Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cine esti? Stii cine esti?Am vazut multi oameni pusi in fata unor teste de personalitate,care nu stiau ce sa raspunda.De exemplu, la interviuri am vazut asemenea oameni.Oamenii cu pricina se laudau ca sunt buni,ca au experienta,ca au nu stiu cate diplome...dar nu se cunosteau pe ei insisi.Daca nu stii ce sa raspunzi la un test de personalitate,inseamna ca nu te cunosti.Oamenii,in general nu se cunosc,insa toti au parere buna despre ei insisi.Cel care are nu stiu cate studii superioare se crede superior celorlalti,ai desconsidera.Crede ca este nedemn pentru el sa intre in vorba cu cei care nu au studiile lui.Bogatasul se crede atotputernic,iar cei care traiesc de azi pe maine,sunt considerati niste fiinte nedemne.

Daca incerci sa discuti de la egal la egal cu asemenea indivizi,iti vor spune: "cine esti tu sa ma inveti pe mine,tu esti un nimic pe langa mine!bai saracie,imi dai tu lectii,care n-ai un chior?!"

Invatatul,desi se da cult,te jigneste gratuit,crede ca are tot dreptul s-o faca.Desi se pare ca este toba de carte,te eticheteaza dupa aparente,la fel cum ar face-o si cel mai incult om.Chiar daca nu iti spune in fata,el oricum si-a format o parere despre tine inca din primele cinci minute,dupa ce te-a vazut.

Bogatasul,daca nu ai ce are el,la fel,te va considera inferior lui din toate punctele de vedere.Bogatasul iti spune ca ai trait degeaba,ca nu ai realizat nimic,ca esti un nimeni,spre deosebire de el,care se considera o fiinta venita din stele,un luceafar printre muritori.

 

Avem tendinta de a eticheta dupa propriul nostru sistem de valori,cu propriile noastre masuri.Dar oare cat de obiective sunt aceste unitati de masura cu care ne judecam unii pe altii.

Sa luam exemplul invatatului;se crede guru pe Pamant,nimeni nu mai e ca el,el le stie pe toate.Te eticheteaza fara sa te cunoasca si bineinteles ca se inseala.Inseamna ca tot ce a invatat,a invatat degeaba,daca invatatura nu i-a luminat mintea ci mai degraba l-a facut sa nutreasca sentimente negative,gen complexe de superioritate,se enerveaza usor daca cineva indrazneste sa-l contrazica.Usor,usor,omul nostru va deveni o epava umana,datorita sentimentelor negative care si-au facut loc in inima lui.

Bogatasul-are bogatii multe.Si ce daca le are? Ce face cu ele? isi satisface simturile,asta face.Bogatasul nostru a devenit sclavul propriul sau trup.A uitat ce inseamna sa fii OM.Nu mai stie ce este omenia,respectul, iubirea dezinteresata.Nu stie sa se bucure de lucrurile frumoase ale lui Dumnezeu; Soarele,racoarea diminetii,sanatatea propriului trup,o vorba buna sau un zambet sincer primite de la un alt om samd. Daca tu stii sa fi om cu adevarat,nici bogatasul nici invatatul nu-ti sunt superiori ci iti sunt inferiori.

 

In viata asta nu conteaza cat de destept esti sau cate bogatii ai acumulat ci conteaza sa stii sa fii om.Omul are cateva lucruri nepretuite in aceasta viata: sanatatea,libertatea si sanatatea mintii.Daca ai aceste lucruri,atunci te poti considera cu adevarat bogat. La ce bun ca sunt invatat daca nu stiu cine sunt eu si cine sunt cei din jurul meu? La ce bun ca am n cunostinte daca eu tot nu stiu cu ce scop traiesc in aceasta lume?

La ce-mi folosesc toate bogatiile cand m-am obisnuit cu ele si tot nefericit sunt?Cu cat am mai mult,cu atat imi doresc si mai mult,crezand astfel ca voi deveni fericit. Am acumulat bogatii ;dorm in lux,ma plimb in masini luxoase,mananc mancaruri alese (pline de toxine) Am devenit sclavul propriului trup.Sunt legat la ochi si nu stiu decat sa-mi satisfac simturile si instinctele.Ii judec pe ceilalti in mod superficial,dupa propriile standarde.

 

Mai sunt si oamenii care isi doresc sa devina "cineva",insa nu vor reusi niciodata.In acest sens,sunt ipocriti,creeaza aparente,sunt indusi in eroare de catre aparente.Vor masini luxoase,vor case imense si totusi nu stiu ce vor.Alearga in continuu,se invart in cerc si ajung de unde au plecat.Totusi,nu uita sa salveze aparentele; se imbraca dupa ultima moda,isi trag celulare din cele mai scumpe,desi au datorii imense la banci,vor sa fie vazuti intr-o lumina cat mai buna.Pentru ei,conteaza foarte mult parerea lumii.Imaginea este totul pentru astfel de indivizi.Ei se identifica cu insusi imaginea care reusesc sa si-o creeze.In acest fel nu se mai cunosc deloc pe ei insisi.Nu mai stiu cine sunt cu adevarat.S-au pierdut pe ei insisi in negura aparentelor.

 

Toti dorim sa fim "cineva".Multe lucruri care le facem,le facem doar pentru a fi pe placul celorlalti.Deasemenea,intreprindem diferite actiuni din cauza unor complexe de inferioritate sau superioritate.Nu reusim sa fim naturali din cauza faptului ca nu avem sanatate psihica.Traim tot felu' de frustrari,emotii negative,avem complexe de superioritate sau inferioritate.Toate aceste defecte ne indeamna sa facem unele lucruri de care de fapt nu am avea nevoie.Totusi,Eul din noi,striga: EXIST,EXIST!!!"Ca sa iesim in evidenta,trebuie sa gasim un mod de a ne face remarcati.

Ce nevoie am eu de parerea altora despre mine? De ce trebuie sa ies in evidenta? Nu cumva pentru ca am niste lipsuri de ordin psihic?

 

Imagineaza-ti ceva: Intr-o buna zi te trezesti ca a disparut toata lumea.Ce vei face? Vei intra in baruri si in restaurante,fumand,band si mancand pana vei cadea pe sub mese? Daca da,atunci ai aflat cine esti cu adevarat si care era scopul tau cand erai cu lumea.Sau altceva;Cand erai cu lumea,obisnuiai sa dai muzica la maxim in masina si sa mergi cu 200 la ora? Tot asa vei merge si acum? Mai simti nevoia sa dai muzica la maxim? Mai simti nevoia sa alergi cu 200 la ora? Nu prea,este? De ce oare? Inainte vroiai sa te faci remarcat,iar acum nu mai are cine sa te vada?

Ia zii,mai vrei sa devii atotstiutor? Daca da,atunci inseamna ca esti un insetat dupa cunoastere.Daca nu,atunci inseamna ca esti un filfizon care vrea doar sa impresioneze lumea,doar pentru ca are el ceva complexe de inferioritate.Mai vrei sa devii frumos? Cand te intrebam de ce vrei asta,spuneai ca o faci pentru tine,nu pentru a atrage privirile femeilor.Acum de ce nu mai vrei?

 

Cum ar fi logic,in primul rand ar trebui sa afli ce naiba s-a intamplat de a disparut toata lumea.Incepi sa cauti,la inceput ti se pare socant,interesant,poti sa faci ce vrei,dar...te simti singur.Acum,mai mult ca niciodata,ti-ai dori sa ai langa tine un om,o femeie.O gasesti.Te bucuri enorm.O iubesi din tot sufletul pentru ca ea e singura femeie din lume,femeie cu care vei perpetua in continuare,specia umana.Acum,dupa ce ti-ai gasit femeia,vezi cu alti ochi neobisnuita intamplare.Tu si cu femeia ta,va apucati sa cercetati lumea.Acum ai ocazia sa afli niste adevaruri pe care altfel nu le-ai fi dobandit niciodata.

 

Concluzii.Ca sa fii fericit,trebuie sa te intelegi pe tine in primul rand si sa stii cine esti si ce vrei cu adevarat de la viata.Deasemenea trebuie sa ai o minte sanatoasa,lipsita de frustrari,prejudecati,emotii negative.Fericirea vine din interior.Eliminand emotiile negative,automat emotiile pozitive le vor lua locul.Un lucru cu adevarat important pe lumea asta este sa-ti gasesti o femeie pe care sa o iubesti ca si cum ar fi singura de pe Pamant si sa ramai cu ea toata viata,asa ar fi ideal.Viata in doi este minunata si toata lumea va fi a ta,a voastra.Daca veti fi fericiti si multumiti de voi insiva,atunci veti putea face fericiti si pe cei din jurul vostru.Fericirea vine din interiorul nostru.Daca facem pace cu noi insine,atunci vom avea pace si cu ceilalti oameni.

Editat de CRISTI82

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca as fi singur pe pamant, as vrea sa ma asez pe o stanca, undeva la inaltime, sa imi aprind un Gaulloise (dintr-ala bun, de pe Saint-Germain), sa simt o briza usoara in fostele plete, sa invit inchipuirile mele la banchet si sa admir privelistea locurilor ce au fost o data. Dar stai... Chiar asta se intampla. Toti sunt singuri pe pamant. Orice intimitate si fericire este o falsa si ipocrita scuza a fiintei in fata mortalitatii sale, prin care se absolva de orice vina. Diferenta de care vorbesti tu este una mai intensa, pe care nu o sesizezi: nu trebuie sa fii singur, ci sa fii Singurul!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca as fi singur pe pamant, as vrea sa ma asez pe o stanca, undeva la inaltime, sa imi aprind un Gaulloise (dintr-ala bun, de pe Saint-Germain), sa simt o briza usoara in fostele plete, sa invit inchipuirile mele la banchet si sa admir privelistea locurilor ce au fost o data. Dar stai... Chiar asta se intampla. Toti sunt singuri pe pamant. Orice intimitate si fericire este o falsa si ipocrita scuza a fiintei in fata mortalitatii sale, prin care se absolva de orice vina. Diferenta de care vorbesti tu este una mai intensa, pe care nu o sesizezi: nu trebuie sa fii singur, ci sa fii Singurul!

Intr-adevar,fiecare om e singur printre alti oameni singuri...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intr-adevar,fiecare om e singur printre alti oameni singuri...

Rahat, nimeni nu e singur printre alti oameni, e doar imaginea lui ca e un geniu neinteles. E mai usor sa crezi ca esti singur ca asta ti-e natura, e o mare prostie. Esti singur pt ca esti inadaptat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot a fost trantit la Filozofie topicul asta..de ce nu incercati sa-i dati o abordare prin prisma diverselor teorii emise pe tema existentei umane?

 

Daca nu.. ar sta bine la aria: 'eu cu paharul meu si spiritul neinteles din dotare' :giggle:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Catherine, eu nu ma bag in medicina ta. Crede-ma ca stiu ce zic. Ce spui tu sunt cugetari a la Moromete. :giggle:

 

Plus de asta, daca v-ati fi uitat mai atent pe arie ati fi vazut si alte teme asemanatoare...

Editat de Tina_Stanciu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Existenta umana poate fi privita doar prin prisma omului ce scrie, nu toti suntem profunzi sau experimentati, altii suntem anticalofili, mai conteaza. Filozofia pleaca de la om, nu omul pleaca de la filozofie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca tot a fost trantit la Filozofie topicul asta..de ce nu incercati sa-i dati o abordare prin prisma diverselor teorii emise pe tema existentei umane?

 

Daca nu.. ar sta bine la aria: 'eu cu paharul meu si spiritul neinteles din dotare' :giggle:

 

ce ai cu omul?

 

unde a gresit este ca iar se raporteaza la conditia lui de barbat!

"a priori"a impartit in 2 ...

 

 

nu puteai sa nu te identifici?

Editat de buleala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×