Sari la conținut
Forum Roportal
GhostWriter

Ati vazut vreodata fantome?Eu da....

Postări Recomandate

NU ! Dumnezeu nu exista, spiritele nu exista. Pentru toate exista o explicatie RATIONALA.

 

La cat de paranormali sunt romanii, in special cei de la tara, normal ca o dau in explicatii cu fantome si alte prostii. Cine stie cum ai luat tu cearseaful ala care poate era chiar pe pat. Imi povestea si tataia cand paralizau oamenii pe la tara, ca ceilalti ziceau: "au venit ielele si le-au luat picioarele"...brrr... De... daca nu prea exista cunoastere la tara, normal ca oamenii sa dea vina pe tot felul de chestii paranormale.

 

Iar despre a doua poveste cine stie... poate ca o exista posibilitatea cunoasterii viitorului, dar nu in sensul paranormal, ci in sens rational, prin intermediul legilor fizicii, mecanicii cuantice.

Iar tu esti format numai din lut?

Legile fizicii nu explica viul. Nici nu isi propun si nu au cum. Nu se poate nici teoretiza viul, dar sa poti masura ceva.

Lipsa creierului la oameni duce la lipsa miscarilor. Lipsa divinitatii duce la....maceluri....

Nuuuu spun ca ar exista.....Doamne fereste.....Dar tocmai asa se explica....lipsa de ideal in viata.

Si nu mai incerca sa convingi de ceva ce nici macar nu-ti trece prin cap cum e.

 

Fantomele sint sufletele si spiritele oamenilor morti, sau....nu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, sunt format numai din "lut". (la modul figurat bineinteles). Da, legile fizicii inca nu explica viul. Dar la un moment dat o vor face. Si va fi, cel mai probabil, cum mereu a fost: o explicatie RATIONALA.

 

Nu incerc sa conving de ceva ce nu stiu. Dimpotriva, incerc sa va conving ca NU STIM. Nu puteti sa spuneti ca exista fantome, pentru ca pur si simplu nu sunt demonstrate. Nu puteti face afirmatii de genul: "exista viata de dupa moarte sub forma spiritelor, exista viata de dupa moarte sub forma raiului si a iadului". NU PUTETI pentru ca NU STIM. Ceea ce se stie la momentul de fata e ca totul se petrece in creier. Prin urmare, fara creier nu mai e nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, sunt format numai din "lut". (la modul figurat bineinteles). Da, legile fizicii inca nu explica viul. Dar la un moment dat o vor face. Si va fi, cel mai probabil, cum mereu a fost: o explicatie RATIONALA.

 

Nu incerc sa conving de ceva ce nu stiu. Dimpotriva, incerc sa va conving ca NU STIM. Nu puteti sa spuneti ca exista fantome, pentru ca pur si simplu nu sunt demonstrate. Nu puteti face afirmatii de genul: "exista viata de dupa moarte sub forma spiritelor, exista viata de dupa moarte sub forma raiului si a iadului". NU PUTETI pentru ca NU STIM. Ceea ce se stie la momentul de fata e ca totul se petrece in creier. Prin urmare, fara creier nu mai e nimic.

 

La ultimele cuvinte nu te poate contrazice nimeni. Cind creier nu e, nimic nu e. :flowers: Deci nici....divin sau fantome. :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu incerc sa conving de ceva ce nu stiu. Dimpotriva, incerc sa va conving ca NU STIM. Nu puteti sa spuneti ca exista fantome, pentru ca pur si simplu nu sunt demonstrate. Nu puteti face afirmatii de genul: "exista viata de dupa moarte sub forma spiritelor, exista viata de dupa moarte sub forma raiului si a iadului". NU PUTETI pentru ca NU STIM. Ceea ce se stie la momentul de fata e ca totul se petrece in creier. Prin urmare, fara creier nu mai e nimic.

Bun..sa zicem ca nu stim;dupa tine ce ar trebui sa facem?Sa tacem din gura,sa nu mai credem nimic si IN nimic pentru ca stie encefalul cum merge toata treaba?

Ai dreptate cand spui ca totul se petrece in creier,dar ceea ce se petrece acum in creierul tau e rezultatul a mai multor factori.Nu ai mai fi avut acum aceleasi idei daca parintii tai erau oameni credinciosi,daca educatia primita de la ei si a celor din jur era alta(genele mostenite sunt un alt lucru ce merita a fi amintit).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa tacem din gura,sa nu mai credem nimic si IN nimic pentru ca stie encefalul cum merge toata treaba?

Pai cum sa crezi ? Asa ca te-ai trezit tu ca ar fi bine sa crezi ? Pe ce motiv sa crezi ? Mai bine pui mana si citesti carti despre creier.

 

Ai dreptate cand spui ca totul se petrece in creier,dar ceea ce se petrece acum in creierul tau e rezultatul a mai multor factori.Nu ai mai fi avut acum aceleasi idei daca parintii tai erau oameni credinciosi,daca educatia primita de la ei si a celor din jur era alta(genele mostenite sunt un alt lucru ce merita a fi amintit).

Asa o fi. Dar avem creier sa analizam noi insine lumea din jur. Si daca vezi ca lumea are 13.7 miliarde de ani si in Biblie are 6000 de ani, pai o dai incolo de Biblie. Ca un om normal ce esti, trebuie sa iti dai seama ca e doar o carte de povesti. Daca in ciuda tuturor evidentelor care iti arata ca realitatea e intr-un anumit fel, tu tot crezi altceva, inseamna ca ai probleme.

Editat de Abc2009ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ca nu vedem in nici un fel acei 13,7 miliarde ani-lumina. Este o deductie pe baza unor teorii si a unor date observationale de moment. Dar nici un creier nu vede asta cu ....ochii. Precum distanta pina la gard. Este o....constructie logica, acea distanta.

 

Iar noi avem capacitatea de a iesi din noi. Atunci creierul este depasit de altceva.

Editat de NASTYPRIMUL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sall...Eu sunt o pers care nu e prea fricoasa ma uit foarte des la filme de grosa imi place sa le mvizonez nu cred in ce spune in ele...acum o luna sa intamplat ceva foarte groaznik....era seara eram singura acasa....parinti erau la servici...ma punesem la calculator sa vb cu prieteni pe mess...deodata se deschide usa din camera mea...nu mam speriat am zis ca e doar curentul..cand mam dus so inchid...un fior neobisnuit de rece recusa prin mine...mam speriat si am sarit in pat...o silueta de culoar cenusie pasi in camera...nu ma speriasem...ma dadusem jos din pat si am incercat sa pun mana pe ia...mana mea trecuse prin ea...atunci chiar ma speriasem...tremuram mainile imi erau reci...dupa vro 5 min silueta se ridica si pleca...teama ramase in mine...de atunci nu mam mai uitat la filme de groaza...si la chestii care sa ma sperie...am 14 ani si chiar nu ma temeam de nik...de atunci cand fratele meu de 19 ani cand se uita la filme de groaza...astept sa se termine filmul ...apoi ma duc sa ma culc...teama din acea noapte ramase in mne...:P :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

wow.. mi-e frica.. :lol:

 

pff..nu m-i s-a intamplat niciodata.. nu am vazut in viata mea fantome,chiar daca imi este frica de ele si cred ca exista,dar nu le-am vazut... m-i se intampla si mie sa aud sau sa zaresc cate ceva dar sunt doar in mintea mea si sunt sigura de asta :P

Editat de Yellow-bee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu sunt o adepta a povestilor despre fantome...nu am fost nicodata...insa acum cateva zile un eveniment care mi-a schimbat cu totul viziunea despre acest subiect si despre viata in general s-a petrecut...

Eram in bucatarie si imi pregateam ceva de mancare...la un moment dat cu coada ochiului am zarit o silueta albicioasa in pragul bucatariei care se plimba pe hol...m-am speriat crezand ca este mama si am tresarit spunandu-i ca m-am speriat de ea...la cateva clipe insa am realizat ca ceea ce vazusem nu era mama mea ci...altceva...m-am uitat pe hol si tot ce am putut simti era un aer neobisnuit de rece...insa nimic altceva..

In clipa aceea mi-am dat seama ca ceea ce am vazut a fost ceva iesit din comun si desi in ultimele zile am incercat sa-mi scot din cap ideea asta gasind fel de fel de scuze,tot nu pot sa-mi scot din cap imaginea piciorului a aparut pe hol(pentru ca asta am putut sa vad cel mai bine)...

Oricum socul cel mare a venit la cateva minute dupa incident...cand mi-am adus aminte de o alta intamplare care s-a petrecut acum vreo saptamana dar pe care insa nu am luat-o in seama punand-o pe seama oboselii sau a reveriei..Era dimineata, deci tocmai ma trezeam si eram oarecum intr-o stare de ameteala si oboseala...de-abea puteam sa deschid ochii si am vazut o "persoana" mangaindu-ma pe crestet...abia dupa cateva minute mi-am dat seama ca nu se putea intampla asa ceva pentru ca fusesem singura toata noaptea...panritii mei fiind la serviciu...si am deschis ochii mai bine iar silueta aceea a fugit de langa mine..m-am uitat la ceas..era 8:30 dimineata cam aceeasi ora insa seara la care avea sa se petreaca intamplarea din bucatarie...

Am doar 18 ani...sunt o persoana perfect sanatoasa atat din punct de vedere psihic cat si fizic...si de altfel tind sa fiu o persoana foarte realista...

Cu toate astea caut o explicatie lucrurilor acestora...poate ma puteti ajuta cumva...voi ati experimentat vreodata ceva de genul acesta?

Da, am trait mai multe evenimente greu de explicat si care m-au pus pe ginduri. Nu le relatez aici, vreau doar sa stii ca inteleg despre ce vorbesti. Explicatiile rationale si absolut terestre exista. Pe unele le avem deja, la altele cautam inca raspunsuri. Cred ca tu poti gasi un raspuns mai satisfacator decit presupozitiile despre fantome, spirite, binruiri care ti s-au dat pina acum aici. Ai auzit de "God Helmet"? Un aparat cu care se pot experimenta obiectiv si stiintific lucrurile pe care le descrii. Uite aici un link - e documentarul facut de Discovery Science. Daca ai rabdare si stii si engleza, cred ca vte va interesa si te va lamuri cit de cit.

 

Editat de Pa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×