Sari la conținut
Forum Roportal
absolutep0wer

Pisicile alunga astmul şi alergiile

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Compania pisicilor reprezinta scutul perfect impotriva astmului la copiii sanatoşi cu varste pana in cinci ani, potrivit unei cercetari derulate de Centrul de Pediatrie din Columbia, USA.

 

Studiul, publicat in Journal of Allergy and Clinical Immunology, arata ca micutii ce traiesc din primii ani de viata alaturi de simpaticele feline, dezvolta anticorpi care-i protejeaza impotriva alergiilor la parul de pisica şi implicit a astmului in care boala poate sa degenereze.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E o prostie chestia cu pisicile. Si eu am avut astm, de fapt bronsita astmatiforma. Ceva mai slab. Si cind vedeam orice fel de animal cu blana, dar mai ales pisici, mi se punea un nod in git. Era ca un reflex. Noroc ca nu am facut niciodata o criza de la ele. Fiindca nu realizam ce este si nu ma feream de ele. Acum s-a rezolvat problema de fond, si pot mingiia pisici fara probleme. Ele erau secundare.

Pisicile sint alergice, la cei cu alergii mai ales la praf, dar chiar la saliva pisicilor. Si de fapt alergicii la microbi diversi.

Ele sint curate, dar mai curat decit pielea noastra spalata, nu exista altceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista o sungura rasa de pisica ce nu provoaca alergii si este foarte cautata de cei care sufera de alergii dar vor sa aiba pisica. Este Egyptian Mau si este singura pisica hypoallergenica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pisicile alunga alergiile?

Eu stiam ca sunt multe persoane care au alergii la parul de pisica...

Probabil alunga alergiile, in sensul ca o astfel de persoana intra in soc anafilactic si moare...

 

 

Myth confirmed.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×