Sari la conținut
Forum Roportal
Alexius_at

Bicicleta si slabitul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut, nu se poate sa nu fiu multumit de kg pierdute in ultima luna si jumatate...

 

In adolescenta nu am fost gras , dar ptr ca iubeam sportul gen full-contact am urmarit mereu sa prind masa, sa fiu greu si masiv...Ma rog cand aveam 17-18 ani nu prea aveam imformatie despre cum sa pun masa sanatos....dar eram multumit.Pe la 20 de ani m-am brevetat scafandru de lupta unde in urma antrenamentelor militare la sange ajunsesem sa inot ca un robot ore intregi, sa alerg 25 km fara sa-mi pierd rasuflarea si la 185 cm aveam o greutate de 75 kg....

 

Dupa 13 ani, am ajuns la 118 kg apoi m-am lasat de fumat si ajunsesm in decembrie la 123 kg!( renuntasem la fumat in octombrie) Ma simteam ca o balega, nu mai aveam suflu sa urc pe scari si la inot dupa o lungime de bazin ma durea capul de la efort, extenuare, viata sexuala nu mai era ca inainte ...

 

din februarie am inceput iar sa fumez, am luat pastilelea alea chinezesti ( nu le recomand ptr ca am avut probleme cu inima)), am schimbat putzin alimetatia si am ajuns la 115kg .Ma simteam iar bine...psihic.Credeam ca mai jos de atat nu pot schimba nimic.

 

Ptr ca in viata mea nu am avut nevoie de doctor, m-am gandit ca nu ar fi rau sa fac o vizita, macar sa-mi pot mie dovedi ca sunt bine..... Catastrofal! Colesterol marit, hipertensiune etc......Diagnostic: Obezitate morbida! Doctorul a spus asa: Baiete ai 33 de ani, acum mai ai inca timp sa faci ceva ptr tine........ Si am inceput sa fac!

 

Am scos bicicleta din beci, am scos schimbatoarele de viteza sa ramana doar pe pedalat din greu, mi-am cumparat ceas cu calculator de calorii ,puls , gps,etc.....Cred ca am facut un hobby ptr mersul pe bicicleta si verificarea jurnalul zilnic ( pot trage datele din ceas pe laptop unde am un program care face calcule si diagrame etc) mi-am pus pozele de acum 10 ani cand eram in forma pe hol sa le vad :o:)) Zilnic duc pulsul la 150-160( ma rog, cu fluctuatii) bpm timp de 45-60 minute .Alimentatia am schimbat-o, ma uit de 2 ori pe eticheta la cumparaturi si mananc putzin si des si sanatos. , beau apa multa ,ceai verde si de ghimber....

 

In o luna jumate ( 3 zile bicicleta+ 1 pauza) am scazut de la 115 pana azi la 108, simt ca slabesc incet dar sanatos.Tensiunea a ajuns la 168 / 90 la 117/ 84 pulsul in repaos de la 110 bpm la 78-85 bpm. Din cauza timpului prea putin nu pot decat sa ma tin de bicicleta in fiecare seara. De alergat inca nu se pune discutia........sunt prea greu chiar daca mi-am luat pantofi de alergare ptr supraponderali. De la 100 kg voi incepe si cu joggingul. Deja ma gandesc la alt efort........cel financiar ptr garderoba noua. ;)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

deci nu a fost numai bicicleta :o:

 

imi place entuziasmul tau; e de apreciat si faptul ca le'ai combinat ( alimentatie+ efort fizic)

 

iti doresc sa reusesti sa ajungi la greutatea dorita, si sa o pastrezi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca moralul vrea, ORICE e posibil - mult noroc si consecventza :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

F buna metoda ta , brava!! Mergi mai departe tot asa. Cu sport e cel mai sanatos sa slabesti.

Am un prieten in aceeasi situatie si persevereaza si el ca si tine cu bicicleta si alimentatie sanatoasa. Nu e chiar usor dar da rezultate.

Spor !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am luat bicicleta si am dat jos anul asta vreo 10kg. Acum sunt la greutatea ideala :pardon: Este drept ca am mers aproape in fiecare zi...uneori si 40km :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aoleu 2000 de calorii ? chiar un vis ... cu bicicleta greu se ard caloriile, doar sa faci mountain biking, ca altfel pe teren drept e cam zero lei Zero bani

mergeam asta vara cate 20 de km zilnic s i nada ...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aoleu 2000 de calorii ? chiar un vis ... cu bicicleta greu se ard caloriile, doar sa faci mountain biking, ca altfel pe teren drept e cam zero lei Zero bani

mergeam asta vara cate 20 de km zilnic s i nada ...

 

ajuta la tonifierea fesierilor, abdomenului si coapselor.

verificat.

chiar daca kg raman, arati mai supla exersand constant pe bicicleta.

dar e plicticos, recunosc :doh:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×