Sari la conținut
Forum Roportal
Bobocel96

Un mic ajutor. Am 14 ani si 110 kg

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutari . In primul rand bine v-am gasit . Bine v-am gasit si sper sa ne intelegem bine deasemenea sper sa gasesc si putin ajutor pe aici.

Am 14 ani , 1.72 m si 110 Kg . Da , 110! Seman foarte mult cu tatal meu , am o constructie solida . Partea proasta la mine este ambitia . Am fost la sala vara trecuta , am slabit ~10kg dupa , am avut o .. iesire sa zic [ inalnire cu familia , la tara ] la care am mancat mult si gras .. si iar am inceput sa mananc mult . Mama mea nu gateste gras , eu mananc mult [ dulciuri , suc .. ] . Intr'o iarna am slabit singur .. tot vreo 8-10 kg .. exercitii acasa .. apa cu lamaie .. dar dintr'o data [ nu stiu de ce :| ] mi'am pierdut ambitia . Merg pe strada si am senzatia ca lumea se uita la mine mereu .. mai aud si lume comentand . La mine foamea dispare cand ma simt .. plin .. ma gandeam sa caut ceva sa ma baloneze in stomac sa dispara senzatia de foame . Incerc sa ajung la 85 90kg vara asta .. pe caldura aceasta o sa merg mereu la strand ... o sa innot si o sa ma straduiesc sa mananc cat mai putin . Am observat ca apa cu lamaie imi taie pofta de foame [ neindulcita ] .

O alta problema este ca .. imi pun in cap : Bun , nu o sa mai mananc gras , o sa fac sport ! Si dintr-o data ma trezesc cu mancarea in gura fara sa imi dau seama . Tin sa precizez ca nu am un stil de viata sanatos .. dimineata scoala .. scoala fiind in centrul orasului ies .. mananc o pizza , mai mananc ceva vin acasa .. calculator .. mai mananc ceva.. . Cred ca totul este psihic din moment ce nu se gateste gras [ in mult ulei , untura bleah ] la noi in familie .. nu am un stil de viata sanatos [ nu respect mesele .. stau mereu la calculator ] .

Daca ma puteti ajuta , sustine .. nu imi este frica de aspectul meu pe cat imi este de problemele la inima .. plus ca de unde prietene .. nu sunt urat .. dar sunt gras .. [ am tate , burta , picioare groase , gusa .. ]

Sper ca ma puteti indruma spre drumul cel bun .. nu am apelat la regimul pe termen limitat deoarece stiu sigur ca voi pune la loc .. caut pur si simplu un echilibru .

O zi buna va doresc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

incearca sa umbli cu fructele in rucsac....multe fructe..

si asa, in loc sa te trezesti cu pizza in gura, te vei trezi cu un mar...( sa nu interpretezi ..da? )

elimina si tu zaharul, sucurile inlocuieste-le cu apa minerala..

acum ca este vara, mergi pe bicicleta..

 

fructe, salate, sport...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este vreo diferenta daca beau apa plata cu lamaie sau apa minerala cu lamaie .. ?

Apropo , ma poate indruma cineva cu un set de exercitii pe care le pot face acasa ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu iti sugerez sa iti dai "liber" la cruditati,fructe,salate...de-astea sa iti dai voie sa mananci cat vrei,si sa-ti restrictionezi sau interzici chestiile care stii ca nu sunt sanatoase si ingrasa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este vreo diferenta daca beau apa plata cu lamaie sau apa minerala cu lamaie .. ?

Apropo , ma poate indruma cineva cu un set de exercitii pe care le pot face acasa ?

singura diferenta este ca una contine minerale si dioxid de carbon si cealalta nu contine nimic..

poti consuma multa apa plata cu minerale.

 

apa minerala nu inseamna apa carbogazoasa..

 

lamaia este foarte buna--contine vitamina C

 

exercitii facute acasa?..

 

polo, hidrobicicleta, surf...glumesc..

 

bag de seama ca esti un pic lenes...

 

adunati-va frate cativa baieti si fete si faceti un program de alergat prin parc...seara..

alergi si bei apa, alergi si bei apa..

este vara...baga si tu niste strand..inoata, baga bazine la greu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai in primu rand daca iti este lene... o sa chemi pompieri sa te scoata pe geam peste cativa ani,

eu am un tovarasi care a slabit intr-o luna 10 kg cu legume crude, de la 130 la 120

deci fara sare, zahar, grasimi si bea multa apa si mananca cat poti , nu te infometa,

si daca nu vrei sa arati ca 'free willy' dute si plimbate 2 ore pe zi si daca se poate in joggin' daca te ia durerea de apendicita mergi, da nu te oprii, ca e pacat, ca te apropii de varsta la care tre' sa impresionezi baieti, nu sa ii sperii, deci pana la 17 ani tot ai timp sa slabesti, da tine cont de ce am zis...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai in primu rand daca iti este lene... o sa chemi pompieri sa te scoata pe geam peste cativa ani,

 

 

Nu va fi deajuns!!! Va trebui sa darime un perete din casa ca altfel nu va iesi targa cu ea daca-i vine rau ....

la 14 ani asemenea probleme??? de necrezut!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×