Jump to content
Forum Roportal
New Task

Cafeaua si puterile ei magice....hmmm..

Rate this topic

Recommended Posts

De obicei oparesc mai multa cafea ca nu stau toata ziua sa fierb apa, folosesc doar cafea la filtru in palnie si picura bunatatea intr-o cana din aceea inalta, am 3 bucati, sa fie si in rezerva pana mor ca astea doar la Second Hand Stores se mai gasesc. 

Nefolosit am cumparat si un serviciu intreg din Cehia, in ambalajul original, dar era ros de vreme si l-am aruncat desi nu trebuia, sa aibe valoare mai mare de vanzare!!!   

Am si cafea boabe pentru ani multi ca si Cafea Ness, Cafea macinata in cutii de conserve dar si in ambalaj ermetic, miere, zahar si altele ca nu folosesc toate alea din alimentari, dar de ce am nevoie, deja sint in casa.  Orez, Piper boabe, Dafin, Zafran, Saruri, uleiuri, oteturi, Paprika/boia, Thyme, lista e inca foarte lunga.   

Desigur nu pot sa beau nici jumatate din acea cana, dar il pun intr-un container de sticla si in frigider pentru data viitoare.   Mereu mananc un fruct dimineata, cand n-am de facut post, dar n-am stitu ce se scria in ziar, doar ca-mi place asa si m-am obisnuit.   La noi niciodata marul nu este ieftin, soiuri mai noi altoite costa si peste 8 dolari/kg ca la 1 lb = 0,454 de grame sint stabilite preturile la $3.99.  Care-mi plac nu sint ieftine decat enorm de rar mai putin scumpe.   Alea verzi deloc nu-mi plac.     Aceste vase nu se folosesc deja, dar au trecut oceanul enorm de multe din Europa si China, eu le scoteam cand aveam cate-un party cu vecinii de sarbatori dimineata sa fie mai festiv evenimentul, de cand cu Covid s-a oprit viata.  Sa fi fript un bou si tot mergea la o cafea, nu erau deloc suparati vecinii ca e mai mult cina decat micul dejun.

serviciu fin cafea-mic dejun Mitterteich-6 persoane

Oamenii care beau cafea în fiecare zi vor muri mai târziu față de cei care nu beau cafea

"Obiceiul tău zilnic de a bea cafea te poate ajuta să trăiești o viață mai lungă și mai sănătoasă, chiar dacă folosești zahăr în cafea, potrivit unui studiu publicat în Annals of Internal Medicine."      https://evz.ro/

cafea-cu-lapte-640x358.jpg

Ce nu stim inca despre Cafea???    Sint doar parerile unora, s-ar putea ca s-au facut si cercetari insa eu mananc sau beau doar la ce poftesc.   Cafea fara lapte sau acea decoratie frumoasa imi place dar mai beau si cu crema in Elvetia mai mult, dar merg rar asa ca negru il beau, zilnic o cana destul de mare de 200 ml cel putin.  Rezist si fara ca m-a fortat doctorul o vreme sa nu beau cafea decat ca apa de spalat vasele in care a fost cafea.   A facut ceva experienta  precis, dar n-a devenit mai frumos ...

https://www.doctorulzilei.ro/dr-virgiliu-stroescu-despre-cafea-ce-ni-s-a-spus-pana-acum-sunt-minciuni-cafeaua-poate-duce-la/