Sari la conținut
Forum Roportal
Kurouch

Valoare mare a TGP

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna sunt lidia am 29 de ani si sunt purtatoare avirusului hepatic b de 9 ani aproape :P am si eu o intrebare in martie am avut tgp 94,2 iar acum in mai 165,nu am avut niciodata valori asa mari in toti acesti ani,(dr ma declarat purtatoare sanatoasa avirusului)ce ar trebui sa fac sa scada?.ma sperie gandul ca au crescut asa mult intrun timp asa de scurt :cry:mentionez ca iau si medicamente hapatoprotectoare(lagosa,esentiale etc).este posibil sa creasca din cauza unor medicamente cum ar fi antibiotice?!?..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fara panica informezi medicul.

cauzele pot fi multe. si medicamentele pot fi. dar trebuie sa afli cauza exacta.

dar tu stii ca marirea valorilor la transaminaze este un element alarmant.

probabil va urma un ecograf, o viremie, o internare de cateva zile.

repet: fara panica

valorile transaminazelor sunt foarte variabile in functie de diverse cauze.

eu as mai repeta aceasta analiza si saptamana viitoare si dupa acest al doilea rezultat as merge la medic. ca se pot intampla si greseli.

 

sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
fara panica informezi medicul.

cauzele pot fi multe. si medicamentele pot fi. dar trebuie sa afli cauza exacta.

dar tu stii ca marirea valorilor la transaminaze este un element alarmant.

probabil va urma un ecograf, o viremie, o internare de cateva zile.

repet: fara panica

valorile transaminazelor sunt foarte variabile in functie de diverse cauze.

eu as mai repeta aceasta analiza si saptamana viitoare si dupa acest al doilea rezultat as merge la medic. ca se pot intampla si greseli.

 

sanatate.

okey multumesc mult pt rasp.problema e ca eu locuiesc in anglia,aici am facut ceea de adoua analiza cu tgp marit dar aici medici dupa cum am vazut eu sunt ff relaxatii,trebuie inpinsi de la spate insistat mult la ei,nu m-au lamurit ff mult si pt moment acasa nu pot aj.dar o sa incerc sa imi fac analizele iara.multumesc si sanatate multa

 

 

okey multumesc mult pt rasp.problema e ca eu locuiesc in anglia,aici am facut ceea de adoua analiza cu tgp marit dar aici medici dupa cum am vazut eu sunt ff relaxatii,trebuie inpinsi de la spate insistat mult la ei,nu m-au lamurit ff mult si pt moment acasa nu pot aj.dar o sa incerc sa imi fac analizele iara.multumesc si sanatate multa

uitasem :P viremia am facuto asta iarna acasa nu am analiza cu mine dar valoarea ei nu a fost mai mare de 200.000si ecograful a fost bun.am intales ca nu se recomanda tratament cu interferon la viremie mica?!..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

of, asa e regula aici in tara.

gratuit primesc tratament doar cei cu viremii mari, se face un punctaj cu rezultatele altor analize. acum am inteles ca e destul de complicat sa obtii tratament aici in Romania. viremii mari inseamna de ordinul milioanelor.

daca ai ocazia intreaba. sau daca sunt medici aici pe forum si vor sa-ti raspunda. sau pe alte forumuri. te rog verifica urmatoarele: NU CONTEAZA VALOAREA VIREMIEI. DACA ESTE DETECTABIL VIRUSUL IN VALORI ORICAT DE MICI TRATAMENTUL ESTE INDICAT.

dar verifica.

problema e ca tratamentul este foarte scump. cred ca in nici o tara statul nu-l asigura la discretie tuturor detectabililor. asta nu stiu.

viremia ta nu e mare dar nici mica.

cu toate ca ma gandesc ca costul acestei analize nu a fost mic, eu asa as face. as repeta analiza. acolo. mai fa inca una acolo. inca o analiza de transaminaze. trebuie sa fii sigura ca a crescut aceasta valoare. ca sa stii de unde sa o ia medicul in continuare cu observarea ta.

 

multa sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
of, asa e regula aici in tara.

gratuit primesc tratament doar cei cu viremii mari, se face un punctaj cu rezultatele altor analize. acum am inteles ca e destul de complicat sa obtii tratament aici in Romania. viremii mari inseamna de ordinul milioanelor.

daca ai ocazia intreaba. sau daca sunt medici aici pe forum si vor sa-ti raspunda. sau pe alte forumuri. te rog verifica urmatoarele: NU CONTEAZA VALOAREA VIREMIEI. DACA ESTE DETECTABIL VIRUSUL IN VALORI ORICAT DE MICI TRATAMENTUL ESTE INDICAT.

dar verifica.

problema e ca tratamentul este foarte scump. cred ca in nici o tara statul nu-l asigura la discretie tuturor detectabililor. asta nu stiu.

viremia ta nu e mare dar nici mica.

cu toate ca ma gandesc ca costul acestei analize nu a fost mic, eu asa as face. as repeta analiza. acolo. mai fa inca una acolo. inca o analiza de transaminaze. trebuie sa fii sigura ca a crescut aceasta valoare. ca sa stii de unde sa o ia medicul in continuare cu observarea ta.

 

multa sanatate.

ms o sa incerc sa le refac inca odata aici ,asa e costul viremiei a fost destul de mare in tara,aici nu stiu cat costa sau daca costa ceva trebuie sa intreb medicul de fam,sunt un pic stresata din cauza acestor valorii mari,se poate sa discutam mai muklte pe aceasta tema,?..ads mea de mail este lidiaduca81@yahoo.com daca doreste sa vb cu mine,cred ca cunosti mai multe in acest domeniu :bye: o zi buna si multa sanatate.

 

Cat este valoarea normala al TGP (nu stiu ce inseamna prescurtarea dar incerc sa ma informez)

nu stiu la ce te referi??.valoarea de pe buletinul de analize?..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cat este valoarea normala al TGP (nu stiu ce inseamna prescurtarea dar incerc sa ma informez)

 

http://hepatita-c.forumest.ro/analize-medi...minaze-t320.htm

 

ms o sa incerc sa le refac inca odata aici ,asa e costul viremiei a fost destul de mare in tara,aici nu stiu cat costa sau daca costa ceva trebuie sa intreb medicul de fam,sunt un pic stresata din cauza acestor valorii mari,se poate sa discutam mai muklte pe aceasta tema,?..ads mea de mail este lidiaduca81@yahoo.com daca doreste sa vb cu mine,cred ca cunosti mai multe in acest domeniu :doh: o zi buna si multa sanatate.

 

cred ca esti. si ai motive sa fii. stiu cum e.

sa dea Dumnezeu sa fie o alarma falsa.

 

conosc toate astea ca m-am imformat nevoita fiind. si tu te poti informa si, sigur, putem discuta.

 

sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×