce poate fi atat de grav in a ii acorda putina incredere? Daca nu tu, a carei parere conteaza, atunci cine? Un strain de pe strada?

 

Ok. Poti sa ai dreptate si sa nu ajunga departe cu asta. Dar totodata ia in calcul ca si ea poate avea dreptate si sa ajunga 'undeva' cu asta.

E un pseudo-reful..tocmai pentru ca esti atat de intrigata. Gandeste-te putin la asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da-mi voie sa-ti spun cateva cuvinte. am 37 de ani si deja trei ani de arhitectura facuti. mai am inca trei de facultate si doi ani de stagiu dupa aia. nu vad unde ar fi problema cu varsta. am colegi in an cu mult mai in varsta ca mine si sunt foarte optimisti si nu au de gand sa renunte. de ce nu poti sa crezi ca prietena ta ar fi in stare sa duca pana la capat o asemenea provocare?

cat despre diferenta de varsta intre ea si colegi, nu va fi nici o problema, cei tineri sunt deschisi la minte si nu vad nici un impediment in a fi colegi cu cineva cu vreo 20 de ani mai mult. si daca acolo ar fi altfel, pierderea de fapt e a celor mai mici, nu a prietenei tale :)

si inca ceva. pe mine m-a dus de aripa la admitere o prietena, pentru ca eu gandeam exact ca tine, ca nu am ce sa caut acolo, ca nu o sa fac fata si alte nimicuri. care s-au risipit ca un fum dupa primele saptamani de cursuri :cheer:

parerea mea: fii alaturi de prietena ta in orice ar decide si incurajeaz-o. sa stii ca daca ne dorim cu adevarat ceva ne putem depasi limitele fara nici un efort aparent! :P

multa bafta prietenei tale si tie!

 

ps: poate n-ar strica sa te gandesti daca nu cumva iti doresti si tu sa faci ceva similar cu ce face prietena ta! in doua va fi mult mai usor de trecut peste dificultati :)

Editat de Dally

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×