Sari la conținut
Forum Roportal
camitza18

bacul ceea ce ma nelinisteste

Postări Recomandate

E destul de frustrant bacu-ul dar zambeste nu esti in categoria "cobailor" cum sunt eu care am fost nevoit sa sustin si capacitate si admitere iar vis-a-vis de bac - probele orale cu calificative.8)

 

 

Of of ...may may, dobitoci sunt asa zisii "corifei" de la putere.

 

AVE

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E destul de frustrant bacu-ul dar zambeste nu esti in categoria "cobailor" cum sunt eu care am fost nevoit sa sustin si capacitate si admitere iar vis-a-vis de bac - probele orale cu calificative.8)

 

 

Of of ...may may, dobitoci sunt asa zisii "corifei" de la putere.

 

:o nasol de tine adica de generatia ta ....sper ca anul asta sanu se schimbe nimica desi ca nu prea cred ptr ca se schimba ministrii:(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema cea mai mare nu este ca se fac schimbari ci ca ele se fac pe ultima suta de metri si produc dezorientare in randul elevilor.

Un exemplu este chiar data de incepere a anului scolar care a fost diferita de la an la an.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bacul....stai linistita daca inveti o sa-la ai! si eu ca si altii am facut parte din generatia cobai , capacitate+exam la liceu+bac grila, si sincer si-au batut joc de noi! in Bucuresti la liceele mai proaste sa-a copiat pe rupte pe cand la mine in liceu n-am putut scoate o vorba! nu-ti mai spun ca la engleza si franceza erau mai multe raspunsuri posibile!

eu nu prea m-am omorat cu invatatul pentru bac , din toti anii de liceu cel mai mult am petrecut in a 12 a! este nasol ca tot schimba metodologia! cica vor sa ajunga la standarde europene , dar sunt de parera ca este mai greu la noi ca in alte tari din Europa ! daca ar fi ca in Franta media absolventilor la bac pe tara ar creste cu mult !

bafta tuturor celor care dau bac-ul anul asta ! care mai e metodologia anul asta?sunt tare curioasa sa vad ce le mai trece astora din minister prin cap !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Yo am sustinut examenul de bacalaureat in luna iunie, anul curent :dee si nu a fost foarte greu... am avut doua materii la care am facut si pregatire (meditatii), romana si franceza... am luat 10 la romana oral si 9,60 la scris, iar la franceza oral tot 10 (ma laud si yo, ce sa fac :dee) Singura proba la care am dat-o in bara a fost ultima, la mine filosofie, unde nu am scos decat un 7,30 pentru ca n-am mai avut decat o zi si jumatate la dispozitie sa invat... in rest, note peste 8, iar media finala a fost 9... i'm really proud of me :dee

 

In concluzie, daca te apuci serios de invatat cu vreo 3 luni mai devreme (ca sa-ti intri in mana) ai toate sansele sa iei nota mare...

 

O alta problema sa-a dovedit a fi "oralul".... tine minte!!!... inca nu au ajuns dinozaurii sa predea in licee (asta i-a spus profa din comisia de la romana unei tipe care a inceput sa planga si mi-a prins foarte bine, pentru ca am fost sigura pe mine si le-am aratat ce stiu... oh yeah!!!) :evil:

 

Cam atat... bafta multa!!!! :study: :thumright:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atatea griji pentru un un examen,denota lipsa increderii in sine,sau influenta mare a celor spuse de altii.Daca tu esti sigura pe tine,pe ceea ce tu sti,atunci iti va fi usor -emotiile sunt foarte normale- -lasa lumea sa spuna ce vrea,nu o asculta,asculta-ti inima

Cu facultatea este la fel,cei care hiperbolizeaza(exagereaza)greul de aici sunt de obicei cei neputinciosi care nu invata,si asteapta sa le pice vreo minune oarecare din ceruri.

Crede in tine,in sansa ta si va fi bine! (indiferent de parerea celorlalti)

Editat de fericirea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E normal sa va faceti griji acum. Emotiile sunt mari. Insa, se spune ca BACul e primul examen al vietii, "examenul de maturitate". Nu imi aduc aminte cine spusese lucrul asta... dar in clasa a XII-a tare mai imi placea cum suna. :(

 

Eu am amintiri frumoase de la BACul meu: emotii mari, faze comice(nu aveau cum sa lipseasca), zile calduroase ...si oricum atunci eram cea mai importanta de pe planeta, toata lumea stia ca eu am BAC... :) :) . Cam asa te simti in clasa a XIIa la sfarsit.

 

Dupa asta o sa vina vacanta ..cea mai faina din viata voastra, probabil; grijile pentru facultate sau angajari vor veni si ele... si multe altele. Mai tarziu o sa deveniti la fel de nostalgici si o sa dati sfaturi "celor cu morcov".

 

Nu este cel mai greu examen al vietii; e primul si e tare frumos. Examenele de la facultate sunt urate si ...urate. ;) :soc: Maine am unul si ...e urat. 8) Bafta multa absolventilor de liceu!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×