Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu incerc mereu sa gandesc din perspectiva altora dar de cele mai multe ori nu ma ajuta la nimic.

Nu este ceva facil, nu este ceva cu care suntem obisnuiti.

Eu am observat de multe ori ca atunci cand incerc sa privesc din perspectiva celeilalte persoane de multe ori imaginea este distorsionata de faptul ca ajung sa privesc cu mintea mea, cu "filtrele" mele din unghiul persoanei in cauza. E un prim pas dar nu ajunge pentru ca persoana din fata mea nu are experienta mea, nu vede lumea la fel.

 

Aceasta subiectivitate ce contamineaza schimbarea de perspectiva poate fi redusa prin antrenarea mintii sa gandeasca obiectiv, prin antrenarea mintii sa observe in loc sa judece sau sa puna diagnosticuri.

Krishnamurti spunea ca cea mai ridicata forma de inteligenta este observarea fara evaluare. Tind sa-i dau dreptate. Prezenta in moment, observarea prezentului la modul cel mai obiectiv, fara trecerea lui prin filtrul prejudecatilor implica o disciplina mentala greu de atins.

 

Oricum, vestea buna este ca toti suntem capabili de asta. Cu exercitiu putem sa ne apropiem de asa ceva. Orice apropiere ajuta. Nu este ceva la care trebuie sa fim perfecti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu inteleg ca orice face un om are o cauza, stiu ca in creierul lui au loc anumite procese care il determina sa actioneze. Inteleg ca un criminal in serie obtine placere din a ucide. Amandoi vrem sa obtinem placere, doar ca in moduri diferite, dar asta nu ma ajuta la nimic. Evident acest exemplu este o exagerare.

 

Este de preferat sa incercam sa vedem lucrurile si din punctul de vedere al altora si sincer cred ca multa lume face asta dar problema e ca ne lovim de diferente fundamentale pe care nu le putem accepta. Eu ii inteleg pe cei care se duc la biserica construita langa blocul meu dar nu inteleg cu ce le-am gresit incat ei considera necesar sa-mi strice somnul in fiecare zi cu clopotele lor.

 

Eu cred ca daca toti oamenii ar primii o educatie buna am putea sa transformam pamantul acesta intr-un rai. Cred ca toti suntem de acord cu asta dar problemele intervin cand fiecare incearca sa-si impuna propriul model de educatie "buna".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu ii inteleg pe cei care se duc la biserica construita langa blocul meu dar nu inteleg cu ce le-am gresit incat ei considera necesar sa-mi strice somnul in fiecare zi cu clopotele lor.

In statele unite au fost date cateva biserici in judecata pentru galagia facuta. :P

 

 

Eu cred ca daca toti oamenii ar primii o educatie buna am putea sa transformam pamantul acesta intr-un rai. Cred ca toti suntem de acord cu asta dar problemele intervin cand fiecare incearca sa-si impuna propriul model de educatie "buna".

Si eu cred asta. Calea pe care o vad eu mai accesibila este transformarea religioasa. Transmutarea religiilor actuale in nivelul 3 de religiozitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si care este acest nivel 3 de religiozitate.

 

Este crestinismul autentic. Pe scrut, progresia continua spre nivele superioare de traire a invataturii lui Cristos.

Dimensiunile in care exista aceasta progresie sunt: nonviolenta, pacea, intelegerea, egalitatea, echitabilitatea, simplitatea, etc.

 

Quakerii sunt mai aproape de nivelul asta desi si printre ei se gaseste o variatie teribila. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord cu nonviolenta, pacea, intelegerea, egalitatea, echitabilitatea, simplitatea, etc. dar ai dat-o in bara la faza cu Isus(mai ales ca-i spui Cristos) si crestinismul. Isus promoveaza iubirea de aproape dar mai promoveaza si alte lucruri cum ar fi automutilarea, renuntarea la avere, separarea oamenilor (pana si a copiilor de parinti).

Isus defapt e doar un tampit, s-a enervat pe un smochin si l-a blestemat sa nu mai faca fructe niciodata.

Isus se duce atat de departe incat spune ca daca nu iti urasti familia si pe chiar pe tine insuti nu vei fi ucenicul lui. Pot continua dar nu despre asta e vorba.

 

Eu unul nu imi doresc o lume dupa vorbele lui Isus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu unul nu imi doresc o lume dupa vorbele lui Isus.

 

Te cred si te inteleg. Modul in care au fost interpretate cuvintele lui Isus in bisericile traditionale imi displace si mie.

 

Sunt totusi si alte interpretari. Uite un capitol dintr-o carte care mi-a schimbat mie radical perceptia:

http://www.kingdomnow.org/w-inyou04.html

Capitolul este dedicat oamenilor de stiinta si este cel mai logic si mai bine structurat din cate tin eu minte.

 

Daca nu ai timp, poti citi fragmentul tradus aici:

http://www.simplitate.ro/blog/2006/09/un-an-mai-tarziu/

Poti sari peste introducere. :P

 

Nu vreau sa ai impresia ca privesc ceea ce a scris Tolstoi intr-o maniera dogmatica. Sunt doar idei care imi plac. Nu e nevoie sa fiu de acord pe deplin cu ele. Ce imi place tine de directia inspre care indica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt aproape sigur ca ce mi-ai dat nu trateaza absolut deloc ce am zis eu dar o sa incerc sa citesc. Tu iei de la Isus doar partea cu iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti dar asta e nu deloc un concept nou, e prezent si in vechiul testament si in mai toate religiile. Ce am zis eu acolo nu are legatura cu biserica, eu am zis doar ce zicea Isus in Biblie.

 

Tu vrei sa gasesti o persoana pe care sa poti s-o asculti si s-o urmezi orbeste?

Nu iti inteleg intrebarea.

 

Ce nu e clar?

Eu peste tot ma zbat sa le zic oamenilor sa nu mai urmeze pe cineva orbeste si tu ma intrebi daca eu vreau asta. Probabil nu ai mai citit ce am zis prin alte parti, in cazul asta raspunsul e evident NU.

Editat de Fornever

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×