Sari la conținut
Forum Roportal
AshOfPoets

Rolul informatiei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce importanta si ce influenta are informatia cotidiana cu individul modern? Ce urmariti atunci cand receptati o informatie? Cat de obiective sunt aceste informatii si cum ne ajuta sa intelegem mai bine societatea in care ne derulam? Pareri va rog.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce importanta si ce influenta are informatia cotidiana cu individul modern?

 

 

Metoda de comunicare conteaza ca asta are cea mai mare influenta spupra omenirii in ultimii 30 de ani!

 

Reclamele din televizor ne omoara din nefericire ... de aici tragem seva vietii, sintem atasati printr-un cordon omblical invizibil de aparatele de televiziune pentru informatie, ca ne trebuie sau nu!!!

 

Credeai ca e telefonul celular???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Personal nu cred in informatia nealterata. Cred ca sunt urmarite interese chiar inaintea emiterii unei informatii. Intrebarea mea de fapt rezida in alta realitate: cum credeti ca arata un individ care nu mai consuma produse media (TV indeosebi) de foarte mult timp.

Telefoanele mobile contin informatii private sau informatii care te privesc strict pe tine. Ce discuti cu vecina ta de la 3 e neimportant. Ma intereseaza consumatorul de informatii si produsul goanei lor dupa pretioasele actualizari ale unei situatii mincinoase in care se afla tara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intrebarea mea de fapt rezida in alta realitate: cum credeti ca arata un individ care nu mai consuma produse media (TV indeosebi) de foarte mult timp.

Ca Pippo, care nu mai consuma TV de prin 1995 :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu ma mai uit la tv de foarte multa vreme si sunt foarte happy :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
... cum credeti ca arata un individ care nu mai consuma produse media (TV indeosebi) de foarte mult timp.

 

 

Despre foarte mult timp nu se poate vorbi, dar depinde si de unde locuieste acea persoana ca nu are acces la informatie sau refuza totul ce-i nou. Sint o gramada de religiosi care nu cumpara televizoare ... nu poarta moda, etc., amesii sau mormonii si multe femei baptiste si alte cristiane care arata ca pozele din biblie sau mai bine parca au coborit de pe picturile bisericesti. Unele nu folosesc unelte de preparat mancare doar cutit si o razatoare, lingura de lemn si nici nu maninca nimic procesat de fabrici doar obtinut de ei prin metode traditionale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1.Ce importanta si ce influenta are informatia cotidiana cu individul modern?

2.Ce urmariti atunci cand receptati o informatie?

3.Cat de obiective sunt aceste informatii si cum ne ajuta sa intelegem mai bine societatea in care ne derulam?

 

1. Depinde cat de departe ai ajuns pe calea autocunoasterii. Cat de stabil esti tu ca si valoare morala, fata de tine. Pe unii ii poate influenta mult..prin manipulare si reclama agresiva.

Pe mine personal nu ma influenteaza prea tare. Nu tin neaparat sa stiu adevarul concret absolut si nici nu dau importanta parerilor, decat daca vin de la 2 categorii de oameni:

a. cei care tin la mine (exclus media)

b. cei pe care ii admir.

 

2. Sa aiba logica cap-coada.

 

3. Societatea pentru mine e doar un banal studiu de caz. E contrafacuta, prezentata subiectiv si partial, si bineinteles..o adunatura de valori proclamate conventional de catre niste adunaturi de oameni consecutive care pana si ei cred ca detin puterea si raspunsul.

 

In plus, chintesenta impulsului Media din ziua de azi - e chiar atat de simplu. Banul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×